Logan 1,6 MPI - redovni servis na 90 000 km

prethodna tema - sledeća tema

stalker

Jučer sam odradio servis iako je brojčanik kilometara došao na skoro 94 000 km

Iako već dugo nije pod garancijom servise radim kod ovlaštenog Renault/Dacia servisera. Ovom prilikom su mi promjenili ulje i to ono koje sam ja donio.  :)
Usput sam ih zamolio da mi provjere zazore ventila jer to još do sada nije rađeno.
Cijelo vrijeme kao i obično ja prisustvujem dok sa radi. Usput pričam s majstorima o svemu i svačemu.
Kad je majstor skinuo poklopac ventila ostao sam ugodno iznenađen onim što sam vidio.  :lux: Čitav razvod ventila i bregasta osovina je u stanju kao d aje jučer izašla iz tvornice. Nigdje tragova gareži ni uljnih naslaga a kamo li habanja .





Ventili su očekivano imali manji zazor pogotovo ispušni kojima bi trebao biti od 0,20 do 0,25 mm.

Nakon štelanja ventila meštar mi je predložio da stavimo novu brtvu poklopca ventila što sam bez razmišljanja prihvatio.  :bonk:





Kad sam krenuo platiti račun pao mi je mrak na oči.  :agr: Uz dva sata rada, njihov filter ulja i brtvu čepa od ulja, ova famozna brtva poklopca ventila dođe 220 kn (skoro 30 Eura) što je više od trećine cijelog iznosa ( 595 kn)  :ljut:

Baš sam se osjećao kao magarac jer nisam odmah provjerio koliko dođe brtva. Pogotovo jer je originalna u odličnom stanju i sigurno je nije trebalo mijenjati.
Donekle mi je pečat u servisnoj knjižici, unatoč mojem ulju popravio dojam.  :D
Kad na kraju sračunam, za ovih skoro 6 godina sve probleme na Loganu mogu svrstati u kategoriju malih kvarova i nabrojiti na prste jedne ruke.
Nek se time pohvale vlasnici razvikanih modela koji se podsmjehuju nama što vozimo Dacije  :baeh:

Zato ja mog Logija valjda mogu počastiti posjetom ovlaštenom servisu barem jednom godišnje.  :logan:



www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

krle

 :aplause: Drago mi je što  vidim da je  motor OK. 

Cena dihtunga je bezobrazno visoka. Isti takav sam na    velikom servisu platio 15-16 evra, u stvari  podešavanje  ventila i dihting  koštalo me je  22 evra.

stalker

Da je kod mene u cijenu uračunato podešavanje ventila ne bih se ni ja ljutio iako je opet za trećinu skuplje  nego kod tebe.

Inače ovi naši motori su peri-deri što mi je davno prije kupovine Logana rekao vlasnik ovog servisa u kojem ga sada održavam. Tada sam kod njega kupovao dijelove za R-5 kojeg još vozim a on tada još nije držao Daciu.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

Zoran

 Dihtung stari lijepo treba obrisati  tanko nauljiti da se ne zalijepi i može trajati desetak godina. Zaboravih napisati ne stezati jako.

                                                                                                                                                                   Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Ja znam da sa zaptivka na bojleru menja kadgod se skine prirubnica, iako bi mogla da potraje ko zna koliko...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Zar ne postoji i neki metalni dihtung ventil dekle?  :ces:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

 Metalni dihtunzi se ne stavljaju na velike površine gdje su sile stezanja male.

                                                                                                  Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

Keka

Ja sam ubedjen da sam video na njemu metalni dihtung.

                                                         Keka
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Kod mene je kao na slici. Metalne (bakarne) sam viđao ispod glave na zračno hlađenim motorima.



                               Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Iznenadices se kad budes stelovao ventile, i tebe su prevarili, stavili ti metalni, sram ih bilo.

Zoran

Ja već štelovao na 30.000 i kod mene kao na slici (klingerit).

                                                                               Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

stalker

Da budem iskren ne znam od čega je ovaj moj. Ovaj kojeg sam slikao je stari jer je novi sada na motoru. Baš ću po danu pogledati od čega je napravljen iako ovako pod rukom djeluje da je od metala.  :conf:
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

krle

#12
Dihtung koji je stalker dobio je originalan deo, zamenski nisam našao u    katalogu.



Šta kaže mešter, kada treba zameniti ulje u servo sistemu  upravljača?

Zoran

 Pretpostavljam da je oko 100.000 km

                                               Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

hobbista

Citat: Zoran poslato 21.12.2010. - 21:27
Dihtung stari lijepo treba obrisati  tanko nauljiti da se ne zalijepi i može trajati desetak godina. Zaboravih napisati ne stezati jako.

                                                                                                                                                                   Zoran
Ovo se neće desiti, jer zbog temperature dihtunzi posaju tvrdi i krti posle nekog vremena. Takođe, ostaju u presovanom obliku prema prethodnom (prvom) stezanju.
Nekada davno, bili su lepi plutani dihtunzi, debljine oko 4-5 mm sa kojima se moglo ovo raditi (više puta stavljati).

Tačno je da neki modeli 1.4 i 1.6 imaju tanke metalne dihtunge dekla.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D