Led diode na donjem delu vrata

prethodna tema - sledeća tema

Vihor

Razmisljao sam da zalepim po jednu traku sa belim led diodama po 10-15 cm sa donje strane vrata. Iste bih vezao na unutrasnje kabinsko svetlo tako da kad se otvore vrata vidis gde stajes, mislim da sam to video na nekim kolima da ima fabricki. Mislim da kod Logija ili Sandera ima bas za toliko mesta da se zalepi odozdo, tj izmedju vrata i gredice?
Voleo bih da cujem Vase misljenje, dali to vredi, i dali ima mogucnosti da se uzme neki napon iz vrata ili da se provlace nove zicke?
:ces:
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

DarioGTI

#1
Moze se napravit!  :dobro:
Trebaju ti LED trakice, one su super tanke, i stanu svuda! Struju provuces sa kabinskog svjetla, tako da recimo kad otvoriš neka vrata, tako se i LEDice upale... Ili mozda jos i bolja varijanta - "ukrasti" struju od onih prekidaca na vratima, koja ocitavaju dali su vrata otvorena ili zatvorena, tako bi se palila svaka trakica zasebno, iako mislim da ti prekidaci zapravo daju masu, moglo bi se izvest.

Elektricari javite se!!  :c:

:dobro:
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

Vihor

eto ideje, eto, uf sto volim ovaj forum!   :to:
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

krle

#3
Ako hoćeš da je u skladu sa paljenjem i gašenjem kabinskog svetla (sa tajmerom) onda   se može  uraditi prema ovoj šemi:





Jednostavnija verzija je uzeti + sa najbližeg i najpogodnijeg  mesta i iskoristiti postojeći prekidač na stubu za prekidanje/spajanje  mase (-) , ali se bojim da UCH može  "brljaviti".

Keka

Ne vidim na shemi prekidac iz prtljaznika (kod mene postoji i vezan je serijski sa prekidacima u vratima).

Ja sam razmisljao da struju iskoristim od svetla u prtljazniku a LED da stavim ispod prednjih sedista na prednju i zadnju ivicu, zice pored centralnog tunela. Mnogo je jednostavnije, nema skidanja tapacirunga.

Medjutim nemam vremena i $vremena$  :c:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


nik

Citat: krle poslato 08.03.2011. - 22:52
Ako hoćeš da je u skladu sa paljenjem i gašenjem kabinskog svetla (sa tajmerom) onda   se može  uraditi prema ovoj šemi:


Jednostavnija verzija je uzeti + sa najbližeg i najpogodnijeg  mesta i iskoristiti postojeći prekidač na stubu za prekidanje/spajanje  mase (-) , ali se bojim da UCH može  "brljaviti".

Izbegavati jednostavniju verziju jer je instalacija senzora (prekidača) otvorenih vrata predvidjena samo za davanje signala UCH da su neka vrata otvorena. Da li će to uticati na rad UCH zavisi od sklopa koji reguliše postepeno gašenje svetla (koji je izveden verovatno po principu postepenog pražnjenja kondenzatora-po istom principu funkcioniše i uredjaj za postepeno gašenje svetla koji je imao da se kupi u Radioklubu u Bg - im'o ugradjeno u Keca :lazy:).

Kao što Krle reče, može da se izvede paralelnim povezivanjem prema gornjoj šemi, samo treba voditi računa šta se spaja paralelno, odnosno, ne treba preterivati sa snagom dodatnih potrošača jer se regulacija gašenja verovatno izvodi preko tranzistora koji u zadnjih par sekundi "gubi" provodljivost (ono lagano gašenje svetala) i tada se greje (mora da ide na hladnjak jer se žestoko greje-znam iz ličnog iskustva sa gorepomenutog uredjaja sa Keca, čitaj ispekao prste), ali par LED trakica (sa po 3 PLCC LED) nebi trebalo da prave probleme.
Ukoliko se želi nešto više preporučujem ugradnju releja čiji bi se kalem povezao sa pinovima 2 i 5 UCH (ja već imam nabavljene komponente za ugradnju dva zadnja plafonska svetla, osvetljenje za patos kod vozača, suvozača i putnika pozadi i sa vrata i spoljno osvetljenje bokova vozila sa retrovizora, a sve bi se aktiviralo otvaranjem vrata ili otključavanjem daljinskom komandom CB).

Keka, šema za instalaciju osv. prtljažnika se u SM i VISU daje odvojeno od gore prikazane šeme osv. kabine, ali se radi o jednoj te istoj instalaciji i pinovima (na gornju šemu dodaj paralelno još jedan prekidač na instalaciju prekidača u zadnjim vratima i izvode sa pinova 2 i 5 za sijalicu u gepeku i to ti je to).

krle


stalker

Ja sam davno došao na ovu istu ideju kao i Vihor a imam čak i odgovrajuće ledice . Na žalost zbog kroničnog nedostatka vremena nisam to još napravio.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

mrsp

Neznam koliko je pametno baš samo da se zalepe trakice sa donjih strana vrata, pretpostavljam da će da predstavlja problem prilikom pranja kola.
A sviđa mi se ideja.

Zoran

Mogla bi pleksiglas traka da se zašarafi preko te trake sa diodama.
Sam svoj gazda - vazda.

mrsp

Nisam bas siguran kako bi to izgledalo  :ne:

nik

A zašto jednostavno ne uzmete sa otpada neko odgovarajuće svetlo od nekog drugog modela (sa Dačije mi na pamet pada samo svetlo gepeka i pretinca za sitnice, ali je ono solidno veliko), ugradite diode unutra, na plastičnom tapacirungu vrata prosečete odgovarajuću rupu, spojite instalaciju, uglavite svetlo i Bog da vas vidi?

Aleks

#12
 :aplause:  :to:

LeNgenda

Ili videti kako je to kod Megana 2 jer on ima nesto u tom stilu. Fliiiiiiiip?
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

mrsp

#14
A zašto jednostavno ne uzmete sa otpada neko odgovarajuće svetlo od nekog drugog modela (sa Dačije mi na pamet pada samo svetlo gepeka i pretinca za sitnice, ali je ono solidno veliko), ugradite diode unutra, na plastičnom tapacirungu vrata prosečete odgovarajuću rupu, spojite instalaciju, uglavite svetlo i Bog da vas vidi?


:jea: Dana sam bas  gledao i ovo je sasvim izvodljivo.Stim sto ja nebi busio stranicu nego bi uzeo traku koja se koristi za lepljenje zastitnih lajsni na vratima. Ona je lepljiva sa obe stgrane i bas lepo drzi, a nije ni skupa.A kabl moze de se provuce izmedju obloge i vrata pa sve do prekidaca. Tako da za manje od 1000 din. dobijes interesantnu i korisnu stvarcicu. :lux: :lux: :lux: