Popravak prekidača duga - kratka svjetla

prethodna tema - sledeća tema

minimi

Nakon trećeg rastavljanja prekidača (svjetla, žmigavci, svjetlo za maglu i sirena), zbog ponovnog gašenja kratkih svjetala, nakon prelaska sa dugih na kratka, vjerujem da sam napokon pronašao uzrok problema. Kao što sam i zadnji put naveo, kad sam pisao o ovom problemu, ponovno sam uočio da kontakti nisu oštećeni ili izgoreni već masni te zbog toga gubi kontakt. No, tek sada sam uočio otkud masnoća. Svaki od pomičnih kontakata kratkih i dugih svjetala kliže po plastici koja putuje gore dolje kako se povlači ručica te u povratku skida dio masnoće koja je na plastičnom dijelu. Ta masnoća nakon toga klizi po bakrenom nosaču kontakta i dospije između kontakata te nastaje slab ili nikakav kontakt. Da bi eliminirao ovaj problem, sve sam obrisao, maknuo mast, te sada bakreni nosač kliže na suho po plastičnom pomičnom dijelu. Možda će s vremenom takvo klizanje bez maziva nešto oštetiti, no ne pada mi napamet kakvo mazivo upotrijebiti (možda SIM), a da se ne cijedi na kontakte. Ako se ne oglasim više po ovom pitanju, to je to, odnosno opisana operacija ima trajniji učinak. Naravno sve opisano je za one koji imaju ovakav kvar (peh), a imaju volje i živaca sami rastavljati prekidač.
Što me snađe da se ovdje nađe?

zac

Dobro je da si resio problem, jedino mi nije jasno kako to da ta mast spreci kontakt...Koliko znam na svim kliznim prekidacima i potenciometra se stavlja mazivo, i ja licno stavljam uvek na takva mesta...ta mast sprecava habanje mesinganih kontakta, zatim sprecava oksidaciju povrsine te tako deluje i kao pobo;jsivac kontakta...mislim da hje u drugome problem... vremenom se  od grejanja  prekidaca otpusti opruga (oslabi), kada ona oslabi kontakti nisu cvrsto pritisnuti jedan o drugi, pa dolazi do varnicenja izmedju kontakta prekidaca.. varnicenje izaziva nagorevanje oivrsuna kontakta, pa se na povrsini stvara izolujuci film (patina)...  ..ti si brisanjem masti otklonio jedan deo patine, pa prekidac radi..ali ako ne resis problem pritiska platine o platinu , problem ce se vratiti, samo ovoga puta i brze posto su sada povrsine odmascene pa su sklone i oksidaciji na vazduho...oksid takodje deluje kao izolator.  :wave:

Loganovac

 :conf:

U životu otvorih zilion raznih prekidača, rastavljača, kontaktora i relea, a nigde ne videh niti da su kontakti masni niti da su zbog toga oksidisali. Naravno, tačno je da kontaktne površine moraju čvrsto da nalegnu jedna na drugu.
Slažem se sa kolegom koji je ukapirao da je mast trebalo da smanji frikciju bakelitnih delova prekidača i da joj nije mesto na kontaktima. Takođe, ne mislim da je treba ukloniti sa tarućih površina, biće mehaničkih problema pre ili kasnije.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

roolet

onda nema druge nego da je dacija stavila neodgovarajucu mast, je l tako?

Loganovac

#4
 :ne:

Možda se razmazala gde ne treba, na kontaktima (liče na platinsku gudmad) sigurno ne treba da je bude. Dakle, samo na mestima gde se plastika tare jedna o drugu i gde deluje na bakarne nosače kontaktnih površina,  unutrašnja strana sklopa, prema osi prekidača (kontakti se nalaze u spoljašnjim komorama gde ne treba da bude masti), takođe na donjem delu translatornog sklopa na levoj polovini donje slike, tako da se ne razmaže do kontaktnih površina).
Uobičajeno se za ovakva podmazivanja koristi silikonska mast, koja nema tendenciju razređivanja, curenja i raznošenja van mesta nanošenja.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

minimi

Ovo nisu klizni kontati, kao oni koji pale svjetla, kliže samo plastični dio gore dolje te odvaja radni dio od mirnog i na kratkom i na dugom svjetlu. Ako sam brisanjem masti sa kontakata otklonio kvar onda je tamo ne treba. No, živi bili pa vidjeli hoće li ovo što sam napravio imati trajniji učinak ili uništiti prekidač.
Što me snađe da se ovdje nađe?