Statički elektricitet

prethodna tema - sledeća tema

Vihor

Zadnjih dana ne da "bije struja " kad se izlazi iz auta da je to čudo jedno.       :badmood:      .  Nekad sam vidjao one gumene trake koje se montiraju na auto. Gde to da se nadje i imali neka zicka koja prolazi kroz tu gumenu tracicu?


PS.

Kad Čak Noris dotakne bravu, struja udari automobil
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

zac

Vihore, da, gumene trake za odvodjenje statickog elektriciteta su ranije mogle da se kupe, ne znam da li ih sad ima, cini mi se da sam ih video po auto-radnjama.
Kroz traku ne prolazi zica, vec su napravljene od mesavine gume i grafita, zato i provode elektricitet.  :wave:

Gagi1/2

I mene je počela da bije struja u poslednje vreme kad izlazim iz kola. Već sam dobio uslovni refleks da prvo lupnem prstom po vratima pre nego što ih uhvatim :banghead:.
Mislim da ovo ima veze sa zimskom odećom (vuneni džemperi i postavljene jakne), tako da ne znam koliko će pomoći te trake, jer se elektricitet generiše na nama, a ne na kolima :ces:.

Saša

Zanimljiva tema.
Sutra ću pitati neke stručnjake kako bi oni rešili problem.

Raja

Problem je u vunenom ili sintetičkom (ili pak mešavina) kaputu, jakni koji nosiš na sebi i plastike u kolima. Pokušaj sa nekom drugom jaknom. Može biti i da si pod dugotrajnim stresom pa varničiš.

14henry

Ma nije vam to skupo ,ide oko 200 din ja mislim .Ima model i sa macijim okom .Inace to je  i mene stalno je drmalo ,hvala bogu sad je prestalo (od kad koristim tu trakicu)

staracstol

Samo uhvatite bilo kakav predmet i dotaknite karoseriju, cucete "grom" ali necete nista osetiti. Varnica lupa samo kad ste jedna od elektroda, nece vam biti nista ako ste kondezator.

Loganovac

Šta je pisac gornjih redova hteo da kaže...  :ces: Nisam čuo za kondenzator bez elektroda  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

lovac

Citat: sasa poslato 20.11.2011. - 16:12
Zanimljiva tema.
Sutra ću pitati neke stručnjake kako bi oni rešili problem.

Kad izađete iz auta vrata zatvarajte laktom ili nogama (ali lagano), nikako golim prstima - i problem je rešen!

staracstol

#9
Fizika za 6-i osnovne. Kad izlazite iz kola, uhvatite ključ i tim ključem krenite prema karoseriji i čućete pražnjenje kao onaj "pucanj" od kog vas prođe jeza ali nećete ništa osetiti. U ovom slučaju vaše telo je samo kondezator elektriciteta (ne  električne struje) a elektrode u luku pražnjenja su u tom slučaju ključ i karoserija. Nadam se da sam odagnao nedoumice.
@Loganovac: Za elektricitet sva fizička tela su kondezator za struju nisu. Elktrode su tačke pražnjenja ili ti uspostavljanja luka pražnjenja.

Loganovac

Čovek se uči dok mu je učitelj živ! Ne zameri, davno je bio šesti razred. Živio!  :ziveli:

                                                                                Loganovac
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ziki_the

Korak 1: Otvorim vrata
Korak 2: Uhvatim metalni deo vrata
Korak 3: Spustam nogu na tlo
To ja primenjujem, nemam zamerke.
Naravno, ako zaboravim neki od koraka varnica me uvek resetuje  :) :Smiley: :Smiley:

Jelenko

Meni ovo smijesno.Ja za svog zivota prvi put cujem za ovo.Ja izlazim iz auta normalno,i jos nikad nista osjetio nisam,ili vi malo nas ovde zezate?

mrsp

Citat: Raja poslato 20.11.2011. - 16:17
Problem je u vunenom ili sintetičkom (ili pak mešavina) kaputu, jakni koji nosiš na sebi i plastike u kolima. Pokušaj sa nekom drugom jaknom.

Ljudi samo je garderoba u pitanju stiglo je  zimsko vreme pa ne nosite istu garederobu. Ako niste primetili to se leti ne desava toliko kao zimi.Tako da džabe bacate pare na kedere i ostale svarčice od toga niko nije poginuo(koliko ja znam :whistling:)

krle