Svecice - prva ugradnja i njihova zamena

prethodna tema - sledeća tema

mali.alen

Moguce da je se i primjetilo ali ja taj auto ne vozim, a stari nije obraćao pažnju... Uglavnom sad radi kako treba...

speedo

Na skoro 57000 km zamijenjene fabričke svjećice sa Bosna Super SFE65CLUR.

Fabričke sam zadnji put kontrolisao na oko 35000km i sada su ok samo je zazor preko 1mm.

Standardna priča sa trunjem i nečistoćom oko svjećica...ovaj put mi je slamka bila pri ruci pa je odradila posao. Jedino me plašilo da nisam prošli put pretegao svjećice (jer radim sve bez moment ključa), međutim bez problema kod odvrtanja. Nove zavrnuo rukom plus pola kruga ključem.

Ove ne planiram kontrolisati već zamijeniti nakon 50000+ kilometara. Nezgodan je pristup, a i ne da mi se razmišljati o pritezanju svaki put...

Naravno, dojmove prenosim kako i ako šta bude. Na prvu ovako kao da malko veselije upali hladan i sasvim malo ljepše prima gas, ali moguće da je to i placebo efekat...

Viktor

1.4 MPI Sandero, naknadno ugrađen plin. Prva zamena svećica, da li uzeti iste ili neke pogodnije za plin. Takođe, potrebna je zamena i kablova jer su oštećeni, koje kablove preporučujete? Da li treba namazati podlošku svećice uljem, nažalost nemam moment ključ, pa ću morati na osećaj da zavijem. Svećice sem prve se vrlo lako odvile cevastim ključem broj 16.

Bata83

Trazi proverenu radnju i svecice, u Ns kupio za golfa kablove i svecice posle dva meseca kablovima nisi smeo prici ubise odma  a na jednoj svecici se rasklimala elektroda i duvao kompresiju na nju, znaci cirkus

Goky

Kakvo je iskustvo sa zamenom svećica na 0.9 TCe motoru.
Cena cvećica u ovlašćenom servisu je oko 2.700 dinara. U radnjama sam naišao na NGK iridijumske cena oko 1.200 - 1.300 dinara imaju i neke BOSH-ove isto iridijumske cena je oko 2.100 dinara.
Da li su ove Renault-ove prepakovani Eyquem kao kod 1.4 MPI?
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

Vladan P

Pre nekoliko dana sam  na 64000 km preventivno zamenio originalne svećice baš tim NGK.
Do sada sam prešao samo oko trista kilometara sa njima i jedino mogu zaključiti da ne primećujem razliku i da je potrošnja uobičajena.
Zajedno smo skupa !

Goky

Hvala. I ja sam otprilike na toj kilometraži.
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

MitarMrgulic

Mislim da fabrika kaže, da se mijenjaju na 3 god. ili 60 000 km.

Loganovac

Jasno, propada keramika vremenom... :bonk:

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Koliko sam video,svećice su u novim Reno motorima vrlo čudne i duboko zavučene.Imaju nenormalno dugačak navoj.Možda bi taj navoj nerešivo zapekao ako se ne menjaju često.Možda?A ako hoće samo da uzmu pare na održavanje,imaju toliko raznih mogućnosti.Hoće li neko odustati od novog Reno-a zato što je svećica 2700 dinara i što se menja na tri godine.Da li neko misli tome kad kupuje auto?Da su svećice tri puta skuplje i da se menjaju svake godine,isto bi bilo.

Zoran

Svjećice jesu čudne i hoće zapeći , prilikom svake zamjene ulja svjećice treba očistiti i podesiti zazor.
Sam svoj gazda - vazda.

Vladan P

Citat: Zoran poslato 12.11.2021. - 14:56
prilikom svake zamjene ulja svjećice treba očistiti i podesiti zazor.

U principu se slažem sa rečenim.
Inače ,kod mene je situacija bila takva da nikada skidane svećice nisu zapekle i naoko su u jako dobrom stanju bez tragova potrošenosti.

Majstor reče da izgledaju kao da bi mogle još toliko da predju ( ali to je samo njegovo mišljenje)
Zajedno smo skupa !

Zoran

 :aplause:Ja sa ENKER Bosna svjećicama prelazim 100 000 km ali ih čistim i podešavam svakih 15 000 km
Sam svoj gazda - vazda.

Keka

Uz svo uvazavanje, to doba je proslo odavno.

Moderni motori koriste svecice sa iridijumom ili platinom.

Za praistorijske motore u koje fabricki idu svecice sa 2 pipka, podesavanje zazora fizicki nije moguce.

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dekiv68

Citat: Goky poslato 11.11.2021. - 15:27
Cena cvećica u ovlašćenom servisu je oko 2.700 dinara. U radnjama sam naišao na NGK iridijumske cena oko 1.200 - 1.300 dinara imaju i neke BOSH-ove isto iridijumske cena je oko 2.100 dinara.
Jel to cena za komad ili komplet od 3 svećice?