Putni računar (bord kompjuter)

prethodna tema - sledeća tema

mladja73

Citat: krle poslato 09.06.2009. - 21:13
Držite pritisnut taster  reset na inst.tabli i onda dajte kontakt. Prvo će ispisati program (kod mene je 6002, a tako treba i kod Keke. Kod Kice treba da je 7102) .Test kreće sa skokovima  obrtomera i brzinomera,  sledeće je jednovremeno ispisivanje simbola na displeju,pa   prikazivanje  preostale količine goriva u rezervoaru(meni je  prikazao 27 l ). Ja  dalje od ovoga nisam išao jer mislim da je  trik u poštovanju vremena u sekundama između određenih sekvenci.

@:vujanovgoran: ovo je post sa pocetka ove teme. Ubuduce koristi funkciju search!
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

vujanovgoran

@Mladja73
Ono sto sam napisao je odgovor na pitanja @nedst i @hibernacija, search koristim. Ako sam negde pogresio "i am sorry"
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

bugi

da li se na dusteru moze ukljuciti trenutna potrosnja goriva? :-)

stalker

Da probudim ovu temu pošto mi se događa koji je već u njoj opisao nedst.
I kod mene se u zadnje vrijeme sve češće događa spontani reset parametara putnog računala. Nisam  uočio nikakvo niti mogu predvidjeti kad će se to dogoditi. Ispočetka sam prema pređenim kilometrima od takvog reseta primjetio da se to vjerojatno dogodilo kod paljenja motora ali ponekad se to događa i usred vožnje. U zadnjih pola godine od kad je učestalo, sigurno se dogodio reset 20-tak puta i sve češće se ponavlja.
Ja inače kod svakog točenja goriva (plina) resetiram BC i onda tokom intervala do sljedećeg točenja pratim prosječnu potrošnju, pređene km itd... Sada to nije moguće jer se tokom svakog potrošenog tanka dogode barem 2-3 reseta. Ukupna pređena kilometraža se naravno ne može resetirati a također u mom slučaju i prvi sljedeći podatak BC-a o parcijalnoj kilometraži ostane i samo po njemu mogu znati koliko sam km prešao od zadnjeg tankanja i ručnog reseta.
Jedina stvar koju na neki mogu povezati s ovim spontanim resetima BC-a je to da mi se ponekad motor dok je još hladan u prvih nekoliko stotina metara vožnje hoće ugasiti kad malo duže stisnem kvačilo pri šaltanju nižu. Može li to biti uzrok ovoj pojavi ne znam a kako sam već napisao BC se ponekad resetira i usred vožnje kad nije bilo stajanja i gašenja motora. Iako često pratim podatke BC još nikad nisam uspio uhvatiti momenat da baš gledam displej kad se se to dogodi.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

maestral5747

reset može biti od umirućeg akumulatora. Obrai pažnju kad pališ auto jeli se brojke jako zatamne ili izgube. Meni se na materinom Cliu resetirao sat od toga

zac

Koliko sam ja do sada ustanovio, BC se resetuje sam kada mi auto odstoji duze od 24h... kada ga palim u prvih 24 h. barem na minut, BC se ne resetuje.
Ovakva opcija reseta je postojala i u Audiju, Pasatu, Skodi... koje sam nekada vozio... Mislim da je to namerna opcija. Ako ti se bord resetuje u toku voznje ili u pauzama manjim od 24 h..onda je to neki drugi problem...mozda akumulator ili nesto drugo..  :wave:

Keka

Moj se ne resetuje ni kad stoji duze od 24 h, znaci nesto nisi dobro povezao sa napajenjem.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


zac

 :ces:  mozda Peja moze da pomogne?

stalker

Nije rijetkost da Logana ne upalim danima i tako je već 10 godina jer ga kao drugi auto u kući vozim uglavnom na duže ture, međutim problem s resetom se pojavio tek prošle godine, ispočetka povremeno a sada sve češće. Akumulator je dobar i ne bi trebao  problem biti u njemu.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

ppejic

Koliko sam čitao poznata pojava bez pronađenog uzroka.
Resetuje se sigurno kada uđete u onaj mod cajgera kada skaču kazaljke i očitava kod siftvera u cajgeru.

hobbista

Dešavalo se i meni povremeno mnogo pre nego što je akumulator otišao u večna lovišta. Nije bilo logičnih uzročnika (dešavalo se i zimi i leti bez vidljivog uzroka). Jedino zajedničko je bilo to što (koliko se sećam) se nikada nije desilo u vožnji. Ovo je primećeno zato što odmah po paljenju prebacim na prosečnu potrošnju ili dnevnu kilometražu.

Možda bi neka pomoć bila ono što mi se dešavalo kada je akumulator umirao. BC se resetovao ali radio nije gubio memoriju (da li je 6V ili 9V potrebno za radio ne znam). Ako me pamćenje služi, i na 10,2V je BC bio OK, ali se posle pokušaja verglanja resetovao.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

zac

Citat: hobbista poslato 07.01.2015. - 21:41
Ako me pamćenje služi, i na 10,2V je BC bio OK, ali se posle pokušaja verglanja resetovao.

Mozda je ovo kljucno...meni se resetovao sad oko Nove godine....ja povezao sa stajanjem od dva dana...a bio onaj zesci minus..i jes se malo namucio anlaser posle dva dana stajanja na -12oC ...upalio je, ali je moguce da je u momentu kada je anlaser povukao struju napon pao toliko da se bord resetovao..  :ces:

Loganovac

Pa kako se ta nova teorija uklapa sa ovom starom?

Citat: žac poslato 07.01.2015. - 12:16
Koliko sam ja do sada ustanovio, BC se resetuje sam kada mi auto odstoji duze od 24h...

Ovakva opcija reseta je postojala i u Audiju, Pasatu, Skodi... koje sam nekada vozio... Mislim da je to namerna opcija.

Često ti se dešava da pišeš tek da bi pisao, bez dovoljno činjenica i analize. Da li se nekad u toku leta resetovao ako odstoji duže od 24h? Nije? Pa kako onda možeš tek tako da napišeš ono što si juče napisao, a veoma liči na teoriju gremlina ili teoriju zavere? Treba imati na umu da ovo naše pisanije neko čita...
Dakle, BC nema razloga da se sam resetuje posle nekog određenog vremenskog perioda. Peja je naveo da ta pojava postoji i da nije dovoljno istražena i mislim da je to korektno rečeno. Možda će ova ideja o trenutnom padu napona u toku problematičnog vreglanja da baci novo svetlo na ovaj problem.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

Da pratis forum ne bi napamet pisao...koje leto, pa ja sam ugradio putni racunar krajem augusta ..
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=3988.msg149597#msg149597
..a auto mi je od tada prvi put stajao duze od 24h. bas sad ..pre neki dan kada je bio onaj minus, tad mi se i resetovao...pred Novu godinu...pa sam povezao sa vremenom stajanja, posto mi je akumulator relativno nov.....pre toga mi se nije resetovao ali sam i svaki dan vozio... nemam ja bord oduvek kao ti..

A ti umesto samo da me kritikujes i trazis dlaku u jajetu.. mogao bi  malo da se potrudis..da napravis neki tutorijalcic ili slicno...a ne sve Mi glupaci pravimo i radimo a ti pametan samo kritikujes druge...

Malo je vec degutantno sve to..mame mi..  :wave:

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.