Sijalice H4 i ostale - ???

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Lakše je " ubosti "ako prethodno upališ poziciju.
Sam svoj gazda - vazda.

silent


silent

Zamenih obe prednje pozicije, za svaki slučaj, jer kad ode jedna, ni druga ne traje još mnogo. Ipak sam morao da skidam desnu gumu (gledano iznutra) i otkačim kontakt sa sijalice dugog/kratkog svetla da bih mogao lepo da dohvatim i zakrenem nosač pozicije. Ono što mi je bilo interesantno je da se desni nosač skida okretanjem u levo (suprotno od smera kretanja kazaljke na satu), a levi okretanjem u desno.

Usput sam nekako uspeo i da prekinem vlakno kratkog svetla na desnoj sijalici, prilikom skidanja kontakta se sijalica pomerila iz ležišta i kada sam je vratio nekako je "klecnula" pod pritiskom žičanog držača i prekinula vlakno. Stare su već bile, vlakno kratkog svetla se već pomalo i izvitoperilo i istrošilo, bio je potreban jedan potres da se prekine. Opet zamenio obe, Osram UltraLife, ne pamtim kad sam ih menjao, vrti mi se po glavi leto-jesen 2014 :) Od te zadnje promene je auto prešao oko 40.000 km.
Stavio ponovo iste, jako sam zadovoljan, sasvim dobro osvetljavaju put, a traju mi dugo.

p.s. Čak i ova ubodna W5W se pravi u UltraLife seriji, ali to kod nas nisam uspeo da nađem, pa sam stavio Osram Standard.

Keka

Pozovi Lav auto, tamo sam nasao P21W Ultralife za dnevna svetla.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


silent

Zvao pre neki dan, i pitao da li je Osram W5W koji imaju Standard ili UltraLife, prodavačica mi onako nesigurno reče Standard, ali mrzelo me da idem na Bele Vode samo radi provere.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


silent


mali.alen

NAbavio sam žute sijalice za maglenke na sanderu, ali nisu 55 nego 100w. Smijem li to ugraditi ili nije bas preporučljivo zbog instalacije.

Keka

Uzmi standardne sijalice, te nisu pametno resenje zbog instalacije, zbog samog reflektora i u krajnjem slucaju nisu po zakonu.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


mali.alen

Sto se tiče zakona, kod nas smiju biti bijele ili žute naprijed, jedino plave ne smiju. Tako mi reko na tehničkom. Onda ostaju ove od 55w

Keka

Nije sustina (samo) u boji, nego u homologaciji, koju ove od 100W sigurno nemaju.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

#656
Jedno praktično pitanje: na koji način će na tehničkom pregledu proveriti homologaciju sijalica? Otkud znaju kog je tipa i koje je snage? Da neće da ih vade iz farova?  :fiju:
Ono što oni vide je boja i kvalitet snopa (usmerenost, crtu, rasipanje etc.) - ako uopšte gledaju. Daleko od toga da sam za bilo kakve karabudževine, u mojim farovima nalazile su se i uvek će se nalaziti fabričke Osram original H4 sijalice, ali mislim da ne treba upadati u paranoju oko nečega što realno nije potencijalni problem. 100W sijalice tek ne bih stavio u plastične farove - moji su posle 12 godina pokazali standardne sitne naprsline normalno sa sijalicama od 55W, šta bi bilo da sam odmah rknuo stotku? Supruga je u kecu godinama vozila 100W H4, pa ipak nije bilo drugih problema osim preteranog pražnjenja akumulatora na svakodnevnim kratkim relacijama po gradu, iz kog razloga sam joj ugradio LED sa kojima je posle nekoliko godina auto i rashodovan. Mogu da potvrdim da te sijalice (osim boje koja je bila standardno 6500K, dakle "hladno bela", u prevodu plavičasto bela) zaista nisu smetale vozilma iz suprotnog prava, vieš puta sam proveravao na sopstvenom primeru. I imala su veoma solidnu crtu. Ne baš kao fabrička H4 ali sasvim OK. Ne bih imao ništa protiv da sva vozila koja mi idu u susret imaju takva svetla, imajući u vidu sa čime se sve i dan danas suočavam na putu, iako je rigorozni tehnički pregled kojim nam uteruju strah u kosti i koji je mnoge naterao da se otarase starih vozila uveden pre nekih 8-9 meseci. Dakle, da li da očekujem da će ovo pitanje kroz nekoliko meseci biti rešeno (kad se navrši godina) i da neće biti zaslepljivanja oborenim svetlima na putu?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

mali.alen

Meni nije problem radi prolaza na tehničkom, jedino se bojim da ne bi spržio instalaciju

Lazar@

Opet ja sa svijetlima  :Smiley:

Evo narucih mini H4 Led sociva, da i to isprobamo :D
Nego, moze opet link kako da napravim onaj "relej" za led svijetla, posto valjda ne rade bez toga na dacijama



Evo ovdje ima komplet test:


(snop na 07:10)



Lazar@

Stigla su LED sociva  :dobro:

Nisam ih ni probao, odma sam ih razmontirao i zamijenio kineski nusproizvod koji oni nazivaju termalnom pastom
(a inace su je bas stedjeli)
Stavljena Cooler Master IC koja je nekih 11 puta bolja, i takodje ne propusta sturju.

Nadam se da ce hladjenje biti malo efikasnije, tako da ce jace da svijetle i da traju duze.

5000K, kratko svijetlo 1 led cip 18w koji baca svijetlo kroz socivo, dugo svijetlo 2 led cipa ukupno 25w, koja bacaju svijetlo na reflektor u faru.













Proba posle ove operacije
Staro napajanje od kompa na 12v, u jednu ruku telefon u drugu sijalica, tako da slika nije neka
Svijetle i vise nego dobro, cut off je odlican, ne bi trebalo da smeta drugim vozacima...Dugo svijetlo ne mogu isprobati dok ne montiram u far, a to je sledece nedelje, jer moram napraviti onaj adapter/relej  :to: