Izolacija cevi za klimu

prethodna tema - sledeća tema

DrJekyll

Pošto sam video kod kolega Rumuna ovo, tačnije kod Vlad-a, rešio sam i ja malo da se pozabavim sa tim.
Evo sličica:

Koristio sam izolaciju za cevi koji sam kupio u Merkuru (onaj sunđerasti materijal)




Stavio sam ovaj materijal i kod ulaznog dela u kabinu. Nadam se da sam bar malo "začepio" rupu koja je siromašno zatvorena sunđerom i da će sad u kabini biti malo tiše.



Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

ppejic

 :to: lepo uradjeno.

Zasto nisi stavio celim duzinom cevi?

Jos bi ti preporucio da oblepis onom samolepivom ALU folijom, jer moze se dogoditi da se ova sundjer oplata otopi od toplote u motornom prostoru.

DrJekyll

Ne verujem da može da se otopi jer je to baš za izolaciju crevo, a nisam stabio celom dužinom jer tada nisam imao vremena i posle me je malko mrzelo. Biće to do kraja urađeno, samo da malo otopli :doh:
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

Loganovac

Aluminijum je odličan provodnik toplote i sigurno ne bi spasao izolaciju od "topljenja". Srećom, taj "sunđer" je namenjen izolaciji toplovodnih cevi, odnosno temperaturama od bar 900C, dakle ne beri brigu, ništa se neće istopiti.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ppejic

Aluminijum je sjajan i odbija zracenje, pa i toplotu ( IR spektar ). Ne kazem da se nece zagrejati, ali ce pomoci da crevo manje trpi.

Ima ga i kod tebe na donjem delu firewall izolacije, kako bi zastitiio izolaciju od toplote, pardon toplotnog zracenja.

Loganovac

Izvinjavam se što ne mogu da se složim, ali na tako niskim temperaturama radijaciona komponenta prenosa toplotne energije je zanemarljiva u odnosu na konvektivnu (strujanjem toplog vazduha), tako da stojim iza toga da oblaganje izolacije aluminijumom neće, osim možda vizualnog, imati neki poseban efekat.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

nenad28

Citat: Loganovac poslato 19.12.2011. - 06:40
Srećom, taj "sunđer" je namenjen izolaciji toplovodnih cevi, odnosno temperaturama od bar 900C, dakle ne beri brigu, ništa se neće istopiti.

Tacnije do 1500:).
Lepo je ovo odradjeno, samo nisam shvatio razlog izolacije. Bolje hladjenje kabine, zastita cevi ili nesto trece?

ppejic

Ja video na toplovodnim cevima kod strica, da se istopila i spala :)

saša61beograd

Al lim je,naravno odličan provodnik toplote.Ali ima još...Crevo izolovano penastom gumom može se (i treba!) obmotati Al trakom jer ona REFLEKTUJE toplotne zrake nazad.Tako se prave toplovodi.Ili, kod kvarcnih peći,kada greje u pod,ispred nje se stavi Al folija i ispod je potpono hladno!Iz sličnih razloga se džemper nosi ispod jakne a ne preko nje.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Nisam bio jasan,odustajem,ionako sve ovo ima neznatan uticaj na klimu,grejanje i cevi.
I izvinjavam se ako sam uvredio one koji džemper nose preko jakne.

Aleks

DrJekyll ti si se bas razvrednio u poslednje vreme!  :to:

DrJekyll

Šta ću kad volim da čeprkam oko kola, a pošto ne mogu mehaniku zbog garancije onda sam prinuđen na ovo :lux:
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...