Oborena svetla danju ili drugi oblik dnevnih svetala-moguća rešenja

prethodna tema - sledeća tema

nik


Vihor

Citat: nik poslato 04.02.2010. - 21:50
Proveri da li se gasi uređaj kada se normalno upale svetla jer ako ostaje upaljen kad upališ duga goreće ti oba vlakna i spalićeš sočiva.

Jeli relej u kućištu uređaja ili napolju? Od koliko ampera je? Koju oznaku ima i od kog proizvođača je?




Uredjaj se gasi kad se normalno upale svetla, relejce je u kutij, ove druge podatke nisam video, mala pvc kutija, kao kutija cigareta i 10ak provodnika. to je sve
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

ppejic

Mozda postoji tajmer zadrske, ili ti najobicnije vremensko rele. Kada se dobije napon sa alternaora, elektronika saceka jos 1-2 sec i aktivira rele kojim se ukljuce sijalice.
Tajmerska kola koja su najpopularnija: NE555, NE556, CD4047

Samo odredite sta i gde se dodaje i pervezuje, ja cu napraviti elektronikicu.

Peja

nik

Citat: ppejic poslato 05.02.2010. - 08:43

Samo odredite sta i gde se dodaje i pervezuje, ja cu napraviti elektronikicu.

Peja

Imaš već blok šemu šta gde treba da se poveže na http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=346.msg13491#msg13491.

Bilo bi dobro da razviješ elektroniku zadrške i da zameniš većinu releja tranzstorima (jbg ja to nisam mogao zbog šture literature kojom  ovde raspolažem). I ako nađeš neki jači relej  za PCB montažu (ja sam proračune radio sa planiranom upotrebom Finder releja serije 41.61 od 16A za REL3, 4 i 5)
:to:

ppejic

Nisam video ove seme  :c: Pa dobro. Sto se elektronike tice, ono jeste kolo zadrske, radi korektno. Transistori nisu preporucljivi, tu su relea kao porucena.

Peja

nik

Ma OK, nema problema. :to:
Time sam se i ja vodio kada sam projektovao uređaj, ali mi nekako smetaju REL1 i 2. Oni mogu da se zamene adekvatnim tranzistorima bez nekog posebnog uticaja na robusnost i izdržljivost sklopa i preterane gubitke-zagrevanje zbog protoka relativno male struje (reda 600mA) kroz REL1, a dobila bi se velika ušteda na PCB u prostoru, pa bi razmišljanje moglo da ide u tom pravcu.

S obzirom da na osnovu onoga što je rečeno do sada  dovođenje napona na pin B5 ručice sa kontra strane-od osigurača najverovatnije nema uticaja na blokiranje prekidača dugih svetala možemo iz mreže da izbacimo diodu D10.

Pitanje za Vihora:
Da nisu na samoj instalaciji instalirani klasični automobilski releji na mestima presecanja instalacije? Nekako mi mnogo čudno zvuči da se kompletna struja provodi kroz 1 relej na pločici, a i ima previše kablova (10-tak) koji izlaze iz uređaja i ako se sećaš da li se radi o tanjim ili debljim (3mm2 ili više) kablovima. Ako se i ne vidi postojanje dodatnih releja u mreži možeš da lako uzvrdiš ako na neki način privremeno zvučno izoluješ (sunđerom ili nečim drugim) sam uređaj da ne bi čuo aktiviranje releja iz kućišta i onda osluškuješ da li se čuje aktiviranje releja (ono klasično klik) ispod instrument table.

scepo

Mene su da mi odrade da se svetla pale kad startuješ motor i gase sa gašenjem motora u ovlašćenom servisu tražili 80 eura  :badmood: , lijepo sam im se zafalio , kakvi hoštapleri .....

Vihor

Pitanje za Vihora:
Da nisu na samoj instalaciji instalirani klasični automobilski releji na mestima presecanja instalacije? Nekako mi mnogo čudno zvuči da se kompletna struja provodi kroz 1 relej na pločici, a i ima previše kablova (10-tak) koji izlaze iz uređaja i ako se sećaš da li se radi o tanjim ili debljim (3mm2 ili više) kablovima. Ako se i ne vidi postojanje dodatnih releja u mreži možeš da lako uzvrdiš ako na neki način privremeno zvučno izoluješ (sunđerom ili nečim drugim) sam uređaj da ne bi čuo aktiviranje releja iz kućišta i onda osluškuješ da li se čuje aktiviranje releja (ono klasično klik) ispod instrument table.



1. Relejce ili rele se nalazi u samoj kutijci.
2. Provodnici su deblji 2,5-3 mm2, nemogu tacno da kazem, ali sigurno nisu 1,5mm2
3. Cuje se jedno klik pri ukljucenju i pri iskljucenju, ali nista toliko jako da bih morao da ga prigusujem sundjerom.
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Deda

3200 rds
sat vremena kod Milosa Francuza u Jagodini...
Predobra stvar, vise ne razmisljam o svetlima...

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Deda

Citat: Keka poslato 18.03.2010. - 22:42
Sta su konkretno ugradili, Deda?

Otvorili mi nalog..odvezli auto u servis sa parkinga... ja malo smetao majstoru i njegovom asistentu...ovaj skinuo oko volana plastiku , seo pored auta, naslonio ruku na sediste, pre toga stavio njegov asistent foliju, iako mu je kombinezon cistiji nego odela ljudima na ulici... poceo da sastavlja neke zice: crvena sa crvenom, pa preko neku plastiku a pre toga lem, a pnda mi dosadilo pa sam otiso u salon i tamo mi posluzili kafu, sok, odgovre na sto jedno pitanje...
Pre nego mi zatvorili nalog, jos jednom uzeli kljuc od auta i pre nego sam ga ponovo dobio, auto su oprali...( ja ga zakenjo do Bora iz odmah,lol ) ...

Eto, kad sam kod njih , bas me briga koje zice gde spajaju, oni mi daju garanciju na nesto sto savrseno funkcionise i ja odem kuci zadovoljan. Onda me zovu telofonom i pitaju da li slucajno ili namerno imam neku primedbu i slicna neka pitanja...

E moj @Keka, naso si ti koga da pitas,lol... ja samo vozim i ne mislim, majstori su tu za to... ne zelim da se razumem, ako mi verujes...

Keka

Peace Deda  :nami:

Kod nas slabo zovu da pitaju za zadovoljstvo servisima.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


stalker

Ja sam se jednostavno navikao od prvog dana da dok desnom rukom okrećem ključ u kontakt bravi, lijevom odmah upalim svijetla. Nikad mi se do sada nije dogodilo da ih zaboravim upaliti.
Kod nas je j***ni zakon da su danju svjetla obavezna samo dok je zimsko računanje vremena pa se ljudi preko ljeta odviknu od paljenja i onda policija ima posla na jesen kad počne primjena s prvim danima zimskog vremena.  :ranting:
Ja svijetla palim i preko ljeta i preko zime pa nemam problem s odvikavanjem.  :too: Zato mi ovo automatsko paljenje nije zanimljivo ali bi mi dobro došlo na Renaultu 5 jer ih na njemu često zaboravim upaliti  :c:
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

Goky

Danas sam zvao u AK Francuz u Jagodini i kako su mi rekli da je ogradnja automatskog uključivanja svetala oko 3000 din. za neki iz domaće radinosti i oko 4000 din. za Renaultov original automat.... (recimo da je razlika oko 1000din). Pošto mene zanima za vozilo koje je u garanciji rekli su mi da nema gubljenja garancije ako se to ugradi... pozvaću još neke ovlašćene servise da proverim cene...
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

Vihor

Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.