Diskovi i Pločice

prethodna tema - sledeća tema

VaskezNS

Po svoj prilici si dobro čuo. Ali ne bih se oslanjao na to da će takvi limovi nešto mnogo škripati već da se pri vizuelnom pregledu lako može odrediti koliko su pločice blizu zamene.
Ovo je mesto za sLogan ;-)

VaskezNS

U Euro 07 danas kupio pločice dok diskove nisu imali na lageru te sam ih naručio i stižu za koji dan.

Pločice su Wagner (Federal-Mogul) WBP21463B po ceni od 1.500 RSD:


...a diskovi će biti Trusting DF1000 po ceni od oko 2.000 RSD/kom:

http://www.trustingparts.com/brake/index.php?page=catalogo&module=Prodotti&category=DISC&code=DF1000
Ovo je mesto za sLogan ;-)

DarioGTI

Prije sam imao Trusting-ove pločice na SN, bio sam zadovoljan njima.

Ali ova cijena za diskove mi je nešto veoma jeftina?!  :ne:
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

VaskezNS

Danas stigli i diskovi - a ja nemam dovoljno reči hvale za profesionalnost Euro 07. Kako su u subotu rekli, tako i bi - diskovi su stigli danas, čak su me i nazvali oko 15h da mi jave da je porudžbina tu i da mogu da je preuzmem. Dakle, kao što najavih - tu su Trusting diskovi DF1000 (259 mm, puni profil) po ceni od 2.033 RSD/kom:





Usput sam uzeo i 0.5L kočnog ulja s obzirom da će zahvat podrazumevati i zamenu zadnjih cilindara pa ćemo ujedno zameniti i komplet ulje u sistemu. Odabrano je Ferodo (Federal-Mogul) po ceni od 340 RSD za pola litre (na prvoj slici se vidi pored diskova).
Ovo je mesto za sLogan ;-)

VaskezNS

Lep dan u novembru iskorišćen za ugradnju delova iz mog prethodnog posta.

Prethodna kontrola pločica i diskova kao i malo duže surfanje po netu su bili od koristi - diskovi i pločice koje sam kupio u Euro 07 su bili odgovarajući. Diskovi su puni, prečnika 259 mm a oznaka "Lucas" na kočnim čeljustima ukazala je da je na mom Loganu fabrički ugrađen kočni sistem "Lucas" (ova informacija bila je od pomoći i u izboru zadnjih kočnih cilindara, ali o tome u za to predviđenom topic-u):



Skidanje diskova nije neka nauka, pa stoga i nemam pojedinačnih fotografija o toj operaciji, sve ide dosta brzo.

Polazimo od ove situacije:



Sa čeljusti se skinu pločice, a zatim se skinu dva para šrafova - par (petokraki ključ) koji diskove "pridržavaju" na glavčini i par kojim su fiksirane čeljusti i uz jedan jači udarac čekićem sa zadnje strane - disk ide dole. Ostaje ovo:



Stari i novi disk jedan pored drugog:



Debljina novog diska je 12mm, a minimalna dozvoljena debljina je 10.6mm. Na sledećoj fotografiji se vidi razlika u istrošenosti, a merenje starog pokazalo je da su moji diskovi (sem talasaste površine) bili zreli za zamenu jer su bili na jedva 10mm debljine:



Stare pločice (Motrio) su mogle još da "guraju" ali su svakako zamenjene. Poprimile su "reljef" starih diskova te više nemaju ravnu površinu i bilo je nesuvislo da ih takve stavljam na nove diskove. U nastavku stare i nove pločice:







Sklapanje ide obrnutim redosledom i na kraju se dobija ovo (ostaje samo da se vrate kočne čeljusti i pločice):



Posle 8 godina i 80.000 pređenih km, za 20€ po disku, 14€ za pločice i 10 € po točku za ruke, mislim da je ovo sasvim isplativo održavanje  :dobro:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac


Zoran

 :to: čestitam. Česta greška je prejako stezanje točkova. Od toga diskovi hoće da ispucaju u zoni koja naliježe na glavčinu. Ja svoje stežem desetak kila i mislim da je to blizu fabričkog podatka.  Znaš li koliko si stegao točkove?
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Zorane, svašta sam čuo, ali da 4 vijka skenjaju dve čelične ploče koje pritežu jednu uz drugu - e to nisam. Ne razumem kako to ispucaju i zbog čega? Šta tu ima da se iskrivi?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

VaskezNS

Citat: Zoran poslato 03.11.2013. - 18:26
:to: čestitam.
Česta greška je prejako stezanje točkova. Od toga diskovi hoće da ispucaju u zoni koja naliježe na glavčinu. Ja svoje stežem desetak kila i mislim da je to blizu fabričkog podatka.  Znaš li koliko si stegao točkove?

Hvala  :friends:

Stezanje točkova..hemm, ne..samo odokativna metoda, kao što sam uvek i radio kada sam skidao točkove iz raznih razloga, što za zamenu bušne gume, pregled kočnica, zamenu zimske-letnje itd..  :ne:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

dejandelic

Da li neko i kakva iskustva ima sa plocicama ROADHOUSE ili RH....zemlja porekla Spanija?

zac

#251
Ja ih  imam.. dosta mekse od originalnih, ne trose diskove preterano i dobro koce....  :to:

PS:  Jel si kupio ovakve? 

http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=82.msg81734#msg81734

dejandelic

Da upravo takve....danas sam ih pazario (cena 1.350 rsd u Reno Panti u Pancevu)i nadam se prekosutra ugradnji. :wave:

zac

Kod mene su se solidno pokazale...a i cini mi se da je cena u Reno-Panti jaca od cene u TTD_u..  :wink:

dejandelic

Moguce,ali ja dok iz Bavanista odem do TTD tj.40ak km ili da porucim brzom postom dodje mi na isto.U svakom slucaju hvala na tvom odgovoru i nadam se da cu i ja biti zadovoljan  :wave: