Promena ulja u mjenjaču

prethodna tema - sledeća tema

silent

Ipak sam otišao do Profaka i prijatno se iznenadio, ulja (i motorna) su im mnogo svežija, te sam pazario NFJ (11/2017).

Off topic - ovo ulje se pravi u Francuskoj, a motorna ulja u Rumuniji. (ne da je to sad nešto bitno...)

Dansiland

#91
Izvinjavam se zbog off-a, samo da se nadovezem. Ja sam kupio u Novom Sadu u Malcomu 970din je litar ulja. Proizvodnja 12. 2017. Isto dosta svezije u odnosu na neka prodajna mesta...

Zoran

Mislim da starost ulja za mjenjač nije naročito bitna. U servisnoj ne piše ni interval zamjene. Ono nije izloženo visokim temperaturama kao motorno ulje.
Sam svoj gazda - vazda.

silent

Promenih ulje u menjaču, na 63.899 km i nakon ispuštanja bih rekao da nije bilo potrebe, bilo je normalne boje ćilibara, uopšte nije bilo crno kao što sam očekivao.

kiconix

Ono se i menja na 90kkm.
Ne bi mu nista falilo da si vozio jos.

miki-bgd

Zamenjeno ulje u menjacu na 81.000 km i 8 godina starosti.
Obavljeno u Reno Sava Pancevo, ukupno 4800 din (1200 din litar ulja, potroseno 3l, i (deklarisanih) pola sata rada isto 1200din).
Stavljeno Tranself NFJ 75W80.

Nisam pitao za stanje starog ulja, niti sam pitao koliko je tacno stalo, moja greska. Imao sam jos neke probleme da resavam.

Kocijas

Ne bi bilo lose da si, kad si vec menjao ulje, zamenio i gumenu manzetnu jer posle 8 godina ta guma vise nije ono sto bi trebala da bude i zbog nje se desava da iscuri kompletno ulje iz menjaca.

MitarMrgulic

Interesantno, evo sad gledam na opciji odrzavanja (maintainance list) iz ovlastenog Renault sistema, za moj 1,5 dci Megane, nema uopšte ništa navedeno o promjeni ulja u mjenjaču...

Loganovac

Citat: Kocijas poslato 30.01.2020. - 21:00
Ne bi bilo lose da si, kad si vec menjao ulje, zamenio i gumenu manzetnu jer posle 8 godina ta guma vise nije ono sto bi trebala da bude i zbog nje se desava da iscuri kompletno ulje iz menjaca.

Ne bi bilo loše ni da je auto zamenio, jer posle 8 godina više nije nov.  :Smiley:

Šalim se malo, naravno, ali ima razloga jer:

1) koliko imamo prijava problema sa manžetnama na menjaču (dve ih ima naravno) od 2005. naovamo?
2) ko zna kakav je kvalitet novih manžetni u odnosu na prvu ugradnju, makar bile i u Renault kutiji
3) koliko košta to zadovoljstvo uračunavajući i ruke normalno

Mislim da je pametnije i jeftinije povremeno zagledati manžetne i opipati nivo ulja na recimo svakom malom servisu - iz kanala odviješ bočni vijak i gurneš mali... Menjač nije motor. Ako čak i curi ulje javiće se neki simptom, proveriš i odradiš šta treba.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Lazar@

135 hiljada i skoro 10 godina starosti, ulje u menjacu nikad nije mijenjano.
U servisnoj ne pise da se mijenja, serviseri kazu da se ne mijenja.

Menjac se salta jednim prstom i na minus.

Da li da mijenjam ili da ne diram nista?

Raja

Menjaj. "Ne može da šteti a kad ne šteti, znači da je korisno". M.L. Gutović

kiconix

Ne znam sta se promenilo od 2007 kad sam ja kupio Logana i dobio servisno uputvo.
Tamo je lepo pisalo, ulje u menjacu se menja na 90000 kmi i ako se dobro secam 4 godine.
Sto se mene tice, nemojte menjati ni ulje u motoru, mada ne vidim razlog da se ne ulozi 20-ak evra na 90kkm. :ne:

miki-bgd

Citat: Kocijas poslato 30.01.2020. - 21:00
Ne bi bilo lose da si, kad si vec menjao ulje, zamenio i gumenu manzetnu jer posle 8 godina ta guma vise nije ono sto bi trebala da bude i zbog nje se desava da iscuri kompletno ulje iz menjaca.
Nisam obratio paznju, ali imam poverenja u majstora, da je video nesto sumnjivo napomenuo bi.
Ipak treba da prodaju proizvode :D

Aleks

Nesto sam na brzinu guglao na ovu temu po pitanju prakse kod Renoa. Koliko sam shvatio, uglavnom ulje u menjaču ljudi menjaju na RS modelima i to na baš kratkim intervalima od godinu-dve. E sad oni te aute često voze vikendom kada je track day.
Što se tiče običnih modela izgleda da ulje nije predviđeno da se menja.

kiconix

Mozda nije, iskustvo me je ubedilo da kad promenim ulje, menjac lakse ulazi u brzine.
Menjao na Loganu i kad sam uzeo Fluensa.
Fluensu nikad nije menjano do tih 160kkm, cim je zamenjeno osetilo se lakse saltanje.
Stvarno ne vidim ni jedan razlog zasto ne bih menjao ulje na tih 90kkm.