kvalitet limarije prosečan za klasu ili ... ?

prethodna tema - sledeća tema

vojo76

Pozdrav,

Voleo bih da čujem iskustva u vezi kvaliteta limarije.
Sve što sam do sada video i čuo oko sandera mi se prilično sviđa, osim malo veće potrošnje benzinaca u gradskoj vožnji.
U nekoliko topic-a u ovom i drugim forumima do sada sam osetio blagu sumnju u kvalitet limarije.
Garancija od samo 5 god. za limariju ide tome u prilog. Čak i nesretni punto ima 10god. garancije.

Da li je lim zaista tanji od recimo fiat-ovog ?
Predpostavljam da limarija nije pocinkovana?
Da li je neko štitio kobit-om pod vozila ?

Iz tog razloga bih voleo čuti što više iskustva.

Zahvaljujem na odgovorima unapred

Keka

A ja cisto sumnjam da ce limarija na Zastavinom Puntu da izdrzi 10 godina  :Smiley:

Za 5 godina nisam imao problema sa limarijom, ali treba imati na umu da se u ovoj cenovnoj kategoriji ne mogu ocekivati pocinkovani lim/alu stolarija/prohromski kazan i slicno. Neka izdrzi koliko je garancija i godinu-dve vise, pa neka rdja, za te pare je posluzilo i vise nego sto treba, a nakon toga kupite nov automobil. Nadam se da je proslo vreme da se isti auto vozi 25+ godina.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dsit

Citat: vojo76 poslato 31.08.2009. - 21:20
Čak i nesretni punto ima 10god. garancije.
Sto nesretni? Koliko znam, punto ima pocinkovanu limariju i bar bi po tom pitanju trebao biti ok.
Za sandera ne znam, al logan mi tu izgleda malo tanak...cim negde otpadne farba odmah se uhvati rdja-video sam nebrojeno puta...
Mada vec 4tu god mi je sve ok osim na desnom rubu (gde sam imao nesretnu intervenciju kod sekulica, pisao sam na starom forumu...). Tu su mi se pojavila mala podklobucenja po donjoj ivici jer "majstori" nisu zastitili kako treba  :cekicem:

krle

#3
Oko 70% limarije Punta je pocinkovana i zbog toga je garancija 10.g. Za debljinu lima nisam siguran, mada je Zastava ranije koristila lim debljine 0.7mm. Kod Logana je debljina lima 0.65mm, a bitniji delovi su deblji (A i B stub,koševi, itd) i idu od 0.9 do 2.2mm. Sve u svemu Dacia koristi  tehnologiju Renoa koji je od uvek bio poznat po "mekšem" limu. Stariji vozači su uvek govorili  da Reno ima lim debeo kao flic papir  :Smiley:

Već sam pisao, ali ponoviću . Nisu bez razloga veći proizvođači automobila krajem devedesetih počeli da pocinkuju lim. Problem je u limu koji se dobija reciklažom otpada i on je pun primesa i kao takav (legura) podložan je koroziji. Automobilska industrija ne koristi   više kvalitetan lim jer je on skup i tu je problem. Pocinkovanjem se samo maskira problem.  Uporedite recimo Vektru B i Vektru B restiling i sve će vam biti jasno. Ova druga je sa pocinkovanim limom i prve znakove korozije pokazuje 2-3 godine kasnije u odnosu na prvu.

Složio bih se sa Kekom u njegovoj tvrdnji da su prošla vremena kada je automobil mogao da se vozi dvadesetak godina. Uostalom i zakon  će nas prisiljavati da češće menjamo vozila jer će takva vozila biti pod strožijim kriterijumima što će debelo udarati na naš džep.

Ko hoće da izbegne problem sa korozijom neka kupi automobil od aluminijuma (mada i on korodira na specifičan način) ili plastike  :Smiley:


Mislim da je limarija kod Logana prosečna. Sandero je isti i nema razlike u tehnološkom postupku u odnosu na Logana.


dsit


dukati

Imao sam prilike videti dva taxi vozila u Sremskoj Mitrovici, žute boje koja je od sunca sva posvetlela i izbledela.

Munze

Takođe sam imao prilike da vidim te žute izbledele Logane :(

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Veterinar

Nema zutih Logusha. Keka je u pravu. Obratite paznju na prostor gde su maglenke, ili bi trebale biti, tu ne pokriva folija dobro, pa se vidi original boja. Naravno ako se otvore vrata ili pogleda ispod pragova, vidi se bolje.
  Lim je tanak. STRASNO! O.K. je da pas juri auto, ali u SD mi je pas (vozio sam u prvoj po dzombama) izgrizao blatobran, unistio ga!!!! Boja je skroz ok, posto je dobro zasticen temeljnom. Imao sam problem sa komsilukom i njihovim ekserima pa znam.

krle

#9
Tačno je to što kažete za žutu foliju pošto Logan Ph1 nije imao u ponudi žutu boju. Sada je situacija drugačija pa fabrika kod  Ph2 ima u ponudi žutu boju:




 

Veterinar

Nisam znao to, vidjao sam stare modele sa folijama, restil u zutoj do sada nisam.

vojo76

pozdrav,
  našao neke linkove koji idu u prilogh anti-korozivnoj zaštiti

"Zaštita od korozije bila je predmetom posebne brige pa su stoga provedeni mnogi postupci: ubrizgavanje voska u šupljine podvozja i vrata, nepropusnost je osigurana premazivanjem vanjskih spojeva smolom, dodatna uporaba voska na mehaničkim dijelovima podvozja, ojačana zaštita od udara kamenčića o podvozje, zavjesice i blatobrane."

link: http://www2.autoportal.hr/200803271646/Noviteti/Lansirana-nova-kompaktna-limuzina-niske-cijene-i-velikih-moguanosti/menu-id-65.html

"Dacia has experienced corrosion problems with some early-build Romanian- and Russia-made Logans and is currently undertaking rectification via dealers.

The new pickup has metal panels protected with wax injection of the hollow sections, sealing mastic protecting exterior cabin joints, and reinforced anti-chip protection for the substructure.

Corrosion protection also includes a galvanized roof and door panels, while some versions have wide protective door mouldings."

link: http://www.just-auto.com/article.aspx?id=93920

Loganovac

Citat: dsit poslato 01.09.2009. - 22:55

Za sandera ne znam, al logan mi tu izgleda malo tanak...cim negde otpadne farba odmah se uhvati rdja-video sam nebrojeno puta...


Već dve godine mi nedostaje parče farbe (jerbo je malo aknut) na zadnjem kraju desne sajtne (recimo 15 x 5mm) i lim je još uvek beo belcat, čekam prvu tačkicu pa da čistim i lakiram... Od proletos imam na zadnjem desnom rubu oštećenje (nema boje - valjda udareno nečim) prečnika 3-4mm - ista stvar.
Lim jeste tanak, ali zasad daleko od rđavog, pu, pu, pu...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dsit

#13
Ako je belo, onda verovatno nije skinuto skroz do metala. Kod mene kad sam zaderao desni rub do metala videlo se da je siv. Neki beli sloj mi je bio izmedju farbe i metala, tacno  se videlo....crveno-belo-sivo.

Loganovac

Kad kažem belo mislim na boju čistog metala, srebrnasto sjajni lim. Šta bi moglo da bude ako nije lim - nije valjda galvanska zaštita (bilo bi  :woo-hoo:)?
Ko hoće da gvirne, moći će u nedelju na okupljanju.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.