Parking senzori

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Citat: maestral5747 poslato 13.10.2011. - 22:58
Ako parkiraš uz neki zid na 20-30 cm bočno, zvučno upozorenje će non stop pištati pa makar auto iza tebe bio na 5 metara.

Onda senzori nisu pravilno ugradjeni. Meni ne pisti na bocne prepreke.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Sale

Citatja mislim da je display i te kako važan. Ako parkiraš uz neki zid na 20-30 cm bočno, zvučno upozorenje će non stop pištati pa makar auto iza tebe bio na 5 metara. Kada imaš display bez obzira na pištanje i punu desnu stranu ekrana po lijevoj strani ekrana pratiš dok ne dođe na crveno tj. 30 cm

ja iz iskustva sa elektromagnetnim parking senzorima kažem da displej nije potreban i da je zvučni signal savršeno urađen...mogu 5mm da se parkiram od zida i bočno i direktno ispred jer je super urađeno...za ostale senzore ne bih ništa rekao jer ih nemam

ppejic


stalker

#168
Na žalost ne znam ni model ni marku jer ga već izvjesno vrijeme nemaju. Slao sam mail prije par dana i dobio odgovor da ne znaju kad će ponovno imati.  :ranting:
Inače je stvar perfektna i ideja s displejem u retrovizoru je vrhunska sa estetskog i praktičnog stanovišta.
Imaju oni i drugi jeftiniji model, također bežični ali on ima displej koji se treba smjestiti negdje na instrument tablu. Takvog je moj brat kupio ali još nisam stigao da mu to ugradim. Mislim da je iste marke i proizvođača kao i ovaj s retrovizorom. Cijena im je 400 kn ili u Eurima oko 54 dok su oni prvi nešto skuplji i koštaju oko 67 Eura.


upload images

Evo pronašao sam nešto na Deal Extreme kod kojih često kupujem  http://www.dealextreme.com/p/rearview-mirror-vfd-display-parking-sensor-radar-kit-dc-12-24v-82875#open%20full%20view

Ovdje je retrovizor na žalost kabelom vezan sa centralnom jedinicom ali imaju čak 8 senzora, po 4 za sprijeda i straga. Cijena od 61 Eur se čini pristojnom s obzirom da je dostava besplatna (naravno, treba imati sreće pa proći bez carine i dodatnih poreza kod kuće  :cekicem:)
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

maestral5747

Citat: Sale poslato 14.10.2011. - 12:22
ja iz iskustva sa elektromagnetnim parking senzorima kažem da displej nije potreban i da je zvučni signal savršeno urađen...mogu 5mm da se parkiram od zida i bočno i direktno ispred jer je super urađeno...za ostale senzore ne bih ništa rekao jer ih nemam

Pa čemu onda senzori? Nije valjda da prepreke uvijek dolaze ravno iza? Ako imaš 4 zadnja senzora, širina auta se podijeli na 5 dijelova i prvi i zadnji senzor su kod vozila širine npr. 150 cm, na 30 cm od ruba, a to znači da će hvatati i dio bočnih prepreka.

Sale

CitatPa čemu onda senzori? Nije valjda da prepreke uvijek dolaze ravno iza? Ako imaš 4 zadnja senzora, širina auta se podijeli na 5 dijelova i prvi i zadnji senzor su kod vozila širine npr. 150 cm, na 30 cm od ruba, a to znači da će hvatati i dio bočnih prepreka.

e sad sam se umorio od ponavljanja...ja komentarišem elektromagnetne parking senzore...oni nemaju 4 zadnja senzora...oni su napravljeni od aluminijumske trake koja se stavlja u ceo branik...postoje jos neki trikovi kojima se može povećati površina njihovog detektovanja,a to sam objasnio u pp onima koji su ih kupili...postoji način njihovog pravilnog postavljanja i usmeravanja elektromagnetnog pojasa u pravcu i visini koju želimo da zaštitimo od lupanja prilikom parkiranja. Već sam pisao o tim senzorima,okačio snimke sa youtuba tako da samo treba čitati,a rado ću svakome objasniti i odgovoriti na pitanja sa konkretnim problemima prilikom instalacije.

