Auto kreće bez pritiska na gas

prethodna tema - sledeća tema

sumar

Vozim Dačiju Sandero 1.2 kupljenu pre 2 meseca , i slučajno sam primetio da kad ubacim u prvu i puštam kvačilo auto počinje da kreće bez pritiska na papuču gasa.Pošto sam ranije vozio auto star 19 godina , morao sam da pritiskam gas dok puštam kvačilo da bih krenuo. Zanima me vaše mišljenje o tome. Inače , auto radi normalno , i u leru ima oko 800 obrtaja.
Pozdrav svima na forumu

Zoran

Step motor poveća ler gas - normalna pojava  :wave:
Sam svoj gazda - vazda.

sumar

Znači da ne brinem? Jel ima još neko takvo iskustvo?

zac

Dobro dosao u vozilo 21. veka. Kao sto rece Zoran to je normalno.
ECU (kompjuter koji upravlja radom motora) ne dozvoljava da se motor ugasi, kako se povecava opterecenje tako ECU daje informaciju diznama da ubrizgavaju vise goriva, a "step motor" (elektro-motorna dizna za ler vazduh) povecava kolicinu vazduha.
Pokusaj da vozis bez gasa, znaci kreni polako 1. brzinom i pusti da sam ubrza koliko moze, zatim presaltaj u drugu i veoma polako pustaj kvacilo...videces da ce auto ici...malom brzinom ali ce ici.
Onda recimo drugi test, stani autom ispred neke uzbrdice (blaze) i ubaci u prvu i pusti auto bez gasa da sam krene, videces da ce auto sam dodavati gas onoliko koliko mu je potrebno da savlada uspon...i nece se ugasiti.  :nami:

miki-bgd

Au matori, pa kako ces ti da se odusevis kada izvalis da vise neces koristiti (citaj: retko kad) rucnu da bi kretao uzbrdo  :hihi1:
Samo napravis vagu (na uzbrdici, kada pustas kvacilo dodaje se gas, vucna sila motora se protivi gravitacionoj, jos pustas kvacilo, vucna sila motora se povecava i dolazis do momenta kada auto moze da stoji u mestu a ti skroz da pustis noznu kocnicu, tj gravitaciona sila i vucna sila motora su u ravnotezi. Znaci, kada na uzbrdici stojis samo uz pomoc kvacila, to se zove vaga. Ostalo sve ide regularno, gas i krenuo  :dobro:).
Vezbaj to malo, jer ako previse pustis kvacilo auto moze da se ugasi, i obrati paznju da nije isto kada si sam, ili je pun auto + ako je upaljena klima, a naravno pazi i na nagib na kom se nalazis, nije isto. To sam moras da vidis, pa i da li i kad treba koristiti rucnu (na vecim uzbrdicama).

zac

Ma dobro sad rucnu...ja je nikada nisam koristio ni na jednom autu, nego ce ga vise oduseviti sto motor nece da se ugasi uzbrdo bez gasa.  :hihi:

speedo

#6
Kreće i 1.4 bez gasa i naprijed i nazad, samo je puno lakše uz malo gasa krenuti dok je kod nekih modernijih turbodizela normalno kretati bez imalo gasa, kao kod automatskog mjenjača. Ako se koristi gas auto poskoči i (pre)brzo kreće. npr. Mercerdes C klase.

zac

Citat: speedo poslato 24.09.2012. - 21:31
Kreće i 1.4 bez gasa i naprijed i nazad, samo je puno lakše uz malo gasa krenuti.

Druze, svaki auto sa direktnim ubrizgavanjem i ECU-om krece bez gasa, nebitna je kubikaza i onaj od 8003 cm ili od 3 000 kubika. Fora je sto komp ne dozvoljava da motor ostane bez "pica' i vazduha u ma kakvim uslovima, naravno tu se podrazumeva vrlo nezno rukovanje kvacilom, bilo kakav trzaj ili preveliko opterecenje za taj motor, ce rezultirati gasenjem motora.

kiconix

Sve u svemu, normalna stvar.
Posto od svake teme napravimo  :offtopic:.
Lock.