2021 Dacia Logan 1.0 Tce ECO-G Comfort

prethodna tema - sledeća tema

Mare

Ipak je ovo novo iskustvo za mene, jer sam i na prethodnim vozilima menjao veličine pneumatika ali nijedno nisam toliko intezivno koristio kao Logana, da na kraju sračunam da sam potrošio, kroz plin, bukvalno još jedan set pneumatika za 3-4 meseca vožnje. :zubo:

Loganovac

Malo je preterano sa zaključivanjem, ali neka razlika sigurno postoji. Možda još više nego od dimenzije, potrošnja zavisi od vrste i namene gume, brenda (odnosno kompaunda i same konstrukcije, XL ili ne, kord ovakav ili onakav, šare idi-mi-dođi-mi...), ali u mnogome i od pritiska. Imam iskustvo sa značajnim povećanjem potrošnje zimi, na putu, sve dok se ne setim (a vozim 4-Season je li) da smanjenje spoljne temperature znači smanjenje pritiska u gumama pa stanem i dopumpam. Zimus sam u sve četiri izmerio 1.5 Bar, normalno ih držim na 2.0 do 2.1
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

maestral5747

zašto zimske šire od ljetnih? Trebalo bi da je obratno

Mare

Najobičnije eksperimentisanje kako će se auto ponašati da 205/55/15. Zaključak je da se ostane na 195/55/16.  :to:
Osim malo bolje udobnosti i činjenice da je guma neverovatno tiha (jer zimska i jer Kinez, što je nespojivo), nijednu drugu prednost nisam ustanovio. Elastičnost motora opadne za 20% a potrošnja za toliko poraste.

Andrix

Mislim da na potrosnju prilicno, mozda i vise uticu uslovi voznje. Meni je neki prosek leti 8 l/100km auto putem. Evo upravo sada dodjoh do Nisa, pise 8.8, ali ceoni vetar, kisa, zimske gume u dimenzijama kao i letnje i jos manje opterecenje...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Keka

#170
Dimenzija gume u konkretnom slucaju utice neznatno.
Karakteristike zimske gume, pogotovo jeftinijih brendova, uticu malo vise. Svako slovo razlike odgovara okvirno povecanju otpora kotrljanja za 10%.
Hladno vreme zimi utice mnogo.

Meni je auto u toku hladnijeg dela "zime" podigao prosecnu potrosnju za 0.5-1.0 litar a gume su cele godine iste.

Na linku ispod koji vodi na sajt spritmonitor ima i grafikon potrosnje, decembar i januar skocina na 6,7 a cim je otoplilo u poslednjih desetak dana opet pala na standardnih 5.7.

BTW pumpanje guma azotom drasticno smanjuje varijaciju pritiska u zavisnosti od temperature, ali stoji potreba redovnih kontrola.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


slavko_bgd

Ja tipujem najviše na pritisak. I na to se onda dodaje sve ovo što si nabrojao i tako raste i otpor kotrljanja, i potrošnja, i osećaj u vožnji.  

Sad gledam neku svoju evidenciju i poredim dva putovanja na more. Ista trasa i hajd' da kažem isti uslovi i ritam vožnje, ako nešto takvo uopšte postoji. Potrošnja benzina sa Hankook letnjim gumama 185/65/15 je bila 6,7L a sa Orium AllSeason  195/65/15 je bila 6,98L. Razlika u potrošnji je bila nešto malo preko 4% više sa ovim drugim gumama. Osećaj u vožnji od prvog dana je da je ova druga bučnija na većim brzinama i mekša u vožnji. Hankook sam pumpao na 2.0bar a ove allseason pumpam i održavam na 2.2bar. Baš zato što je guma mekša po sastavu i najverovatnije mekša i po boku.