5. i ostali "mali" servisi

prethodna tema - sledeća tema

speedo

Kočionu tečnost i antifirz zamijeni svakako.
Ako ti nije sve gradska vožnja, svjećice mogu još, ja ih ne bih ni gledao. Ako je 80-90% kilometraže po gradu i na hladan motor, onda ni to nije loša opcija da se zamijeni.
Mikroremen se može vizuelno pregledati, pa i zamijeniti. Lanac je lanac i ne bih ga ni gledao dok se ne javi "zvučnim signalima" ili nekim drugim problemom.

saša61beograd

Iz nekog razloga propisan je vremenski rok za promenu svećica,nezavisno od kilometraže.Možda iz komercijalnih razloga,da servisi uzmu pare.
A možda iz opravdanih,tehničkih razloga.Ko zna kako je opterećena ta svećica,kakvom strujom ili temperaturom.To nije obična svećica i
košta 10 puta više.Ja bih poštovao taj vremenski rok jer ne znam šta se tu dešava,neki đavo postoji verovatno.Da li može da se desi nešto
u glavi,navoju,bobinama,ko zna.
Sva je sreća pa ovde u Srbiji nema na lageru tih svećica,pa nema ni troškova.

speedo

Skromno pretpostavljam da su se prilikom određenja vremenskog roka za izmjenu svjećica proizvođači vodili mišljenjem da onaj ko prelazi malo kilometara to čini uglavnom i samo po gradu, odnosnu u režimu kada motor često i mnogo radi hladan ili poluhladan, a ne na radnoj temperaturi.
Ali, možda i griješim.

Capriolo

Citat: MitarMrgulic poslato 08.02.2023. - 23:20
Dobro veče drugari,

Loganu mi se bliži 5-ti redovan servis, ima nekih 34 000 km na satu....

Do sada nisu mijenjane svjećice na autu (mislim da je preporuka po planu servisa na 60 000 km ili 3 godine).

Auto je kilometražom malo iznad pola intervala, ali je godinama prešlo propisani interval, šta biste vi, mijenjali prije 60 000 km, ili ostavili još par godina (auto je na benzin, ide sve ok, sve radi ispravno, nema nikakvih simptoma...)

Također, servis razvoda (auto ima lanac pa nema klasični veliki servis), mislim da nije rađen, iako je preporuka na 4 godine....može li se tu osloniti na još koju godinu, ili uraditi bez obzira na malu kilometražu....

Ako ti je cilj ušteda, pošto si već van garancije, svećice bih očitstio, zazor podesio i menjao na kilometraži.
Set razvoda ( lanac i španer ) ne bih menjao najmanje dok ne dodje do propisanih kilometara. Ali, PK kaiš, njegov španer, bih promenio na 4 godine ( eventualno, još godinu, ali, da ne prekoračiš onih 60 kkm ). Za pumpu za vodu ne bih na tako malim kilometrima. Pa ni antifriz (njega bih možda "gurao" do 6)..
Ako ti cilj nije ušteda, set razvoda ( lanac i španer ) opet sada ne bih menjao, a sve ostalo bih ( a bez značajnog rizika se i to može odložiti za još jednu godinu ).
Tako ja to vidim.

MitarMrgulic

#274
Kod ovog motora je lanac koji se ne mijenja, samo prateće remenje i pogoni.

Slično razmišljam, vjerovatno ću pustiti još jednu godinu ili dvije, pa kad bude na cca 50 000 km, promijeniti svjećice, antifriz, prateće remenje itd.

Zoki druze, nemam ja alat za ove svijećice da čistim, a nisam ni nešto vješt, tako da ću ja to za godinu -dvije promijeniti....

bitbit

Moj savet, poslušaj uputstvo proizvođača, a ne mišljenje ljudi na forumu, uz dužno poštovanje.
Proizvođač je dao preporuke sa razlogom da se svede opasnost od ozbiljnih kvarova na minimum, tako da nemoj da odlažeš ništa što proizvođač propisuje.
Svećice odmah promeni, kao i ove tečnosti.
Što ne platiš na ćupriji, platićeš na mostu.
Ili beše obrnuto?
A možda i sletiš sa mosta...

