Potrosnja dizela

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Ne dođe. Plovak, odnosno pokazivač goriva je jedna jako neprecizna naprava i služi isključivo kao indikator, odnosno da ti veoma otprilično kaže da imaš pun rezervoar, pola, ili da nemaš goriva, ne služi za merenje. Napuniš rezervoar i kad se oglasi rezerva (a može i pre toga, nije toliko bitno) voziš do pumpe i dopuniš, snimiš koliko si prešao i sračunaš. Jeste preporučljivo da to bude na istoj pumpi ali nije neophodno, opet će da bude mnogo tačnije nego metodom od rezerve do rezerve.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bsamadzija

Pa to sam i rekao.

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Ja sam razumeo da punis i meris od rezerve do rezerve. A to je lepo objasnio Loganovac.

bocca

Apsolutno nije bitno do koliko se potroši, bitno je samo da bude uvek podjednako napunjen. Možeš da potrošiš samo do pola! Samo dopuniš isto,naprimer do prvog klika, i broj litara podeljeno sa brojem pređenih kilometara i puta 100!!! Naravno, svaki put resetuješ kilometražu na nulu da bi znao pređene kilometre! I eto prosečne potrošnje!  :ziveli:

szs

Praćenje u što dužem veremenskom intervalu i beleženje svakog sipanja
Ja npr sipam dok ne vidim gorivo i upisujem u app
Ovako npr
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1250032.html
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

bind

Potrosnja dizela zavisi iskljucivo od brzine kojom vozis.

Godinama  idem vise puta u toku godine -(Beograd -Lokacija X 270 km) i kad vozim 140-150 potrosi mi 30 litara  dizela za tih 270 km .

A pri brzini od 90-100 km  istih tih  270 km potrosim 14.5 do 15 litara .

Pa ti sad biraj kako ces da vozis.

Capriolo

Da, ali, posle 10-15 hiljada ili godinu dana ti dobiješ neki prosek potrošnje koji kao takav ostane godinama, uz sitne oscilacije, maltene na drugoj decimali. Bar je meni tako.

MitarMrgulic

Da, tako nekako,

Cilj utvrđivanja potrošnje, je da se utvrdi neka vrijednost unutar +-0,3 l, ne treba ići niti se može utvrditi apotekarskom špricom precizna potrošnja, bitno je da se zna neki okvir :)

Istina je da dieseli puno više troše kada se "načepe" po gasu na auto-putu na brzine od 130 + kmh, pa se mnogi iznenade potrošnjom, zato je najbolje na otvorenom krstariti nekom brzinom od cca 100 kmh

Capriolo

Godinama vozim paralelno dizele i benzince i nemam dilemu da u smislu potrošnje benzinci daleko surovije kažnjavaju bržu i agresivniju vožnju, kao i da su kod benzinaca moguće daleko veće oscilacije u potrošnji zavisno od ritma i uslova vožnje.

glavonja3

Ne bih se slozio sa tim da potrosnja dizela zavisi samo od brzine. Govorim o onome sto stalno gledam u svojim kolima 1.5dci 75ks na pokazivacu trenutne potrosnje. Za ove okolnosti potrosnja zavisi od pritiskanja papucice gasa prvenstveno (sto jeste povezano sa brzinom ali jos vise sa ubrzavanjem) ali to nije sve. Za prvu brzinu skoro da nema podataka jer se tren. potrosnja iskazuje preko 30 km/sat. Druga trosi stalno oko 10 litara. Zato prebacujem sto pre u trecu, tamo opadne ali ako hocu da odrzim brzinu ili pojacam ubrzanje onda bude recimo 6-7 litara. Radim onda sledece, doteram ga do neke brzine koju zelim, onda za kratko popustim papucicu gasa, auto ima dovoljno inercije da za to vreme odrzi brzinu i kada nastavim pritiskati onda to budu u minimalnom iznosu. Tada potrosnja bude 3 ili 4 ili najvise 5 litara.

I tako iz brzine u brzinu. Mogu ovom forom cak (ponekad) da ga nateram sa manjim stepenom brzine da ide sa potrosnjom samo litar vecom iako je broj okretaja motora veci. Npr. idem trecom idem 60 do 70 a trosi oko 5 litara ili idem cetvrtom 80 do 90. Ipak tada lako poraste tren potrosnja uz samo mali veoma manji jaci pritisak.

