Sandero - potrošnja

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Rekao bih da je povezano sa plovkom u rezervoaru i hladnijim vremenom. Zavisi i koliko je "nagazio" kad je punio.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Silent, ne brini. Ja često Sipan pun i pratim te crtice. Nije ti nasuti pun rezervoar, vjerovatno je preosjetljiv pištolj .
Sam svoj gazda - vazda.

silent

Надам се да је то, ја увек сипам сам и сипам док точилица не прекине, рецимо, трећи пут. Не прекидам код првог "избацивања", досипам док не избаци још пар пута, али не баш да може да се пипне кроз отвор  :40:

silent

Епилог - измерио сам потрошњу сипањем до чепа и била је сасвим нормална за зимске услове, нешто више од 8 литара на 100 км (мешавина градске, ванградске и ауто-пута). Зашто су цртице тако необично брзо падале, не знам...

И поново сам пратио падање цртица и овај пут је нормално, падају следећим редом, на доле неведеној километражи. Режим вожње је био аутопут, регионални пут:

1. 122 км
2. 144
3. 220
4. 291
5. 395
6. 456


Loganovac

Ljudi, crtice su samo indikator, da jednim pogledom dobiješ orjentaciju koliko otpriilično ima benzina, pun, prazan, pola, ne služe za merenje količine goriva. I nisu ni najmanje pogodne za bilo kakvo praćenje potrošnje.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

speedo

80 kilometara sa 4 litra goriva, mjereno od čepa do čepa.

Može i manje, takav je moj dojam. Desetak kilometara lagano gradom, desetak kilometara magistralni put 60 do 80 kmh petom, šezdesetak kilometara autoput gdje sam se vrtio oko 3000 obrtaja i brzinama od 100 do 110 kmh.

Loganovac

Malo je 80km, malo je 4L da bi se sa sigurnošću procenila potrošnja. Ako odemo u krajnost, možeš da napuniš do čepa, odvezeš dva kilometra do sledeće pumpe, tamo i dalje puno do čepa pa misliš da je potrošnja 0 L/100km...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

speedo

#877
Ovo nije procjena nego sasvim tačan podatak, naveo sam i uslove u kojima je ostvareno. Količina kilometara i više nego dovoljna. Naravno, neće uvijek trošiti toliko, niti uvijek vozim ovako, ali primjer da se može ostvariti i takva potrošnja.

PS
Zaboravio sam dodati, u rezervoaru je otprilike pola 95 i pola 98 oktanskog benzina. Sipam šta je jeftinije, a često bude 98-ica.

Loganovac

"Sasvim tačno" ne postoji.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Ja ni posle 30 kkm sa sigurnoscu ne mogu da kazem potrosnju.
Ne bih se ja mnogo oslanjao na taj podatak posle 80 km.

szs

Taj podatak sa 80km je samo podatak za tih 80km

Da objasnim
Do posla meni troši 3.9 do 4.5 a klinac kada ga vozi po gradu 6 pa i 7
Gde je prava potrošnja?
Pa na spritmonitor.com gde beležim svako sipanje
A to je 5.35
Dakle..80 km ... nedovoljno za prosečnu potrošnju auta
A ovo je smo za tu relaciju i samo u tim uslovima koji su tada vladali

Mada 5l/100 deluje ok
Treba potvrditi na bar 10k km
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

speedo

Citat: szs poslato 17.03.2022. - 23:26
Taj podatak sa 80km je samo podatak za tih 80km

Bravo! Upravo tako. Nisam ni tvrdio da je to ukupna prosječna potrošnja, ova tema se zove "Sandero - potrošnja" pa sam je tako i shvatio. Imaš Sandera koji troši gorivo manje ili više i to je samo moje zapažanje uz navedene uslove, a i iskoristio sam i priliku zbog sipanja do čepa.

Otprilike moj auto (Sandero 1.4) troši od ovih 5 do nekih 11,5 litara, zavisi sve od konkretnih uslova vožnje naravno. A ko hoće može i u to da sumnja, može i to da mu nije dovoljno dobro, precizno, možda je i to neka prevara, možda nije stvarno, nije realno, treba sumnjati, ko zna...

kiconix

Vidim da ti nije pravo ali sta nama znaci informacija o konkretnoj relaciji i uslovima koji su doveli do te potrosnje?
Jedino ako neko nema potrebu da se vozi bas tom rutom pa da zna da ce mu auto za tih 80km potrositi toliko goriva.
Ja nekako kapiram da se u ovakvim temama pisu ozbiljniji utisci koji mogu dati pravi podatak na koji neko moze da se osloni.
Ili ako hoces da imas neki svoj dnevnik imas super aplikaciju, spritmonitor.
Upises svako sipanje, km, pa za par meseci imas prosek.  :ne:

Loganovac

Kuliraj Kićo, čovek se na mene naljutio jer sam napisao ono što znam, što sam i na fakultetu položio desetkom (metrologija, pažnja nije metEo nego metro-logija, nauka o merama i merenjima). Nisam hteo da izazivam ovakvu vrstu rasprave i nisam navikao na ovakvu reakciju od ovog člana pa se izvinjavam ako nisam uvio u dovoljno mekane oblande, ali zaista stoji ono što sam rekao. Imaš u rezervoaru 50 litara goriva, pun do čepa. Ostaviš ga recimo sat vremena na suncu i gledaš kako se gorivo preliva. Ili ga za tih dva sata ohladiš dvadestak stepeni i kad pogledaš fali dva decilitra. Zatim, pitanje je kako određuješ pravi trenutak za prekidanje punjenja, da li kad pištoljbškljocne jednom, dva puta, veoma neprecizna definicija stanja "puno do čepa". Tu je onda greška merenja istočenog goriva koja uvek postoji, samo krajnje neupućeni veruju da je istočeno onoliko koliko piše na meraču. A tamo obično piše "ne meriti količine manje od 3 litra", ili 2 litra svejedno. Zašto? Zato što je relativna greška metenja tada neprihvatkjivo velika i izlazi iz deklarisane tačnosti merila. Sve ovo kad se sabere, na 40 litara ne pravi veliku grešku  ali na 4 litra kože da bude recimo 10% i zato sve gubi smisao. Pogotovo kad napišemo recimo 4.8, a realno je možda 4.4 ili 5.2. E  a tih 0.4 litra greške koji su na 4 litra 10% na 40 litara su 1%. Onda izračunatih 4.8 litara/100km možda mogu da budu 4.74 ili 4.86 što je mnogo pouzdaniji rezultat. Zato se meri onsko ksko sam objasnio, sa što većom količinom potrošenog goriva. A za pitrošnju na nekoj tako kratkoj relaciji siguran san da je tačiji podatak sa BC nego ovako izmeren. Eto.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

speedo

Nisam se naljutio i nije mi ništa krivo, samo me iznenađuje takva reakcija vas dvojice. Ne vidim po čemu se moja poruka od juče razlikuje od poruka o potrošnji koje sam pisao na 58. ili 55. stranici ove teme (pa tada niste reagovali). Ili mnogih drugih poruka na ovoj temi. Ljudi pišu svoje iskustva. Moj Sandero i moja potrošnja, a usto sam se i potrudio objasniti uslove pod kojima sam došao do takvih rezultata, čisto usporedbe radi sa drugim ljudima.

Ako mislite da lažem ja vam tu ne mogu pomoći, ne tražim nikome da mi vjeruje. Ako mislite da je nešto pogrešno (neozbiljno) u mojim porukama imate tu mogućnost da iste uredite ili skroz obrišete. Vama na volju.