Kvalitet i cene gasa

prethodna tema - sledeća tema

miroleca

Druže Loganovac, prevideo si da sam napisao da cena ide gore, sve dok ima tražnje. Tako da tvoj post pada u vodu. Svima njima je cilj maksimalan profit.
Sa druge strane, previđaš da se kod nas ukorenio burazerski tip ekonomije, tako da tržište ne formira cenu... sve je pitanje "dogovora" nekoliko ljudi (nadam se da sam sada dovoljno blag, i da post neće biti iskasapljen :)).
Uostalom, pogledaj kako se dogovaraju oko cene goriva: http://www.naslovi.net/2010-04-07/auto-blog/vlada-srbije-razmatra-promenu-akciza-benzin-jeftiniji-auto-gas-skuplji/1641240
Cilj je samo da se maksimizuje priliv u budžet... niko ne spominje odnos 2:1, koji u Evropi ide od 1.9 pa do 2.8 http://www.energy.eu/#prices. Kako stvari stoje, kod nas je trenutno LPG najskuplji u Evropi (u odnosu na benzin).
Negde sam pročitao da je potrošnja benzina u Srbiji drastično opala unazad godinu-dve. Ljudi prelaze na LPG, servisi za ugradnju autogasa su prebukirani. Država mora da reaguje! Budžet mora da se napuni.

Na Zapadu jedna prosečna porodica možda potroši 5% kućnog budžeta na gorivo. Naši ljudi su spremni da daju 5 pa i više puta više na gorivo... Neki moji drugari i pola plate stuku kroz auspuh, jer "ne mogu da se voze autobusom". To je Keka lepo primetio... za gorivo će uvek biti para. Zato kod nas tražnja slabo reaguje na cenu goriva.

:wave:

perke21

Treba i penzionerima isplatiti obećanih 5000 dinara.  :crazy:
Ljudi ovo je Srbija i u njoj ne vladaju zakoni ekonomije. Samo burazerski princip poslovanja. Slažem se sa kolegom da ljudi ne žele da idu autobusom, ali to se sreće samo u Bg ili eventualno u NS. Srbija nije samo to i kad to budu shvatili oni koji rukovode verovatno će nam malo biti bolje. Ako se ovako nastavi Srbija će se smanjiti i postati Bg pašaluk. Ovo nije politika ovo je život.

kiconix

Cist monopol, nije moguce da sve pumpe u istom trenutku dignu cenu, i to usred noci.
Popiju lepo kaficu, dogovore cenu i furaj  :agr:

Loganovac

OK, živi bili pa videli.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

slavko_bgd

Citat: miroleca poslato 19.10.2010. - 18:14

....Ljudi prelaze na LPG, servisi za ugradnju autogasa su prebukirani... .


Bilo nekada... :place:

speedo

Ako smijem da se "ubacim" u ovaj mali offtopic.
Neće ljudi sipati gas uvijek kao što su sipali kada je bio 50 dinara, ili 50 centi ili 50 bilo čega. Sipaće koliko imaju novca za gorivo, odnosno koliko litara goriva dobiju za xx količinu novca. Ta teza da je plin  duplo jeftiniji od benzina stoji, ali džaba mu i to ako je (pre)skup.

Keka

62,90 na Lukoilu u NS, veceras.....ili mi se ucinilo...

Sad vec preteruju  :ranting:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


hobbista

To sam i ja video po Beogradu večeras  :gun:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

kiconix

Kao sto rekoh, popiju kaficu, prezalogaje prasence i cena skokne gore preko noci.
Zanimljivo je to sto su i neke pumpe koje su imale do 1-2 dinara jeftiniji plin sad zakucane na 62,90.
PREKO NOCI :ljut: :ljut: :ljut: :ljut:

Keka

Citat: Loganovac poslato 19.10.2010. - 16:41
Konstatacija da cena gasa može da bude 80 dinara i da bi narod plaćao ne stoji jer je data proizvoljno i iz rezignacije, i kao takvu je treba shvatiti. S obzirom da se cena tržišno formira, mnogi bi distributeri jedva dočekali da konkurencija bez ikakvog razloga podigne cenu jer bi na taj način povećali promet i bolje zaradili. Oni dobro znaju da je profit proizvod (praktično) marže i prometa, ali ako povećaš maržu preko mere - smanjićeš promet a time obično i profit. Svuda postoji odavno utvrđen paritet od oko 2:1 i tako će i ostati zasigurno još neko vreme, a kad se bude menjalo menjaće se globalno a ne samo u Srbiji.

:whistling:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


miroleca

Knez Petrol uvek najjeftiniji... danas 59.00 na Ibarskoj u Rušnju. Da li neko zna kakav je kvalitet gasa kod njih?

Keka

Ja bio jednom, ali su toliko daleko, da ta razlika od 3 dinara (na bocu od 40 litara ustedis 2 litre gasa) ode kroz auspuh dok stignes i vratis se.

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dvelemir

Druže dobro si video...
62,90din/lit je i na EKO pumpi i na OMV pumpi u Novom Sadu, a i u Inđiji sam sinoć imao priliku po toj ceni da sipam.
Dokle?  :agr:

Loganovac

Upućeni kažu do 80.  :zloca:
A mi ostali mislimo da će to biti kad litar benzina bude 150...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kovdejan

Da preskočim priču oko ospica koje mi izađu svaki put kad vidim ovakva poskupljenja i da se osvrnem odmah na Knez petrol. Po meni je gas kod njih sasvim OK, ništa lošiji ili bolji nego na drugim pumpama. Obično su 3 do 4 dinara jeftiniji od drugih, ali se nekad desi da dalje na ibarskoj magistrali ima još jetinijeg gasa. Iz mojih nekih zapažanja, najjeftiniji gas generalno je uvek bio na pumpama na potezu od Knez petrola pa tamo negde do Erine kafane.