Zamjena disk pločica/diskova na Loganu

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

#15
Pazite prilikom kupovine ima ih raznih. Postoje te neke maze kada namažeš i zavrnuto ostaje maltene zavareno.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Ako zavare, te maze se zovu lepak. Kod sredstava za osiguranje navrtke od odvijanja postoji podatak o momentu odvijanja, kod Loctite-a je, ako se dobro sećam, 7-8 puta veći od momenta pritezanja, sve prema veličini vijka. I taj odnos možeš da biraš, veči ili manji...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

 :conf: Pa ako taj Loctite, lepi-osigurava na 7-8 puta veci moment, onda ce doci do cvikovanja (loma) zavrtnjeva prilikom odvijanja. 
Rekao bih da si nesto pogresno procitao.  :whistling:

Loganovac

#18
 
Dakle, za Loctite 277 može se naći Technical data sheet u kome piše da je za čeličnu M10 navrtku osiguranu ovim sredstvom i pritegnutu sa 5 Nm moment potreban za odvijanje 38-40 Nm. Koliko je to puta više, kazaće digitron.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

#19
  Da li to znaci da ako se koristi ovaj Loctite nema potrebe zatezati  zavrtanj  M10 na propisan moment od recimo 40Nm,  vec je dovoljno na 5 Nm ili to vazi samo za navrtke?

Znamo da zavrtanj, kao masinski element za spajanje dva ili vise elementa, mora da bude i propisno prednapregnut, da bi drzao sklop cvrsto vezan, kao i kod kocione celjusti.
Pa me zanima, sta se desava ako zavrtanj osiguramo na gore opisani nacin, a moramo da stegnemo odredjenom silom, sta se dogadja prilikom odvrtanja. Logican mi je zakljucak da se onda ovakvi tecni osiguraci ne smeju koristiti svuda u mehanici, vec samo na mestima gde nije potreban veliki moment pritezanja. Ili koristiti sredstvo koje ima manju moc "lepljenja" od ovog Loctite-a.

Zavrtanj za kocione celjusti, koji sam dobio uz plocice, imao je na sebi to sredstvo koje je prilicno meko, cak se i noktom skida.
Znaci da ne moze da zapece zavrtanj vise od zadatog  momenta pritezanja.  
U svakom slucaju treba biti oprezan sa odabirom tih tecnih osiguraca.


Loganovac

Loctite ima mali milion različitih sredstava. Ne teraju vas oni da kilavo pritežete navrtke koje treba da drže nešto, oni nude rešenja, treba samo odabrati pravo. Sajt je www.loctite.rs , čitajte kataloge, izbor je vaš.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

#21
Menjao sam disk nasem kolegi forumasu @Dragan.vi ... u pitanju je Sandro 1.4 bazni model 2009 godiste, presao 36 000 km.
Sobzirom da su klizaci prednje desne celjusti zaribavali, plocice na tom tocku su bile istrosenije nego na levoj srani. Auto poseduje ABS pa nas kolega verovatno nije osecao neravnomernost u kocenju posto je uredjaj protiv proklizavanja to kompenzovao..
Razrzadio sam klizace, ocistio i podmazao silikonskom mascu koja trpi temperature preko 300oC
Kupljene i montirane plocice marke  ROADHOUSE-RH  kat.br. 0214132 . placene 1400 din. u TTD-u
Diskovi su solidni, istrosenost oko 0.3 mm po strani...do sledece zamene su dobri...


Aleks

Koji tork kljuc je potreban za odvijanje srafova koji drze diskove na Loganu?

nik


Aleks

Fala Nik!  :friends:
Sutra se od ranog jutra upustam u avanturu zamene diskova i plocica. E sad, imam neku garnituru tork kljuceva (onih savijenih u obliku slova "L") ne bas kvalitetnu pa sam mislio da danas kupim malo bolji kljuc u gedora varijanti.

saša61beograd

Koje diskove i pločice si kupio i pošto?
Moja jedina zebnja u ovom poslu je da li su se diskovi žestoko zalepili za glavčinu i da li je potrebno lupanje macolom.Mislim da je to potencijalno veći problem nego odvrtanje onog torka.
Srećan rad,jedva čekam izveštaj,i ja bih se na leto upustio u ovo.
Na kojoj kilometraži radiš ovo i kolika je debljina starih diskova i pločica.
Da li su i kod tebe diskovi više potrošeni idući od centra ka obodu?
Nemam više pitanja,možeš početi sa radom. :)

VaskezNS

Citat: saša61beograd poslato 10.06.2014. - 22:00
Moja jedina zebnja u ovom poslu je da li su se diskovi žestoko zalepili za glavčinu i da li je potrebno lupanje macolom.

Verujem da to neće biti problem - to i napisah u svom postu

http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=82.msg132945#msg132945

Ovo je mesto za sLogan ;-)

saša61beograd

Imam u vidu tvoj post,kao i preporuku za Trusting diskove :to:.Jedino što ovo sa skidanjem diskova može biti različito od slučaja do slučaja.Ako i Aleks ne bude imao problem kao i ti,mogu da se nadam da ga ni ja neću imati.
Najveća blamaža je kad nešto počneš sam,a onda zbog komplikacija ipak odeš kod majstora.On te onda zeza i odere kod plaćanja,i to sa punim pravom.

Aleks

#28

Diskovi Febi bilstein 4.100 dinara za par
Plocice TRW Lucas 1.800 dinara
Sprej za ciscenje kocnica TRW  240 dinara.
Sve kupljeno u Delmax-u u Jagodini.

Dva tork srafa odvijena bez problema. Diskovi jesu zapekli ali sam uspeo da ih skinem uz neizbezno udaranje cekicem od 200gr (nije potrebna macola). Mora se spricati WD oko centralne rupe, pa udaranje sekicem svuda po disku ne narocito jako, pa opet WD, sacekati minut, pa opet lupkanje i disk krece napolje. Nije fora u jakom udaranju, vec udarati tako da se proizvede sto vise vibracija da bi se sklop odvojio.

Ovo mi je drugi komplet plocica, prve sam zamenio na 50.000km kada su poravnjani diskovi. Ove druge su Renault i sada sam ih zamenio na 86.500km.
Disk se trosio blago od sredine ka spolja gde je sada debeo 8mm.  :lau:
Sam obod diska je debeo 10mm tako da kontam da su ga u servisu pre tri godine poravnali na tu vrednost. Znaci , mogu diskovi da teraju daleko ispod 10.6mm.  :whistling:



Vrtic smo danas peskocili jer se radilo u garazi.  :woo-hoo:
Standardna ekipa, tu se motao i Bleki, krao alat, dahtao mi za vrat, zaskakao me kad god se natrtim  :Smiley:...  Pronasli smo sve sto je drpio osim poklopca spreja za ciscenje kocnica.

Sasa, ako imas volju - samo napred!  :dobro:

saša61beograd

Nemam garažu,radio bih na ulici.Tu se stalno muvaju komšije;da mi dahću za vratom,to je neminovno,ali da me neko od njih zaskoči,e to ne bi prošlo nekažnjeno!
Šalu na stranu,odličan prikaz i fotke  :to:.
Mislim da ti je izbor diskova i pločica ok,kao i cena.