2021 Dacia Logan 1.0 Tce ECO-G Comfort

prethodna tema - sledeća tema

maestral5747

kod nas ne može ni malo, ali za zadnja, tj. sve iza vozača ne treba nikakva homologacija

Capriolo

Citat: Mare poslato 10.08.2022. - 20:35
Može, do 30% zatamljenja (fabrički procenat od 5% + oko 20% folija).

Koliko te ukupno dodju sve te folije sa postavljanjem i da sve to potpuno ozakoniš kroz te ateste ?

Mare

Folije - 110€
Potvrda proizvođača - 4000rsd
Atest - oko 9000rsd
Tehnički (može uz registraciju, tek dogodine)...

Capriolo

Maltene 150 evra za "ozakonjenje" folija? Totalno smo luda zemlja. Bog dragi da nam pomogne.
Ali, velika je to stvar. Osim ako su putnici razmaženi. Ja imam pozadi fabrički zatamnjena stakla na jednim kolima, krenuli na more i supruga mi kaže: "Pa, dobro, a gde su ti suncobrani? Ovo sunce ubija"
:glare:

Mare

Fabrički zatamljenja stakla su ok, ali bolje su folije.

Skupo - jeste. Ali sve osim folija je teeeeežak kompromis. I to je tako.

slavko_bgd

Naknadno zalepljene folije imaju samo jednu prednost, a to je da na parkingu lopov ne može da "saspe" bilo koje bočno staklo.
A bočna stakla se već decenijama unazad homologuju iz bezbednosnih razloga da se u slučaju udesa rasprskavaju i da komadi ne smeju da budu, ako ne grešim, veći od 1cm2.
Sa svoja dva vozila kupljena sa zatamnjenim staklima sam skidao folije iz razloga užasno loše vidljivosti kroz njih. Razmišljao sam, kad već ne vozim pik-ap i imam stakla, lepo je videti kroz ta stakla.

Citat: Capriolo poslato 11.08.2022. - 09:10
Totalno smo luda zemlja. Bog dragi da nam pomogne.

Ovde je Bog odavno rekao laku noć, al' ne bih na tu temu dalje.

Mare

Pa valjda je bolje da to sitno staklo ostane na foliji nego da se raspe po enterijeru i da nanese eventuane povrede po putnicima??? :)
Al nebitno, ne želim da osporavam blagodeti kvalitenih folija na staklima, naročito u toku sunčanih dana.
U autu je daleko prijatnije nego pre - klima radi normalno, ali prženje sunca nije više prisutno kao pre. A naročito se razlika oseti kada se uđe u auto koji je stajao na suncu. Klima krene odmah da hladi, jer je sistem nov, ali daleko lakše se rashladi nego pre.

Capriolo

Ja sam letos na moru koristio poluceradu, više da bih potpuno zaštitio enterijer od sunčevih zraka.
Ali, kada bih negde kolima išao u toku dana, pa skinuo poluceradu i potom ušao u kola, u njima je bilo svakako iznad 50 stepeni ( znam da je bilo iznad 50, jer iznad 50 stepeni digitalni termometar koji imam u kolima (na mestu inače potpuno zaštićenom od sunca) prestaje da mi pokazuje temperaturu i pojave se samo "crtice", a brojevi tek kada se temparatura spusti na 50 stepeni ili niže ).
Drugim rečima, bilo je isto kao i bez cerade. Verovatno do oko 60 stepeni.
Nekada sam, naime, u kolima imao klasični (bimetalni ) termometar. I temperatira se oubičajeno dizala do 60 stepeni. Isaprobano hiljadu puta. Sa raznim bimetalnim termometrima.
Tako da mislim da je uticaj folija na stvarno sniženje temperature minoran (ali jeste zaštita od samog zračenja i to jeste odlična stvar, bitna stvar). Imao sam ih na jednim kolima. Llumar folije, na zadnjim bočnim staklima, zadnjim vratima ( ona stakla izmedju C i D stuba, kao i zadnja šoferka su mi na tim kolima fabrički bili zatamnjeni ). Ali sam ih skinuo jer nisam hteo da radim atest (a i nervirala me slaba vidljivost noću, posebno kada pada kiša, ništa nisam video tada i uvek bih pri vožnji unazad ili parkiranju otvarao zadnje prozore do kraja, da bih video eventualnu bočnu prepreku). Davno bilo.
Danas, kao vozač, leti, kao zaštitu od uticaja zračenja, koristim tanke majice dugih rukava sa UV zaštitom. Kao i duge nogavice. U dužu vožnju nikada ne idem kratkih rukava i nogavica.Pa ni kada bajs vozim.

Dadokg


Loganovac

Citat: Capriolo poslato 11.08.2022. - 09:10
Maltene 150 evra za "ozakonjenje" folija? Totalno smo luda zemlja. Bog dragi da nam pomogne.

150 evra i nije neka para. 6 meseci po onih 25 evra uštede vožnjom na gas. Ali ugođaj je nemerljiv, za onoga kome znači. PRC!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Imam blesavu ideju, da se vratimo na temu, ako dozvoljavate.

Capriolo

Slažem se. 150 evra za "ozakonjenje" folija je "ništa" ako za ta kola ne postoji opcija zatamnjenih stakala (ili paket opreme sa zatamnjenim staklima). Ja sam te davne 2009. poslušao prodavca koji mi je rekao da je glupo da doplatim 110 evra za tu opciju kada za 40 evra mogu posle i sam da stavim folije ( za koje tada nisu tražili atestiranje). Naravno, ni on ni ja nismo tada znali da će nakon toga biti promenjeni propisi, kao što ja tada nisam znao da će folije da mi prave problem maltene potpunog slepila noću unazad ukoso u uslovima gradske vožnje ( a posebno u uslovima gradskog parkiranja ) kada pada kiša. A ovaj drugi problem nije moglo da reši atestiranje folija.

Mare

Citat: kiconix poslato 11.08.2022. - 21:52
Imam blesavu ideju, da se vratimo na temu, ako dozvoljavate.

Ma nema potrebe, super je ovo.  :D

kiconix


Loganovac

Ima načina da se bude u redu - reaguješ odmah čim se napiše off, ili naknadno sve prebaciš tamo gde treba. Ima nešto i do nas.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.