HD Kamera za automobil

prethodna tema - sledeća tema

Aleks

Kamera..
Citat: Vihor poslato 04.02.2014. - 18:29
270£ bez poštarine, stiže u aprilu. Ko će čeka dotle !?

Послато са GT-N7100 уз помоћ Тапатока



Ljota

Citat: Loganovac poslato 30.01.2016. - 11:15
Šta trista evra, kamera ili auto?  :c0:


:hm:  Ma sve zajedno!   :wink:

rookie

Pozdrav, i ja sam se pojačao ovom kamericom: http://www.gearbest.com/car-dvr/pp_113549.html
Malo je stariji tip, manjka nekih opcija i nije savršena ali vrlo povoljno sam prošao, video je odličan a ima i GPS.
Naravno, prvo mi je palo na pamet da umjesto dugog kabla koji ide u upaljač spojim direktno postolje kamerice na struju (ukradem struju) od svjetla na nebu iznad vozača/retrovizora. Čini mi se da je čak i bila priča o tome na forumu ali ne mogu naći nikako.
Znam da mi treba adapter sa 12V na 5V i prekidač kojim bih ručno palio kamericu pošto koliko znam svjetlo ima stalan napon i kad se ne da kontakt ili upali auto.

Ima li savjeta na što bih pazio? Ima li boljih ideja? Nešto u vezi adaptera?

Loganovac

Koliku struju vuče kamera (mA)?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ivan-bgd

Ja sam vezao ispravljač kamere direktno na osigurače ,tj na njegov plus i minus sam naletovao žice i povezao sa osiguračem koji ima kontakt napajanje.I iznad retrovizora se vidi samo parče kabla sa konektorom za kameru.

rookie

@Loganovac Našao sam da vuče 640mA, a izmjerio sam da je otprilike 0.66A, na slici. Pretpostavljam da je osigurač dovoljno jak, valjda su i žice dovoljnog presjeka... Ne znam što sve tu može poći naopako a ako bih pravio (radije sam nego kod električara) volio bih da bude baš kako treba.

@ivan-bgd Imaš neku sliku? Naročito gdje, na koji osigurač si spojio? Ja nisam baš stručan u ovome ali mogu da iskopiram skoro svako rješenje. :) Ovdje sam bio našao da je odrađeno slično kako si i ti: https://dashcamtalk.com/forum/threads/my-mini-0805-hardware-installation.9846/. Pretpostavljam da ni to nije loše, samo ne znam gdje tačno ide osigurač, ovo nije Dacia.

VaskezNS

Citat: rookie poslato 19.04.2016. - 20:43
Znam da mi treba adapter sa 12V na 5V i prekidač kojim bih ručno palio kamericu pošto koliko znam svjetlo ima stalan napon i kad se ne da kontakt ili upali auto.

Ne znam zašto bi išao na tu opciju da je ručno pališ i gasiš  :ne:

Kada je povezana na izlaz sa upaljača ovo na sebe preuzima njena automatika. Vremenom i zaboraviš da imaš kameru i ne zezaš se dodatnim manuelnim operacijama pre "poletanja i sletanja"...
Ovo je mesto za sLogan ;-)

rookie

Pa nema napona na upaljaču kad nije dat kontakt. Bar kod mene je tako. Samo zbog toga bih stavio prekidač, inače se slažem da nije praktično. Stvarno je bolje nakačiti na osigurač sa kontakt napajanjem jer se onda preskače ovaj korak.

Loganovac

U vezi pomenutog adaptera sa 12V na 5V koji bi sam pravio (u smislu da smanji napon sa 12V na 5V) - to nije ono što ti treba. Potreban ti je "Car charger" koji se, koliko vidim, isporučuje uz kameru. Ako želiš da se kamera napaja i bez davanja kontakta možeš da dogradiš dodatni priključak koji će biti napojen nezavisno od kontakta, ili da postojeći priključak za upaljač prevežeš. A auto punjač možeš jeftino da kupiš po našim prodavnicama, koristi se za punjenje svih novijih mobilnih telefona.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

rookie

Naravno, želim varijantu kad ima kontakta da radi a kad isključim da se gasi. Mislio sam na varijantu sa ovim adapterom ako ima negdje: http://www.ebay.co.uk/itm/161152971980?clk_rvr_id=1017900463718&rmvSB=true ali sam odustao.
Odlučio sam se za neku kombinaciju. Spustiću originalni kabl koji ide u upaljač sa lijeve strane negdje blizu panela sa osiguračima, kupiću žensku utičnicu/upaljač i njene krajeve zalemiti na osigurač od upaljača, uštekati jedno u drugo i spakovati negdje ispod da se ne vidi. Najjednostavnije je a trebalo bi da bude ok.
Jedino bolje bi bilo da kupim ovako nešto: http://www.ebay.co.uk/itm/251650492205?clk_rvr_id=1017918315274&rmvSB=true pa da ne lemim.

U svakom slučaju hvala vam, idem u akciju narednih dana, čim mi se raščisti gužva sa poslom pa ću postaviti neku sliku.

Aleks

Zar se ta kamera ne isključuje sama kad se skine kontakt ?! Čemu sve ovo, malo mi nije jasno...
Kod mene radi ovako: dam kontakt kamera se uključi, završim vožnju, izvučem ključ kamera radi još pola minuta i gasi se sama.
Napajanje ide iz upaljača preko punjača koji je došao uz kameru dužine 3m tako da ima dovoljnu dužinu da se sakrije iza tunela pa uz B stub do retrovizora gde mi stoji kamera.

duster

Citat: rookie poslato 21.04.2016. - 15:37

Odlučio sam se za neku kombinaciju. Spustiću originalni kabl koji ide u upaljač sa lijeve strane negdje blizu panela sa osiguračima, kupiću žensku utičnicu/upaljač i njene krajeve zalemiti na osigurač od upaljača, uštekati jedno u drugo i spakovati negdje ispod da se ne vidi. Najjednostavnije je a trebalo bi da bude ok.

Bilo koji stariji punjač mobilnih telefona za auto ima u sebi sve potrebno za pretvaranje  12V u 5V. Možeš da otvoriš deo koji ide u upaljač i iskoristiš šta ti treba samo posle upakuješ u neku kutijicu pa će i izgledati kao ovo sa Ebay-a. Ostavi taj kabl sa utičnicom za upaljač koji si dobio uz kameru za rezervu. USB ženski  ti i ne treba pošto od četri žice ti koristiš samo dve za napajanje (obično crna - crvena) jer tu nemaš prenos podataka ( imaš na netu šemu povezivanja USB). Ja sam iskoristio (za neku drugu preradu) kabl od starog štampača umesto originalnog (šta nadješ kod kuće a da ne treba). Zavisi da li je i koji USB ti odgovara za kameru (Tip A, B, mini, mikro) a drugu stranu iseci , poveži i zalemi dve žice od napajanja na izlaz od 5V.

Ljota

Duster, ovo je sve ok'! Nije mi jasno zasto bi originalni kabli sa punjacem cuvao za rezervu kad isti nije problem da se poruci ili kupi u prodavnici!  :ces:

rookie

U suštini kamera odradi bilo kako. Moja ideja je da sklonim kablove da se uopšte ne vide i da oslobodim utičnicu pošto imam i drugih uređaja stalno/često priključenih. Namnožilo se toga zadnjih godina, postalo bitnije koliko W troši auto nego litara!  :Smiley:

Ljota

A da ugradis jos jednu uticnicu upaljaca na instrument tabli gde ti najvise odgovara da sakrijes kabli!?