Keka

Kociona tecnost je odavno bila za zamenu (obicno na 2, maksimalno na 3 godine bez obzira na kilometrazu), antifriz je zapravo G12+ i moze se zameniti bilo kojim analognim i menja se na 5 godina. Tecnosti i gumeni delovi, vozio ili ne, vremenom degradiraju. Cak i metalni delovi na svecicama mogu u nekoj meri degradirati stajanjem zbog korozije. Za svaki automobil je najgore stajanje.

Ako ces kola da odrzavas u ovlascenom servisu, onda postuj propisane intervale.

Ako ces da dzeziras (zbog ustede ili sta vec, a vozis u papreni ovlasceni servis?), oteraj kod komsije na kanal.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


MitarMrgulic

#277
Ja sam jako poštovao preporuke proizvođača, sve dok se nisam uvjerio da je npr. veliki servis na 60 000 km ili 4 godina, prevara Renault Dacia sistema za balkanske države...

Čovjek mi iz maintainance list, izlistao po broju šasije, plan održavanja za moj Megane, sa velikim servisom na 6 godina i 160 000 km i ostalim servisima sa puno duzim intervalima... tako da :)

Takodjer, buni i činjenica da na ovlaštenom servisu, dok je auto u garanciji (ima još oko mjesec do isteka petogodišnje garancije), vjerovatno zbog male kilometraže, nikada nisu ni pominjali da rade ove zahvate, već samo standardne male servise.

U suštini, volim auto održavati u ovlaštenom servisu, ne bježim da platim, ali i ne volim, što mi u Bosni kažemo, da me neko "lupa po ušima" pa da mijenjam nešto što komotno može služiti određeni period...


Inače, Logan danas bio na tehničkom pregledu, prošao sve bez greške, eko test, kočnice, sve k'o lampa :)

bitbit

Pusti te glupe priče.
Veruj proizvođaču, manje će da te košta na duži rok.
Ja sam redovno servisirao (dva puta veliki servis, menjanje antifriza, kočione tečnosti, potrošni delovi) Logana od 2005. god. i nisam imao nikakvih problema posle 17 god.

Zoran

Ja sam opet druga krajnost, ne mijenjam ništa što ne moram i nikakvih problema nisam imao do sada. Svjećice sam znao mijenjati i na 110 000 km.
Sam svoj gazda - vazda.

Vladan P

#280
Stepway 0,9 Tce. 73000 km.
Mali servis plus zamena ulja u menjaču , kočione tečnosti ,diskova i pločica TRW.(+ zamena točkova-zimski za letnji set)
Zajedno smo skupa !

Zoran

Vala su ga pretjerali sa 2 l kočionog ulja.
Sumnjam da u sistemu ima i 1/4 od toga.
Sam svoj gazda - vazda.

Capriolo

Slabo vidim fotografiju (malo je mutna ), koliko je plaćen "rad" ( "ruke" ) za sve te servisne radnje ?

MitarMrgulic

Uradjen je i 5-ti mali servis, promjenjeno ulje, filteri, prednje disk pločice bile za zamjenu na oko 34 hiljade KM (inače kod auta sa diskovima na svim točkovima, prednje pločice uglavnom dobace do 50-60 hiljada km, pa sam se malo iznenadio, moguće da je to jer su kod Logan MCV doboši nazad.)

Cijena servisa ukupno oko 250 KM (130 eura), pitao za zamjenu svjećica, rashladnu tekućinu i ostalo, kaže serviser, ići ćemo na 60 000 km, nema potrebe prije...

Vladan P

Citat: Capriolo poslato 24.03.2023. - 20:30
Slabo vidim fotografiju (malo je mutna ), koliko je plaćen "rad" ( "ruke" ) za sve te servisne radnje ?

''Ruke'' ne naplaćuju za delove kupljene kod njih.

Zajedno smo skupa !