Djordje Basic

Prelistao sam temu, procitao dosta ali nisam video da je neko postavio slike Sandera sa ugradjenim senzorima.
Imam nedoumicu gde i kako postaviti senzore na zadnjem braniku (Sandero i nema bas vertikalnih povrsina na visini 45-65cm).
Razmisljam da ugradim Valeo-ve senzore i da ih ofarbam u boju auta ali ne bih da se zeznem pa da ne rade kako treba.
Zato ako je neko ugradjivao senzore u Sandera i ima fotke bio bih mu i vise nego zahvalan da ih sibne na forum pa da "ukradem" foru.

Gagi1/2

Pre dva meseca sam krenuo da ugradim elektromagnetni parking senzor. Međutim, kada sam ga postavio, nije radio - stalno je pištao :banghead:. Mislim da znam u čemu sam pogrešio, ali pošto više nisam imao vremena da se bakćem oko njega, skinuo sam ga i ostavio za proleće.

Sve što mogu da ti pomognem je da ti objasnim kako da skineš zadnji branik:

- U gepeku otkačiš kablove sa oba stop svetla i rukom odvrneš dve crne plastične trokrake matice (nisam slikao, ali znaćeš).
- Otkašič svetlo za tablicu - sa desne strane ima jezičak. Samo ga pomeriš ulevo i povučeš svetlo prema dole.



- Uhvatiš sa obe ruke stop svetlo i povučeš prema sebi (vodoravno, prema nazad). Štopaljka se praktično drži samo na jednoj žabici (crveni krug na donjoj slici)
- Skini crnu žabicu (zeleni krug na donjoj slici) tako što šrafcigerom zaokreneš gornji deo dok ne iskoči, pa onda polako sve zajedno izvučeš. Samo pažljivo, rupa je jako blizu ivice i lako se lomi.



- Torks šrafcigerom T-20 (ili imbus ključem) odšrafiš sledeća tri šrafa (sa obe stane kola :)):



- Zavučeš se ispod i odvrneš nova tri šrafa. Mislim da su 10 ili 11 - ne sećam se. Ovde je sve lepljivo od antikorozivne zaštite - pazi da ne isprljaš  :just:  :)



- I na kraju odvrni ova četiri šrafa (Torks T-30):



Pre nego što skineš branik pripremi nešto mekano na šta ćeš da ga odložiš - da ga ne izgrebeš.

- Ovako sam postavio traku EMP senzora. Kad se namontira, mislim da je na visini od 50ak cm. Tu možeš da izbušiš rupe za 4 senzora.



Evo još jedna slika - obeležena je žica za rikverc svetlo:



I to je to...
Nazad ga montiraš obrnutim redosledom  :zloca: . Obrati samo pažnju da ne uštineš kabel od svetla za tablicu.

Eto, nadam se da će ti ovo malo pomoći  :friends:.

Djordje Basic

Doslo lepo vreme pa rekoh da ugradim parking senzore.  :)
Prvo da se zahvalim Gagiju za opis skidanja branika, pomoglo je dosta. Hvala

Odlucio sam se za Valeo-ve senzore, model najjednostavniji Beep & park samo sa beep-erom. Kupljeni u VP "ELPIDA" Zemun Djordja Cutukovica 48



5 dana pre montaze ofarbao sam ih farbom u boji auta i zatim prelakirao u 2 sloja.
Boju u spreju sam uzeo na Altini u A.C. Miskovic (http://www.autocentarmiskovic.com/2010/02/prodavnica-auto-boja.html) Vrlo korektni i brzi. Boja i lak su me izasli malo paprenije O(950 din boja + 450 lak) ali nisam hteo da trosim gorivo zbog par stotina ustede.
Pri farbanju sam zastitio mali kanalcic na samom senzoru. Navodno odatle izlazi ultra zvuk (ili sta vec) pa nije pozeljno da se zatvara.
Isekao sam gumicu za tegle i tankim srafcigerom njome popunio kanalcic. Izmedju farbanja i lakiranja sam skinuo gumicu. (Nisam lakirer pa predpostavljam da to moze i mnogo bolje)

Posle konsultacija sa ljudima iz HIT Auta i Kompresora dosao sam do sledece seme za postavljanje senzora na branik. Sto je i bio najveci problem. Steta nasumicno busiti perfektan branik.



Alat za busnje branika sam dobio uz senzore. A sam postupak skidanja branika je Gagi opisao pa ne bih da ponavljam.

