Odrzavanje akumulatora

prethodna tema - sledeća tema

Kada ste poslednji put prekontrolisali stanje akumulatora

ne sećam se
17 (38.6%)
nedelju dana
4 (9.1%)
mesec dana
10 (22.7%)
godinu dana
5 (11.4%)
kontrolišem kad neće da upali
8 (18.2%)

Ukupno glasova: 44

Loganovac

Pojam merne nesigurnosti, odnosi se na sva merila i definiše moguće odstupanje izmerene od tačne vrednosti. Sve te šale male što ih vozate po kolima su na bar 2.5%, što na izmerenih 13V i dalje nije preko 0.3V u oba smera (u plus ili u minus). Dakle, 12.4 moglo bi da bude 12.1 ili 12.7V. Tačniji instrumenti su adekvatno veće cene. Mislim da su standardni unimeri kineske proizvodnje sa 3.5 cifre od pedesetak evra taman mera. Ovi pijačni od 500 dinara...  :gun:
Drugo, sa isključenim potrošačima svejedno je gde meriš napon, ako nema potrošnje nema ni pada napona. A to što si recimo dao kontakt da bi dobio napon u priključnici upaljača ništa bitno ne menja, pokazaće isto kao i na akumulatoru.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Slavko, izutra prije palenja je oko 12.5 V.
 Tokom dnevne vožnje napon je konstantan bez obzira na turažu. Cijeli dan je u laganom padu ( 0.1 V/h)
Sam svoj gazda - vazda.

Andrix

I moj je neki kineski unimer, ali idem logikom ako meri otprilike tacno kad je upaljen auto onda valjda isto tako meri i kad nije.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

slavko_bgd

Citat: Zoran poslato juče u 12:39Slavko, izutra prije palenja je oko 12.5 V.
 Tokom dnevne vožnje napon je konstantan bez obzira na turažu. Cijeli dan je u laganom padu ( 0.1 V/h)
Hvala ti.
Sasvim ispravno za običan alternator bez "smart menadžment"-a i za običan akumulator.
I sve to na automobilu sa preko pola miliona kilometara. 

Andrix

Ako moze joste neko da izmeri na Loganu 3 ili Sanderu 3 napon, ugasenih kola. Bio bih zahvalan. Inace nasao sam da moj akku koji nema oznaku marke po nekim brojevima po njemu pripada Exide, a i pise made in Italy.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari