Usisivac za Logana (ili bilo koja druga kola)

prethodna tema - sledeća tema

Tchitcha

Već duže vreme planiram da napravim usisivač za kola od ručnog kuhinjskog usisivača za mrve kome su skroz crkle baterije.
Razlozi:
- s obzirom na to da zivim u zgradi ne mogu da usisam auto usisivačem koj se uključuje u struju
- kupovina usisivača za kola nosi sa sobom trošak od 2200 pa do 8000 din zavisi od modela.

Danas sam otvorio usisivač za mrvice i ustanovio da je unutra elektromotor koji radi na 3,6V jednosmerne struje ali je relativno veliki i jak. Pokušao sam da izmerim koliku struju vuče i s obzirom da mi "crknuta" baterija dozvoljava samo par sekundi merenja utvrdio sam da motor vuče oko 2A.

Pitanje:
Da li mogu ovaj motor direktno da spojim na 12V (preko upaljača) ili je neophodno da napravim regulaciju napona?
Tchitcha

nik

Mora regulacija napona.

Proveri koliku struju vuče motor sa nekim stabilnim izvorom da bi mogao da izabereš odgovarajuću snagu regulatora (baterije pred crkavanjem i nisu neki pouzdan izvor).

Loganovac

Pravo rešenje je pretvarač napona (čoper), ali i najkomplikovanije za amatersku samogradnju. Sve drugo bi trošilo previše energije i grejalo se.
Zbog toga ti predlažem najjednostavniju varijantu - jaču sijalicu serijski vežeš sa tim tvojim usisivačem pa u priključnicu upaljača u autu. Ako je struja usisivača zaista 2A, uzmeš sijalicu od tridesetak vati (W)  na 12V, jer je njen otpor oko 4,8 Oma na radnoj temperaturi, pretpostavljam da će se sa smanjenjem struje na skoro polovinu i otpor smanjiti na potrebnih 4 Oma. Kad se sabere sa otporom usisivača od oko 1,8 Oma daje oko 6 Oma, pa će kroz ovu vezu proteći taman struja od oko 2A, kako si i procenio. Nemoj da te iznenadi što će sijalica svetleti smanjenim sjajem, to je normalno jer će raditi sa pola snage.
Naravno, ovo je samo primer. Imaćeš precizniju procenu kad izvršiš preciznije merenje, onako kako ti je Nik savetovao.
Najbolja provera je merenje napona na usisivaču u radu - trebalo bi podesiti da bude onih nominalnih 3,6V.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Tchitcha

super je ideja sa sijalicom, nisam se toga seti... al opet sta cu posle sa njom.

Sad sam bacio pogled na karakteristike 2N3055 tranzistora pa mi se čini da mogu sa njim da odradim regulaciju bez velikog grejanja: max struja kolektora je 15A, a snaga koju tranzistor može da podnese je preko 100W.
Mislim da će struju od 2-3A i napon od 12V podneti bez velikog grejanja.
Probam pa javljam.
Tchitcha

Loganovac

Nemoj!

Disipacija na tranzistoru će biti dvadesetak vati i od toga će posle po' minuta procvrčati ukoliko nije montiran na veoma efikasan hladnjak.
To što piše 100W ne znači da mu ne treba hladnjak, već više govori o termičkom otporu između supstrata (poluprovodničkog kristala) i kućišta tranzistora.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

staracstol

Ja sam uz Ladu 2103 dobio usisivac. Vidjao sam Ruse na najlonu da prodaju neku noviju verziju tog istog usisivaca. Imao je cak i sijalicu da sija gde usisavas. Sve je radio osim osnovne funkcije. Posle sam vidjao reklamu za Dirt Devil usisivace za kola sa sve Menselom ali sam ostao neubedjen. Mislim da bi kupio neki da vidim da dobro radi.

Tchitcha

Nasao sam 4 sijalice od po 5W za 12 V. Vezacu ih paralelno i redno sa njima motor pa da vidimo sta ce da se desi i kakva ce biti usisna snaga (vredi li ici dalje sa ovim projektom ili ne).
Jedino ne mogu da pronadjem na kom osiguracu je upaljac i koliko je ogranicenje struje u tom kolu? Da li ova dva do tri ampera koja ce vuci motor mogu da dovedu do pregorevanja osiguraca ili nekog drugog kvara? :ces:
Tchitcha

krle


dovla


Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

krle

#10
 A šta  to može da se desi pa preporuka za PP aparat? Čovek hoće da priključi nešto što neće "vući" veću struju od postojećeg upaljača i to na postojeći priključak. Da li se svima koji koriste upaljač za cigarete savetuje da imaju spreman  PP aparat?
Loganovac je dao dobar proračun u  jednom svom postu. Kod nekih eksperimenata treba biti oprezan i  tada se slažem sa ovakvim savetima.

Tchitcha

#11
Citat: dovla poslato 01.04.2012. - 17:40
Ne verujem da ce preći 2k din.
http://www.limundo.com/kupovina/Auto-i-Moto/Oprema/Styling-i-Tuning/BLACKiDECKER-USISIVAC-ZA-AUTO-12V-/4875615
Ima i jeftiniji:
http://www.lavauto.rs/elektronski-katalog.html?product_id=94&page=shop.product_details&category_id=21&flypage=flypage.tpl
itd.....
U pravu si. I ja sam kad sam vec krenuo u celu pricu naso i jeftinije, ali su uglavnom komentari da slabo vuku...bez obzira na sve kad sam krenuo u pricu bar da prikljucim da vidim efekte.

F38 ok ali upaljac je naveden i kod F18?

Sto se tice aparata za gasenje pozara pozeljno je imati ga u kolima bez obzira da li nesto prepravljate ili ne.
Tchitcha

glavonja3

Imam auto-usisivac marke "znas-vec-odakle" kupljen u Intereksu. Potvrdjujem da slabo vucu i da ako covek hoce celo auto da usisa treba da spremi dobro zivce za to...

krle

Osigurač F18 je, između ostalog, za osvetljenje upaljača.

titeljan

Da vas ne odvraćam od budženja, ali..  :-)1   Probao sam te "usisivače" kako na upaljač, tako i na baterije.... Krupnu prljavštinu će da pokupe, ali zato prašinu usisivač ima samo da protera kroz sebe i da je lepo rastera po celoj kabini, pa će da imate prašine i tamo gde je niste imali...Ako stavite dodatni filter-kesu od odgovarajućeg materijala da prašina ostane, usisna moć puno opadne, tako da - "džaba ste krečili". Probajte negde van automobila da pokupite kakvu prljavštinu, uverićete se sami.. Ja sam odustao od tih igrački. U svakom slučaju želim vam uspeh  :ziveli: :usisava:
http://www.youtube.com/watch?v=jkZWV_u2Wsw&feature=related

http://www.adio.rs/

Kad sam sam sebe ubedio u laž, presto sam da verujem bilo kome.