Svecice - prva ugradnja i njihova zamena

prethodna tema - sledeća tema

Vladan P

Zajedno smo skupa !

Goky

Malo sam se raspitivao i pretraživao.
Auto Extra svećica Renault 224019133R cena 1.500 dinara po komadu.
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

MitarMrgulic

Drugari,

Na prošlom 3-em servisu na Loganu 1.0 Sce, nisu mi zamijenili svijećice, iako po programu održavanja, idu na 3 god. ili 60 000 km.

S obzirom da je auto u petogodišnjoj granaciji još oko godinu i po, biste li da ste na mom mjestu, insistirali da se zamijene na 4-om servisu.

Na autu je sada oko 27 000 km pređenih, vjerujem da će do servisa, brojčanik biti na oko 30 000, ili da pustim pa da zamijenim na 5-om, tj. pred sam istek garancije...

Vladan P

S obzirom na kilometražu ja bih u tom slučaju čekao 5. servis.
Verujem da vreme ne igra bitnu ulogu u trošenju svećica.
Zajedno smo skupa !

mali.alen

Jučer i prekjučer ujutro primjetio da kad ga upalim radi na 3 klipa dok ne dam malo gasa. Jutros išao pregledati svjećice kad dvije puknute. Onaj gornji keramički dio. Neznam uzrok. Ili loša kvaliteta, ili moja greška pri ugradnji ili pak nešto treće. Srećom nije ništa upalo u motor prilikom vađenja. Stavljene prije nekih 15 000 km. Naručio nove NGK (stare bile bosch) pa ćemo vidjet

Zoran

Jedino da su vodom zaljevene. Može se desiti tokom vožnje ako ima lokvi na putu
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

#366
Iz ličnog iskustva mogu da kažem da keramika na većini svećica ni blizu nije jaka kao nekad, nekad je bila podebela i takoreći neuništiva a sad ih prave ko sijalice, slomio sam dva komada na stojadinu pre nekoliko godina. I to jednu onako opušteno, a drugu sam baš pažljivo odvijao ali džabe - pršte ko staklo.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

#367
ENKER Tešanj je vrhunski svjetski proizvođač industrijske keramike. I to je jedan od razloga kupovine Bosna svjećica. Vjerovatno su jedini u Svijetu koji to proizvode za svoje svjećice. Nisam dobro zapamtio ali ENKER pravi oko 100 miliona komada tih keramika godišnje za druge proizvođače svjećica.
Onomad. Mi je komšiji uništen motor jer je otpala keramika sa centralne elektrode Boschove svjećice i zabola se između klipa i cilindra.
Sam svoj gazda - vazda.

Keka

Bosch je najcesce falsifikovani brend u autoindustriji.

Svecice im generalno nisu nista posebno.

Osim svecica dostupnih u ovlastenom servisu (Renault i Motrio), jedino su se Eyquem pokazale bez greske za Renault motore.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Ni ENKER Bosna nema greške a ni falsifikata.
Sam svoj gazda - vazda.

slavko_bgd


Zoran

Ja sam bio u toj fabrici nekoliko puta u proteklih 10 godina.Najljubaznije su me zamolili da im vratim Bosna svjećice nakon mojih 100 000 km da ih oni analiziraju. Zamolili su me da ne pričam okolo da oni prave svjećice pod drugim robnim markama oko 80% cijelokupne proizvodnje.
Sam svoj gazda - vazda.

Raja

Ništa nisi pričao, ja ništa nisam čuo.  :kava:

silent


mali.alen

Citat: Zoran poslato 05.01.2022. - 13:01
Ni ENKER Bosna nema greške a ni falsifikata.
Da sam njih našao uzeo bih. Ali kod nas u HR i baš i nema. Tako da sam stavio NGK.