Felne za Logan II, 15"

prethodna tema - sledeća tema

kiconix

Moj tast je pazario alu felne od astre, rupa obradjena sa 55 na 60.
Evo vozi ih vise od godinu dana, bez problema.

Mandrak

@perke21: A da, recimo, pre servisa vratiš originalne felne?
Kako bi tada druga strana znala da si koristio neke druge felne?

Zoran

 Vjerovatno nikada.

                     Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

perke21

 :wink: naravno  :banghead:
Nego ajde nastavak, da li taj ET uopšte utiče negativno na delove automobila?

Tsky

"Da li ET utiče". naravno ali samo ukoliko mehanički smeta ili dotiče recimo blatobran ili kočnice.U svakom slučaju nije dobro pretjerivati (jer će se vjerovatno desiti navedeni problem, da dodiruje druge dijelove). Neka razlika od 2-3 mm nema nekog uticaja na ponašanje vozila. To je isto kao i šira ili nešto uža guma, odmah je i trag osovine širi ali bez nekog značaja. Naravno sve ovo u dopuštenim granicama.

Loganovac

Nije baš tako... ET je mera koliko je osa felne (središnja linija gume, na kraju krajeva) udaljena (uvučena) u odnosu na oslonu ravan glavčine (površina glavčine na koju se šrafi felna), praktično koliko je samim oblikom felne točak uvučen ka osi vozila. Ako uzmeš felne sa manjim ET one će biti nešto izbačene ka spoljnoj strani vozila i proširiće se trag, koji je definisan kao odstojanje simetrala točkova odnosno guma. Problem može nastati zbog toga što je vešanje projektovano sa takvom geometrijom koja se i nalazi na vozilu, u slučaju većih odstupanja javiće se neželjeno visoke komponente sile na delovima koji nisu za te vrednosti projektovani. A iz same definicije vidi se da se postavljanjem širih guma ne povećava trag, odnosno njihovo osno rastojanje. Trag vozila se može promeniti samo promenom konstrukcije trapa ili promenom felni.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

nik

Upravo tako.
U svakom slučaju trag točkova ne bi trebao da se menja (povećava) više od 3%. Sve preko toga izaziva preterano povećano opterećenje na elementima trapa i upravljanja (kod prednje osovine) i skraćuje im trajnost.
Trag točkova kod Logana je 1480/1470mm (napred/nazad) što dovodi do cifre "dozvoljenog" proširenja traga točkova od 44mm. Podeljeno sa 2 (leva i desna strana) 22 mm.
Ako za referentnu vrednost ofseta (ET) za Logana uzmemo 47 dolazimo do cifre minimalnog ofseta od 25, s tim da treba računati da svako proširenje traga točkova dovodi do povećanja opterećenja i do skraćivanja životnog veka trapa. Osnovno pitanje na koje niko ne može da da odgovor je koliko (u procentima, danima, kilometrima,...) jer na kraju krajeva i automobilu sa "fabričkim" dimenzijama trapa može da bude kraći vek trajanja elemenata zbog drugih uticaja (rupe, neravnine na kolovozu, pretovar i sl.).
I kao što reče Tsky ne treba preterivati i obavezno probati felne pre kupovine (zbog mogućeg kačenja za elemente oslanjanja i kočnica).

david

Cestitam, ja sam primetio razliku ET kod celicnih felni, sive koje sad imam ispucnenije su prema spolja u odnosu na rezervnu crnu...

krle

 Jesi li do ovog zaključka došao tako što si montirao rezervnu pa uporedio,očitao ET sa felni   ili si procenio "od oka". 

david

Srednji deo je ispupceniji sto mi je rekao i Ziva i da je to jedina razlika a sad koliko nemam pojma...

krle

 :ces:

Ja ipak mislim da je ta razlika ("ispupčenije") isključivo zbog ratkapni koje sada imaš.

david

#116
Nisam strucan ali tako mi je receno a ja slepo verujem sad sam u dilemi


Ovo sam nasao na jednom forumu:

Oznacava razmak izmedju ose (sredine) felne i mesta gde felna naleze na glavcinu tocka... Sto je ET veci to je felna uvucenija...
Bilo bi dobro ako neko ima sliku da postavi, moguce je da ima vec negde na forumu prica o felnama pa pretrazi malo...

krle

#117
Slušaj, na ovome forumu smo mnogo "tupili" o ET . Ja sam na vreme naučio šta je to,bez interneta,   odnosno  još dok je "mreža"  bila "misaona imenica"  i   nije mi  potrebno dodatno objašnjenje.

Problem je nastao kada si pomenuo da su tvoje nove felne "ispupčenije" u odnosu na rezervnu.  Prema mom shvatanju to znači sledeće:




Felna B je "ispupčenija" od felne A pri istom ET (50).

david

Ja sam se pogresno verovatno izrazio a posto na mobilnom nemogu da vidim slike sa DFS verujem da je to to. Mene to nikad nije zanimalo ali sam bas pitao u Pa koja je razlika izmedju C i S felni i dobijem odgovor da je drukciji ET i boja i da se vecinom montiraju na MCV. U Hitu kazu da S felne idu na jeftiniji paket opreme, zamisli?! Danas sam video na nekom forumu sliku i skinem je. Meni su cucnule na kola i to mi je bitno a sad centralna rupa jel tamo amo meni nije bitno, bitno je da meni odgovara u tonu sa kolima a ostalo, samo gas...

krle

#119
Moja pitanja i komentari su usledili posle ovoga:

Citat: david poslato 04.11.2010. - 18:09
Cestitam, ja sam primetio razliku ET kod celicnih felni, sive koje sad imam ispucnenije su prema spolja u odnosu na rezervnu crnu...

Da si rekao ET  tvojih novih felni  do ove zvrzlame ne bi ni došlo. Reći samo da su felne "ispupčenije" ne znači i da je različit ET.