Zamena - ugradnja zvučnika

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

Nisam prosecao tapison na podu (taman posla).Prosecao sam tapison iza zadnjeg naslona,gde su rupe za zvučnike.Od toga me bole leđa,vrat i "proradili" mi sinusi jer je duvala košava pre neki dan.Ipak sam srećan i zadovoljan,kao posle svakog DIY posla!
Uvek kad nešto petljam po kolima trudim sa da što manje bušim,sečem i sl.

speedo

Ima li neko da je provlačio instalaciju za zadnje zvučnike na Sanderu, pa da podijeli tu "nauku" sa svima nama? U servisu ovdje mi traže 50 eura samo za ruke (treba im 4-5 sati), već imam zvučnike i kabl.

Goky

Umesto prednjih Blaupunkt ugradio sam Sony XSF 1327SE, cena 2.599,00 RSD...
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

fidel

Citat: Goky poslato 15.05.2011. - 10:45
Umesto prednjih Blaupunkt ugradio sam Sony XSF 1327SE, cena 2.599,00 RSD...

i kako to zvuči? nadam se da si zadovoljan. ja planiram da promenim zvučnike na Stepway-u (naravno, imam samo prednje), malo su mi previše inertni. Znaš li koliko košta takva intervencija u servisu (moj auto je još pod garancijom i ne smem sam to da radim)?
pozdrav

Goky

Ok su... bar za moje uvo... nisam neki audiofil... primetna je razlika u odnosu na one fabričke
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

staracstol

Zamenio sam h.u. zbog bluetooth-a. Uzeo sam Alpine CDE-126BT

Zvučnici i napred i nazad su SAL VPRO13S

Kablovi za zadnje zvučnike nisu bili provučeni pa sam i to morao da "ušniram". Dva kabla za zvučike + dva rca-rca kabla za pojačalo i fm predajnik, + amp remote žicu + sigle lead napajanje od akumulatora do prtljažnika. Prvo sam napravio kabel za zvučnike tako što sam kupio ISO džek (muški deo) odatle izvadio dve parice sa sve džekovima i zalemio ih za kabel za zvučnike i izolovao lemljeno mesto termoskupljajućom cevčicom. Na taj "prvi" provučeni kabel (od rupe za radio do dna centralne konzole) sam na svakih 20 cm lepio sledeći kabel tako da je bilo jako mnogo muke i "ginekoloških radova" dok nisam provukao komad pune žice i taj prvi kabel a posle je letelo. Na slici prvi kabel vuče drugog do dna centralne konzole na sledećoj slici
kablovi su "savili ispod tepiha i pravac pod plastičnu oblogu, pored ručne

pa levim vertikalnim zidom kardanskog kanala do ispod zadnjeg sedišta do levog ćoška de sam vezicama sve pričvrstio za fabričku instalaciju

Mikrofon sam provukao od "bunara za radio" punom žicom do levog ćoška instrument table preko levog stuba do ispod centralnog retrovizora.

Slike baš nisu uspele pa od onih što su upotrebljive sam napravio izbor. Pokušaću da ponovo oslikam pa ću upotpuniti sa "ugrađeno" slikama. U prtljažniku ispod police za zvučnike je pojačalo

a kick wooferi (2 kom) su SAL WRX16W za koje tek treba da napravim kutiju koju nemam pojma kako da "oblikujem" tj kako da izračunam pa ako neko ima pojma u ovoj oblasti, pretvorio sam se u uvo. Specifikacije zvučnika su :
Prečnik membrane 165mm
Pmax 110W
Z 4Ohm
f: 35-5.000Hz
Spl: 89 dB/W/m
Magnet 13Oz
Voice Coil: 30mm

jaksa

Da bi se zamenili prednji zvučnici, da li mora da se skida cela oplata vrata ili može samo okrugla maska?

Izvinjavam se ako je na to već odgovoreno na forumu.

Koji biste, od jeftinijih modela, preporučili sa ove liste:

http://www.tehnomanija.rs/index.php?mod=catalog&op=category&category_id=127&show_filters=1&stock=&filters%5B110%5D%5B%5D=13+cm

staracstol

Za Logan Ph1 je dovoljno da rukom skines plasticnu masku i videces srafove koji drze zvucnik i njegovu plasticnu "solju". Sto se samih zvucnika tice, pa, koja je sprava? jel gura samo dva zvucnika ili cetiri, jel radi u "mostu" il ne?

jaksa

Masku skidam aksijalnom fizičkom silom pretpostavljam?:)

Zamenio bih samo prednje zvučnike, a hu je sony cd 410, postoje i zadnji fabrički ugradjeni zvučnici koje ne bih dirao.

Auto nije moj, a ja bih hteo da uz minimalnu investiciju dobijem poboljšanje kvaliteta zvuka.

Keka

Uz minimalnu investiciju ne mozes dobiti poboljsanje zvuka  :ne:

Koliko para, toliko i muzike.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


jaksa

Znači nema vajde od ovih zvučnika od npr 1800-2500 din?

staracstol

Kako nema? Naravno da ima. Mislim ako zelis ultra hi-fi, nema leba od toga pa potrosi i milion jura na njega. Ako oces malo jaci i jasniji zvuk, pazari neke sony zvucnike npr xs-f1324 i iznenadices se koliko se bejs u vratima popravio. Iskreno, ako bilo sta zelis onako do yaya, pogresna kola si izabro. Ako pak zelis nesto sensible, izabro si pravi auto. Stoga nabaci si neke Sony zvucnike (ove sam naveo jer sam ih imao i cuo) i bog da te vidi.

jaksa

Razmisliću da stavim ove zvučnike:
http://www.tehnomanija.rs/katalog/sony-zvucnici-za-kola-xs-f1327.html

Samo, neću ja uživati u zvuku već dvoje penzionera :) , ja sam izabrao malo drugačiji auto za sebe.

jaksa

#118
Kad se menjaju dva, što ne bi i sva četiri....:)

Može li se ovaj zvučnik montirati u vrata i na zadnju policu (auto već ima 4 fabrička zvučnika)?
http://tinyurl.com/6k2l6hf
http://www.kenwood.eu/products/car/speakers/custom_fit/KFC-E1352C/details/

zac

Verovatno moze, 13-ce su jedino ono kacenje na dva mesta...  :ces: , mozda moze sa onim plasticnim dodacima (drzacima) da se ucvrsti na sva cetiri zavrtnja.  :wave: