Kupovina nove Dacije

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

zaki


Goky

Bio u subotu da prijatelj preuzme Škodu sa servisa, pitam u salonu za rokove isporuke kažu do 180 dana.
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

kiconix

Nista novo i nista cudno.
Ima i duzih rokova.

Loganovac

Samo mali :offtopic: , 7 meseci rok isporuke, šta to znači? Ako prodaja stane vozila stoje na lageru pa se posle rasprodaju na akcijama, zašto prodavci da saleću kupce kad vozila nema? Da li je stvarno nestašica čipova uzrok svemu ovome ili jednostavno proizvošač ne želi da zarobi kapital na parkinzima dilera...
Mene bi ovakav rok isporuke svakako odvratio od kupovine vozila, garant. Što reče moj drug, ne znam da li ću da sastavim još dva petka a prihvatam da čekam auto 7 meseci?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Citat: Loganovac poslato 19.10.2021. - 08:28
Da li je stvarno nestašica čipova uzrok svemu ovome ili jednostavno proizvošač ne želi da zarobi kapital na parkinzima dilera...
Čuo sam ovu dilemu na više mesta;nedostatk čipova je samo opravdanje i nije razlog smanjene proizvodnje,nego proizvođači procenjuju lošu potražnju,pa im je isplativije da smanje proizvodnju nego da gomilaju zalihe i obaraju cene.

Jel ovaj rok isporuke podrazumeva da se auto uplati,pa da se čeka 180 dana,ili ide neka kapara i slično?

Uglavnom,živimo u zabrinjavajuće zanimljivom vremenu.Blago onome koji u svemu vidi samo problem što su dugi rokovi isporuke i ima dilemu oko novog Stepveja.


Loganovac

Ako bi samo mogao da navedeš izvor ove informacije u vezi uticaja nedostatka čipova...

U svom delokrugu imam odličan pregled situacije nastale nedostatkom čipova, posledice su evidentno ogromne. Rok isporuke invertora većine eminentnih svetskih proizvođača koji su inače godinama uvek bili na lagerima danas je baš 6-7 meseci. Radi se o uređajima koji se široko koriste u industriji i nema govora o nekakvom smanjenju tražnje, naprotiv!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Dadokg

Pozdrav svima.

Pre par dana ako se dobro sećam je bila vest o zatvarnju fabrika upravo Škode sve do nove godine, baš zbog nedostataka čipova koji su potrebni u proizvodnji.

https://nova.rs/auto/skoda-do-kraja-godine-nece-proizvoditi-nove-automobile/

https://nova.rs/auto/skoda-prekinula-proizvodnju-automobila/

Evo nađoh vesti.


kiconix

Kakvo zasicenje, svet vapi za cipovima.
Nije samo autoindustrija pogodjena.
Druga je stvar da li ce neko cekati proizvod ili nece, stvar izbora.
Ja bih u oktobru radije sacekao pa pocetkom godine dobio vozilo sa godinom proizvodnje 2022.

saša61beograd

#279
Citat: Loganovac poslato 19.10.2021. - 08:28
Da li je stvarno nestašica čipova uzrok svemu ovome ili jednostavno proizvošač ne želi da zarobi kapital na parkinzima dilera...
Samo sam se nadovezao na ovo što si napisao.Nisi jedini koji postavlja isto pitanje.Ko još postavlja isto pitanje,koji je izvor,to ne znam jer mesecima po sat vremena dnevno čitam razna mišljenja,analize i prognoze na raznim sajtovima,forumima...
Nedostatak čipova nije sporan.Ali,mene,a i mnoge druge na internetu,zanima sledeće:da nema problema sa čipovima,kolika bi bila potražnja za novima automobilima,kod nas,u Evropi i globalno?Mislim da ne bi bila velika.Pre korone i svega ostalog,auto-industruja je godinama bila na ivici hiperprodukcije.Ovo je za njih dobrodošao predah,da vide šta će se desiti.I mene zanima šta će se desiti.Manji im je trošak da ne rade nego da imaju prepune placeve i da moraju da prodaju ispod cene.

Dadokg

To je veliko pitanje šta im je manji trošak.
Ogroman je trošak ako gledamo konkretno Škodu, ne raditi tri meseca a plaćati radnike 80%. Plus ostali troškovi a prihoda nigde za taj proizvodni period.

Capriolo

Jedan baš dobar drugar planira da kupi škodu, još je u fazi sagledavanja koji paket, koje opcije i rekli su mu neki dan "8 meseci".
Ja sam mu odmah rekao da šanse nema da to bude samo 8 meseci. Možda će i da piše u ugovoru "8 meseci", ali, pisaće i "u skladu sa Opštim uslovima", a kada sabereš moguća (nepenalizovana) produženja rokova iz Opštih uslova, sa onih 8 meseci, biće to i jedna godina. A u ugovoru će sigurno biti i odredba o pravu prodavca na izmenu/povećanje cene. Do nekog procenta bez saglasnosti kupca, a preko tog procenta uz pravo kupca da od ugovora odustane.
Zla su ovo vremena i za proizvodjače, i prodavce i za kupce.
A čini mi se da se trenutno najkraći rokovi isporuke (iz proizvodnje) za azijska vozila.

kiconix

Ja napisah vec, ko planira kupovinu, gledajte samo sta ima na stanju.
Plati i teraj kuci.

Keka

Nesto se gadno iza brda valja, pre neki dan citam ocekuje se nestasica zimskih guma! I porast cene.

Zbog chipova, jel...
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

More bit. Zbog čipova, ne daj Bože, može da se desi i nestašica keksa, govorim iz prve ruke.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.