Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

jasho

#240
Evo nađoh sad ovo, 499 din za ovaj Nisotec sint 5w-40 predpostavljam da je i za ovo RN ista?!

http://www.nisotec.rs/sr-lat/akcijsko-sni%C5%BEenje-nisotec-proizvoda

Evo šta profesore kaže na tu temu, doduše tekst je iz 2010. godine

http://motornaulja.blogspot.com/search?q=Nisotec

p.s.
Profesore je kao po običaju rekao sve, ali u suštini nije rekao ništa  :D

Keka

Sve je to lepo i fino, za te novce ima i oprobani Elf, pa ja ne bih mnogo eksperimentisao.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


bmiillan

po karakteristikama nis je malo bolji od elf-a, ali ima tradiciju (negativnu) i mnogi zaziru od njega.

da bi povratili ugled na tržištu morali bi da daju povoljnije cene, ali to je već druga priča.

nećeš pogrešiti ni sa jednim, zavisi šta ti je dostupnije i povoljnije. pošto si iz beograda cena ti je
ista  (profaco)
nemoj na silu uzmi veci cekic

jasho

Ma znam, ovo sam više stavio kao informaciju i alternativu, jer upravo  ovo šta si i sam rekao za NIS ulja i reputaciju koja ih prati, tačnije meni su oni asocijacija na zastavine modele :to: Pozz :ziveli:

Turbo


jasho

Nema RN 0700/0710 specifikacije :-)1

Keka

Sta uopste podrazumeva ta specifikacija? Ako nema tu specifikaciju, ne znaci da nije dobro (ili bolje) od onog koje ima specifikaciju.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


jasho

 :ces: Zanimljivo pitanje Keka? Ja kontam, nisam ekspert, da proizvođač motora isti testira prilikom proizvodnje i na osnovu tih testiranja ili već nekih proračuna dolazi do one formule koja najoptimalnije odgovara radu tog motora, u smislu gustine, sastava, podmazivanja itd.

Mada kad ovoko zdravo razumski razmisliš, verovatno bi i moglo sa drugim uljima, međutim da bi nešto označio kao RN, WV, MB, BMW specifikacijama bilo koji proizvođač ulja mora da zadovolji neke standarde, e sad i koje dobro pitanje? :ne:
:ziveli:

Keka

#248
Konkretno Excellium 5w40 ima vecu baznu rezervu od Evolutiona 5w40, nesto je viskoznije na vecim temperaturaa, stoga mi se Excellium vise svidja. Plus je noviji proizvod. Mada Evolution ima bolju API klasifikaciju.

Sta se desava sa novijim uljima? Kad jedno ulje dobije specifikaciju, druga ulja (iako mozda bolja) ne dobijaju istu tu specifikaciju. Velike igre autoindustrije i proizvodjaca ulja. Totalova ulja su apsolutno identicna Elf uljima (ili obrnuto). Ni jedan Total nema RN specifikaciju, a ni jedan Elf nema Peugeot/Citroen specifikaciju.

Evo primer:
-Excellium nema odobrenje RN0700 ni RN0710, Evolution ima oba.
-Excellium ima odobrenja VW 502.00/505.00; MB 229.3;  BMW Longlife 98; GM-LL-B025; PORSCHE A40 dok Evolution nema ni jedno od ovih.
-Mobil Super 3000 5w40 ima odobrenja MB-Approval 229.3; VW 502.00/505.00; BMW Longlife 98; OPEL Diesel ServiceFill GM-LL-B-025; Porsche; Peugeot Citroën B71 2296; Renault RN0710/RN0700; Lada Avto VAZ.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Aleksabgd

#249
Da li je castol 5w40 txt odgovarajuce ulje za logan 1.4  sa lpg-om? Castrol koristim dugi niz godina dok Elf nisam imao prilike da koristim i nisu mi poznate ni njihove serije ulja.

Keka

Ako nije laznjak, odgovara.

Posto si iz Beograda, najsigurnije i najjeftinije je da pazaris Elf kod uvoznika.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Aleksabgd

#251
Tako ce i biti. Elf evolution 900 NF 5w 40 cu uzeti.

Rimad

Kod ovlaštenog uvoznika, uzeo Motul 6100 Synergie+ 10W40.
Litar košta oko 16KM/l (8€), ali sam uletio u neki popust, pa za 5l dođe oko 11KM/l  (5.5€/l).

Keka

#253
Odlicno ulje i odlicna cena. U Srbiji je vise nego duplo skuplje, apsolutno neisplativa investicija.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Rimad

#254


Ovlašteni zastupnik za BiH je u Brčkom - išao sam nekim poslom, pa sam usput uzeo.

Samo da znaš, s obzirom da si iz Novog Sada, možda ti nekada bude usput.