Sledece ide skidanje tapacirunga kod zadnjih sigurnosnih pojaseva. Postoje samo 3 srafa ostalo se drzi na zabicama.



I to izgleda ovako kad se tapacirunzi skinu.



Automat sam postavio iza levog stop svetla, samo nalepio dvostranom cicak trakom koju sam dobio uz senzore.



Zatim izolovao kablove napanjana i zvucnika da izgledaju sto pribliznije fabrickim i provukao kroz postojece zabice. Kablic napajanje sam provukao ispod neba do kablova rikverc svetla.



Uboli su ga u milimetar.  :to:

Beeper stoji sa leve strane pojasa odmah ispod proreza na tapacirungu za pojas. Lepo se cuje a ne plasi onog ko sedi pozadi.  :Smiley:



Vazno je da vam osigurac ostane na dohvat ruke u slucaju da pregori. Posle ovoga mozete vratiti levi tapacirung.
Sa desne strane sam malo skalperom zasekao izolirku da mogu da dodjem do kablova rikverc svetla.



Veoma vazna stavka kod povezivanja napajanja je da kod nekih boljih automobila (to nije slucaj kod Sandera) ne smete ni u kom slucaju preseci bilo koji kabl pa ga ponovo prespajati, tad javlja gresku na BC. U svakom slucaju najlakse je malo izblankirati kablove mase (crni) i rikverc svetla (braon) i na njih nalemiti kablove od automata i onda ih kulturno izolovati. Ja sam u paketu dobio i posebne konektore koji sami zasecaju i jedan i drugi kabl i tako prave kontakt.

Dalje slike nemam jer mi se telefon izpraznio a hvatala me noc.  :(

Ostatak je dosta lak. Provucete senzore kroz izbusene rupe i privezete ih na centralni kabl koji zajedno sa kablom sijalice tablica provucete kroz gumenu obujmicu sa leve strane (kuda i prolazi kablic od tablica). Dobro vezicama pricvrstite kablove da posle ne vise ispod branika i prikljucite konektore po uputstvu koje ste dobili uz senzore, vratite branik i tapacirunge. Malo ususkate visak kablova od sensenzora da izgleda kulturnije i to je to.

Ovako je sve to izgledalo sutradan (i jos uvek izgleda)  :)

               

               

Verujem da ima dosta toga sto nisam rekao pa ako nekome treba bilo sta neka se javi na pp. Imam i detaljno uputstvo od Vale-a pa cu ga skenirati ako bude potrebe.







DarioGTI

Odlično uputstvo, a i slike! :respect: Nisam ni znao dao Valeo pravi parking senzore.

Mene još samo zanima kolika je cijena te igračke? (Može i na PM).
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

Djordje Basic

Nema potrebe na PP. :)

Cene se krecu od 5500-6000.

Evo sajt na kome mozete naruciti.

http://www.vitez.rs/?pg=artikal&artikal=6:18:726

Ja sam uzeo u Elpidi kao sto sam rekao. Ako je neko u Beogradu moze da proseta do njih i da uzme.
Ja sam dobio malo bolju cenu jer mi prijatelj tamo radi, mislim da je regularna cena kod njih 5500 din

lovac

Imam ugrađene senzore - dobio sam ih uz auto, kada sam ga kupio - freee of charge, pošto sam platio kešom.

Iako sam prešao blizu 16000 km sa autom, još ih nisam sasvim skontao; nemam displej, ali čim ubacim u rikverc javljaju se senzori i pište, nekad isprekidano, nekad bez prekida (pi pi pi pi ili piiiiiiiiiiiiiiiii). Nekad reaguju na travke iza auta, a nekad i na pešake u pokretu na suprotnoj strani ulice.

U glavnom, najveća korist od njih je - kada neko nepoznat sedne u auto, do mene, pa kada krenem u rikverc i zapište senzori, saputnik odmah reaguje i kaže: aha - to je zato što nisam vezao pojas, i automatski se zakopčava......
Oni na zadnjim sedištima ostaju pomalo začuđeni, ali im objasnim da auto ima i pozadi ugrađene pojaseve.....

 

Ljota


Gagi1/2

@ Djordje Basic
:aplause:  :too:
Bravo za entuzijazam!

@ lovac
:Smiley:

zac

@Djordje Basic
:aplause: :respect:

@lovac
:huh: :nami: :doh: :Smiley: