Duster 1.6 16v brzine i obrtaji

prethodna tema - sledeća tema

drzarkod

Evo i ja da otvorim jednu temicu. Trazeci po nasem a i drugim forumima odnos obrtaja i brzine po stepenima prenosa nisam nasao iskustva vlasnika, mada su pojedini forumasi trazili podatke npr. na koliko se u petoj ide pri 3000 obrtaja....
Napravio sam video ubrzanja po stepenima prenosa i broja obrtaja...i uporedio sa Torque aplikacujom preko Elm-a i Ecu-a auta. I evo rezultata
rpm       Prva      Druga       Treca     Cetvrta       Peta
2000                    20               40           60             70
2250                    25               45           65             75
2500                    30               50           70             80
2750                    35               55           75             90
3000      20          40               60           80            100
3250      25          45               65           90            110
3500      30          50               70           100          115
3750                                        80          105           125
4000                     55               85          110           135
4250                     60               90          120           140
4500      35                              95          125           145
4750                     65              100         130           155
5000                     70              105         140           160
5250                                                                        170
5500      40           80

Keka

http://dacia.rs/modeli-dacia/duster/karakteristike.html odeljak menjaci-ima brzine pri 1000 rpm u zavisnosti od motora i menjaca.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

@drzarkod: Tablica ti je poprilično neprecizna - pa sasvim je logično da brzina na 4000rpm mora biti tačno dvostruko veća nego na 2000rpm u istom stepenu prenosa, a ovde piše da u drugoj ide sa 2000rpm 20km/h a sa 4000rpm čak 55km/h! Keka je postavio pravi link i mislim da se time završava priča u ovoj temi.  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

drzarkod

#3
Tablica je realna i zato je prikazujem, i neslaže se sa podacima koje navodi fabricka tablica. I ja bi  voleo da mi u petoj ide na 5000 obrtaja brze nego sto ide realno.

@drzarkod: PRAVILA PONAŠANJA NA FORUMU

Keka

Kolega, fizicki i matematicki je nemoguce da u istoj brzini promena brzine ne bude linearna.

Dalje, nisi uzeo u obzir laganje kilometar sata, koje takodje nije linearno, a obradjeno je na forumu.

Za razliku od drugih foruma, trudimo se da ni jedna tema ne bude neosnovana i da ne ode u offtopic. Sloboda nije da pise ko sta stigne i kako misli, sloboda je da se iznose cinjenice. Ne sumnjam da si ti dobio takva ocitavanja, ali ona nisu tacna zbog greske mernih instrumenata.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Kad sam rekao da mislim da se time priča završava u ovoj temi, mislio sam na neku smislenu diskusiju. Prepucavanjima nikad kraja, pa molim da se vređaš zbog toga što činjenično uloženi napor, koji veoma cenim, nažalost nije dao kvalitetne rezultate. Osećao sam obavezu da zbog budućih čitalaca ove teme prokomentarišem rezultate, a temu nisam zaključao. Takođe, offova nije bilo u prva tri posta, počelo je tek u četvrtom. I ne samo offova, već i kršenja Pravila.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

Ljudi, danas sam bas obratio paznju...ako je fabricki podatak tacan, onda meni brzinomer gresi vise od 20%  :conf:

Loganovac

... pod pretpostavkom da je obrtomer bezgrešan!  :hihi1:

Greše oba, a greške se množe, plus ne znam da li su ti beše gume fabričkih dimenzija i na propisanom pritisku. Fabrika tačno zna prenosne odnose i tu nema greške, naravno pomnoženo sa obimom fabričkih guma.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

Ovako, obrtomer po onoj dijagnostici je prilicno tacan, da nekazem u obrtaj...ali se brzinomer se ne slaze nikako... meni recimo brzinomer na 2000o. pokazuje oko 75 km/h u petoj... a po tabeli bi trebalo oko 64 i nesto...nemam je pred ocima, ali je velika razlika....ako sam ja uopste gledao pravu tabelu  :ces: .... koji je menjac u Loganu 1.4 ??????? :ces:

Interesuje me koliko obrtaja drugima pokazuje pri brzini od 80 (po brzinomeru) ili obratno... sada sumnjam u ovo moje njesra..  :ne:

drzarkod

Meni obrtomer po dijagnostici tacan ko švajcarac a brzinomer laže od 5 do 10 km/h i raste greška sa porastom brzine....

VaskezNS

Citat: žac poslato 10.09.2013. - 16:07
Ljudi, danas sam bas obratio paznju...ako je fabricki podatak tacan, onda meni brzinomer gresi vise od 20%  :conf:

Bez želje da OFF-ujem, samo jedno zapažanje - još ranije sam primetio da mi se brzina po navigaciji i brzinomeru ne slažu. Ovog leta na autocestama u HR mi je na nekoliko mesta brzina merena "pasivnim" radarom (ima ih kod nas kod mosta na Beški ali često nisu u funkciji) i ishod je sledeći:

- po brzinomeru vozim 110 km/h
- navigacija pokazuje 98 km/h
- "pasivni" radar takođe 98 km/h

S obzirom da navigacija i radar imaju drugačije metode merenja a da su bili saglasni sa brzinom koju su mi izmerili, zaključio sam da mi brzinomer "laže" za 10% pri brzini od 100 km/h.
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Ayrton

U nedelju posle podne sam se vozio njihovim "auto-cestama" A-1 i A-3 i uverio se u razliku Loganovog brzinomera i tog "pasivnog" radara.Išao sam po brzinomeru 110 km/h a radar je pokazivao 104 km/h. Na 105 km/h je pokazivao 98 km/h.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!