Kuka za vuču

prethodna tema - sledeća tema

Veterinar

Moze, ali da ne ulazimo u to, ovde je zoki spomenuo nastanak vece stete, od one koja bi se napravila sustizanjem automobila bez kuke.

nik

Pisao sam već ovde
https://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=10256.msg243604#msg243604
Od poslednje izmene Pravilnika u Srbiji ne mora da se skida kuka kada se ne vrši vučenje. Mora samo ako prekriva/zaklanja registarske tablice.
Tako da, ako ne pokriva tablicu, osiguranje može da vas povuče, da ne kažem za šta.

Zoran

U BiH je problem što kuka viri iza branika.
Vozilo je duže od deklarirane.
Sam svoj gazda - vazda.

Sir Oliver

Citat: Veterinar poslato 21.01.2024. - 17:32Ovaj tuljan je skinuo kuku, zbog drugih učesnika u saobraćaju pre svega. Danas kada sam pokusao da je vratim, otelih se. To je varijanta na dva srafa. Ubih se od udaranja gumenim cekicem dok je nisam nabio u leziste. Nakon toga se napatih da nacentriram rupe za srafove. Mislim da tu kuku necu vise da skidam.
2017. sam ugradio kuku na Logana. Prodao ga u maju 2023. Išao u Grčku i preko ostalih granica nebrojano puta, nikada niko nije ni pogledao kuku, niti sam ikada skidao kuglu. Generalno, za 12 godina koliko sam vozio Logana, ne znam da li su me par puta zaustavili panduri (verovatno kontajući, ova budala vozi Dačiju, sve mu ispravno, garant), tako da nisam imao problema ni sa njima što se tiče kuke.
E sad, ovo što Zoki kaže, ako je tačno i kod nas, jeste za*ebano.
Na ovom autu moram da skinem, jer ako ne skinem ja, skinuce neko drugi.
I drink to make other people more interesting.

Zoran

Lijepa vijest je da se te skidajuće kuke ne kradu ( još uvijek) po BiH. To mi je potvrdio kolega koji proizvodi i ugrađuje auto- kuke iz Kiseljaka.
Sam svoj gazda - vazda.

nik

Citat: Zoran poslato 21.01.2024. - 23:14Vozilo je duže od deklarirane.

Ovaj problem rešava atestiranje, koje konstatuje i promenu gabarita vozila.

slavko_bgd

Mislim da se atestiranjem ne menja dužina vozila nakon ugradnje kuke jer su sve homologovane kuke demontažne ili sklapajuće.
I treba dobro proveriti da neki drugi propis ne uslovljava demontažu ili sklapanje kuke kada se ne vuče priključno vozilo.

nik

Atestiranje se potvrđuje da je kuka (uredjaj za vučenje) homologovana i ugrađena u skladu sa specifikacijama proizvođača i vozila i kuke. Time formalno-pravno postaje deo vozila (opreme vozila).

U skladu sa

"Član 100

Branici na vozilima vrste M1 i N1 moraju biti ugrađeni i izvedeni na prednjoj i na zadnjoj strani vozila ukoliko je zadnji branik predviđen za ugradnju na taj tip vozila od strane proizvođača, a na drugim motornim vozilima na četiri ili više točkova, osim na vozilima vrste T, Tm i TR, najmanje na prednjoj strani tih vozila.

Ukoliko su ugrađeni, branici ne smeju imati oštre ivice i moraju biti postavljeni tako da predstavljaju najisturenije delove na prednjoj i zadnjoj strani vozila.

Izuzetno od stava 2. ovog člana, najistureniji delovi na zadnjoj strani vozila mogu biti uređaji za spajanje vučnih i priključnih vozila, rezervni točak sa nosačem ugrađen prema jednoobraznim tehničkim uslovima i merdevine za pristup tovarnom prostoru na krovu vozila.
..."

nema prepreke da štrči preko branika, kao najisturenijeg dela vozila pozadi.