Kako promeniti tecnost za vetrobran

prethodna tema - sledeća tema

mik

Postovanje svim vlasnicima Dacia automobila.
Vlasnik sam Sadnera 1.2 i posto nam zima polako kuca na vrata, zanima me kako zameniti letnju tecnost za pranje prozora/vetrobrana sa nekom zimskom.
Dali postoji neki ventil na posudi koji moze da se odvrne kako bi letnja tecnost iscurela ? Ili dali moze zimska mesavina da se sipa u posudu u kojoj vec stoji letnja mesavina ? Dali one smeju da se mesaju ?
Ja sam mislio da kupim ono tanko crevo za akvarijume, stavim ga u posudu, malo povucem i pustim da gravitacija izvuce preostalu letnju tecnost. Zatim iz kola ukljucim prskalicu, da izvuce ono sto je preostalo u crevima i kad se sve lepo isprazni, onda sipam zimsku mesavinu. U zvanicnom servisu mi nudili neku "Motrio" mesavinu, koja drzi do -10 C. S'obzirom da nam je zadnja zima bila prava zima, sa izuzetno niskim temperaturama, mislio sam da uzmem neku tecnost koja moze da izdrzi do -20/30 C.
Kakva su vasa iskustva sa ovim - svaki savet je dobrodosao.
Pozdrav svima.

saša61beograd

#1

Sonax,eventualno Sonax,može i Sonax,a najbolje Sonax i za brisače a i ostalo.

Aleks

Ono najduze crevo, koje ide od posude do plasticne "T" racve sa koje se tecnost preusmerava kroz dva creva na levu i desnu prskalicu, izvuci iz racve. Zatim, slobodan kraj creva gurni u flasu, udji u auto i aktiviraj pumpicu.
Ako radis sam flasu dobro zaglavi negde pored motora, a crevo zaglavi na grlicu flase uz pomoc neke krpe jer ce da izleti iz flase kada krene tecnost.  :laugh1:
Na ovaj nacin ja praznim posudu....  :wave:

mik

#3
Hvala na odgovorima.

saša61beograd - kalendarska zima jeste daleko, ali nocu i pred zoru temperature vec sad pada na 3-4 stepeni. Blizu smo i nuli.

Aleks - hvala na savetu. Kazi mi dali znas, dali letnja i zimska tecnost smeju da se mesaju tj. ako je letnja pri kraju, dali bi smetalo nesto ako bi samo dopunio sa zimskom.



Pozdrav svima

Aleks

U principu smeju da se mesaju mada..... svaka kolicina letnje tecnosti ili dest. vode pomesana sa zimskom tecnoscu doprinosi tome da ce poceti da ledi na temp. blizoj 0 step.C.
Par santimetara letnje u posudi nece predstavljati problem.

Damir Oravec

Pocni od sutra ujutru, da prskas stakla sa tecnoscu, kad god sednes u kola. Ubrzo ces je isprazniti, tako da ces moci bez problema da sipas zimsku. Pa i ako ti ostane 1/4 litre nije strasno da ih izmesas. Meni se nikada nije zaledila.

speedo

Dospi zimsku do vrha posude i to je to. Mislim da nema potrebe zezati se sa ispuštanjem ljetne tečnosti. Svakako će se tečnost u jesenjem periodu intenzivno trošiti...

VaskezNS

Ako te zanima šta se dešava sa tečnošću u vreme niskih temperatura, uradi sam jednostavan test - ili testove. Uzmi zimsku i letnju tečnost, i mešaj ih u određenim srazmerama - u nekoj čaši - i stavi u zamrzivač, te posmatraj rezultate  :nami:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Andrix

potrosice se, sto rece covek, ja zato stalno sipam zimsku tecnost, koju kupujem u tempu za jeftine pare i to balonce od 5 L. Nije neki kvalitet  po ceni ali sluzi i ne mrzne zimi.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

mik

#9
Hvala svima na korisnim savetima i informacijama.

Jos jednom, hvala svim ucesnicima ove teme na savetima.
Pozdrav

VaskezNS

#10
Stajem na stranu autora ovog topica. Provera nivoa i vrste tečnosti u posudi za pranje stakla je deo kontrolne liste pred svaku zimsku sezonu. To što neko želi da baci staru letnju tečnost tako što će 2min da drnda motorić pumpe dok ne isprazni posudu je njegov izbor. A ona je od plastike i može lako da prsne ako se tečnost u njoj zamrzne, dok nova košta 20e. Kakogod, i ovako "banalne" teme jesu korisne i to za većinu vozača - onih koji ipak nisu toliki "freak"-ovi da su spremni da bez problema rasklope i sklope svog Logana  :wave:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

saša61beograd

Čovek je pitao i dobio odgovor.
Teme kao što su "pukla radilica" ,"eksplodirao rezervoar" ili "otpao točak u vožnji" bili bi zanimljvije ali nema ih,hvala Bogu.

Veterinar

Moram da primetim da se smrznuta letnja tečnost kod dci motora ne odmrzava tokom duže vožnje, dok se kod benzinca odmrzava (verovatno je viša temperatura u motornom prostoru). Dogodilo mi se jednom da se zamrzla tečnost za vetrobran (2-3 posude je bilo napunjeno), ali nije bilo posledica po posudu i motorić.

Svarog

Ako bi ne daj bože naglo zazimilo zbog čega bacati letnju tečnost za stakla. Dovoljno je dodati čist alkohol u nekoj maloj srazmeri i time se sprečava smrzavanje. Naravno, bolje je kupiti dobru zimsku tečnost, ali zašto ne iskoristiti staru jer je malo verovatno da će temperatura odjednom da padne na ispod -10.

Loganovac

 :to:

Jedino treba imati u vidu da će osećati alkohol oko vozila. Moj kum je pre par godina imao muku da policajcu dokaže da nije pijan i posle dva duvanja u alkometar jer je u tečnost za pranje stakla dolio rakiju...  :hihi:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.