Brzina na autoputu zahteva peti stepen i tu se moze koristiti privremeni prekid pritiska (tren potrosnja padne na 0, katof rezim) ali opada ubrzanje ubrzo. Ako hocu da vozim na 4 litra onda je to oko 100 km/sat petom

Nemam resenje sa veliku tren potrosnju uzbrdo, tu je uvek 8,9,10,..12. Ne pali fora otpustim pa nastavim minimalni pritisak, jer auto se zaustavlja brzo (valjda zbog tezine).

Dugotrajna prosecna potrosnja po putom racunaru je malo preko 4 litra uz voznju  po magistralnim i regionalnim putevima, ravnim, bez cekanja u koloni, bez semafora, tako da je prosecna brzina izmedju 40 i 50 km/sat.

Sto se tice 1.4mpi 75ks meni je najveca razlika zimi leti u proseku 2 litra vise zimi. Nemam pokazivac potrosnje pa ne mogu ovako pratiti kao kod dizela. Ono sto jos primetim da ako ga bas gazim, a moram ponekad jer sporije ubrzava i moraju se drzati obrtaji visoko, onda crtice brze spadaju  :place:

bsamadzija

Kao sto ste verovatno upoznati auto sam uzeo pre 40 dana, Dacia Logan MCV 1,5dci 75KS. Nisam bas imao vremena da ga vozim iako ga svaki dan vozim, doduse do posla i nazad. Pokusavam da utvrdim prosecnu potrosnju na toj relaciji, za sada, jer nisam imao neku duzu voznju za proteklih 40 dana.
Relacija je cca 40Km, na posao i sa posla. Imam 26Km medjugradske voznje i 14Km gradske voznje, prosecna brzina medjugradska 70Km/h (4 brzina) i 35Km/h gradska voznja (3. brzina), 8 semafora, 1 pruzni prelaz (frekvencija 10% zastoja). Ukljucen start/stop i ECO, vozim kao baba, postujem stepene prenosa sa konzole (ono prebaci u visi stepen, smanji u nizi). Ne divljam, ne preticem, vozim se sam u kolima.
Auto sam uzeo sa skoro punim rezervoarom i kad sam dosao na rezervu dopunio sam ga do vrha. Znaci start merenja gledem rezervu, zato sam i pitao kolika je rezerva za taj model. Cilj mi je da sacekam da se rezerva oglasi i da br predjenih Km podelim sa tim brojem litara da vidim koliko, otprilike, trosi na toj relaciji uz napomenute uslove voznje, pomenutoj kilometrazi, uz faktore koje sam naveo.
Ne ocekujem da dobijem prosek na drugu decimalu al okvirno. Sad, dal je to 4,5 ili 4,7 ili 5,2 nije mi toliko ni bitno, samo bi da imam neku vrednost.

Turio sam OBD2 da gledam na mobu koliko trosi, al su vrednosti tamo nerealne, pokazuje 5-10-15L/Km verovatno sto cita trenutno iz racunara. Nemam BC pa da se ne zezam s ovim ovako. Nadam se da sam dovoljno pojasnio  :dobro:

Zoran

Imaš ELM 327 mogućnost " long average"  - potrošnju na dionici puta koju sam odrediš.
Sam svoj gazda - vazda.

Veterinar

Lampica za rezervu se ne pali uvek na istom nivou goriva u rezervoaru, pa ne vidim zašto, ako si već natočio do vrha, ne saslusas savete i prosečnu potrošnju ne meris kako je Loganovac objasnio.  :ne:  70km/h mi zvuci kao vise nego dovoljna brzina za V stepen prenosa.  :ne:

MitarMrgulic

#254
Doći ćeš do potrošnje od oko 5,5-6 litara diesela, to da ti ja kao iskusni 1,5 dci-jaš kažem :)

Više od toga ne bi valjalo, motor je neispravan, manje od toga, teško moguće.

Pogodovat će ti potrošnji to što imaš relativno duge relacije u komadu :)

Inače, 1,5 dci troši negdje oko 4 l ako je suha otvorena vožnja i do 6,7 l ako je baš gradska zimi, sve ostale potrošnje, su negdje između :)