Merenje predjene kilometraze

prethodna tema - sledeća tema

ppejic

Merio sam kilometrazu do Lefkade.

Po navigaciji, i mapama koje se mogu naci na netu, ili instalirati na komp, dosao sam do greske od oko 30km na 780km, odnosno greska je oko 3.8% u plusu.

Jedini razlog koji ja vidim jeste usled naleganja gume,cime se radius tocka smanjuje za 1-2cm.

Ako preracunate obim tocka, dobicete bas to neslaganje od 3-4%

LeNgenda

A na sve to, npr. moje zimske gume su 185 60 R15, sto samo po sebi daje 3% manji precnik tocka u odnosu na originalne dimenzije...

Dzabe, cajger je tu samo otprilike, tek toliko da nismo bez njega i da se ravnamo po njemu za ogranicenje sto je sigurica da ga ne prekoracimo.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

exPall

Ppejo....moj zakljucak je isti. Kad mu tacno izmeris precnik, tj. od centra do ZEMLjE dobis tacno odstupanje. Mozda da pomerimo centar? Il' zemlju!  :laugh:

LeNgendo, neznam za tebe al kad stavih manje gume, auto me neobicno podsetio na starinske rolsue. Al je isao lepo.
"Svako je lud na svoj nacin!" rece djavo i sede u koprive...

LeNgenda

Eh sad, nije bas da me podsetio na rolsue, cak nisam primetio ni da je postao nesto posebno zvrkastiji, ali je Sava Eskimo S3 osetno, osetno meksa i tisa od ContiEcoContact 3, tako da se radujem vecoj udobnosti od 01.11.

Specification  Sidewall  Radius  Diameter  Circumference    Revs/km  Difference
185/65-15         120mm   311mm     622mm         1952mm        512        0.0%
185/60-15         111mm   302mm     603mm         1894mm        528       -3.0%
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

braneer

I ja sam odradio jedan mali test. Na google map sam izračunao dužinu svoje rute, bilo je 85.4km. Kada sam krenuo, resetovao sam sat, i na cilju mi je pokazao 85.4km. Nije velika kilometraža, ali 'pogodio' je u metar  :) E sad, pitanje je koliko je i Google map pouzdan.  :hm: Kad budem išao na neka duža putovanja, ponovo ću testirati.

Keka

To je zapravo u 100 metara, odnosno 0,117% na tu kilometrazu, sto je neocekivano precizno.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


braneer

Da. Mada, ja sam hteo da proverim tačnost google map-a, nekako sam podrazumevao da mi sat precizno meri kilometražu, dok nisam video ovu diskusiju.  :wink:

saša61beograd

Realan obim točka:na bočnoj strani gume kredom označiti mesto gde guma stoji na zemlji.Na zemlji isto označiti tu tačku.Zatim polako gurati auto dok točak ne napravi pun krug,pa po oznaci na točku označiti tačku na zemlji,a onda izmeriti metrom.To je realan obim točka.
Gume istih dimenzija,a različitih proizvođača mogu da odstupaju.Zatim pritisak u gumi,trošenje,opterećenje,proklizavanje (neprimetno)kod ubrzavanja...Sve u svemu, teška računica bez mnogo koristi.Dok je 3-4 % sve je ok.
Sa ovim sam gubio vreme kad sam na Zastavama pravio dijagram odnosa brzine i obrtaja (nisam imao obrtomer,a imao sam vremana).

Nikolagavijal

Citat: braneer poslato 14.12.2011. - 22:17
Da. Mada, ja sam hteo da proverim tačnost google map-a


Dacia uber alles! :woo-hoo: