Sandero - potrošnja

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Malu potrošnju ostvariti na ravnom i otvorenom putu je jednostavno - ubacite u 5. tu i na 1500 rpm sve je riješeno.Međutim gorivo se nepotrebno rasipa pri ubrzavanju(polazak sa semafora, preticanje i sl...).U pravilu tu otpor zraka nije krivac za veliku potrošnju - nego vozač je taj koji svojim stilom vožnje potroši više goriva nego je potrebno.Za samo jedan polazak sa semafora koji traje 15 sec (od 0 - 80 km/h) se potroši ista količina goriva kao da ste prešli 1 km puta pri 80 km/h (oko 45 sec). U polasku se gorivo troši 3x brže pa u toj fazi se može lako uštedjeti ako se vodi računa o načinu koliko dati gasa i kada prešaltati u veću.
Evo , jednostavno objašnjenje kako naći 1/3 momenta kod benzinca i važi za bilo koji rpm. Vozeći se pritiskate gas i pokušajte osjetiti trenutak kada motor dalje ne prima gas, sada ste na max. momentu koji motor može proizvesti za dati rpm. Papučicu gasa vratite za 2/3  i vaš motor ostvaruje 1/3 momenta.
Ja polazim ovako: 1500 rpm i 3 mm gasa dok kvačilo skroz ne pustim, 10 mm gasa od 1500 do 2000 rpm, pola gasa od 2000 do 3500 rpm i tada šaltam u veću brzinu koju uvijek preuzimam sa pola gasa jer sam preko 2000 rpm.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Ma najbolje je da izadjemo iz kola i da guramo, najmanja potrosnja   :jea:
Pocecu da vozim i stopere i porodicu, ma sve, samo da ja ne guram.  :dobro:
U tom slucaju ja polazim bez rpm (potrosnja 0), lakat kroz prozor i drzim nogu samo na kocnici (potrosnja i dalje 0), kad treba preteci nekog samo izbacim 100 evrica kroz prozor (potrosnja i dalje 0), prodjem prepreku i vratim evrice u dzep (potrosnja ostaje na 0).
E sad, ako hocu trecinu snage, izbacim 30 evrica (potrosnja ostaje na 0) i molim lepo najmanja potrosnja postignuta, apsolutna 0.

crevce

Zorane zar nije saltanje u vecu brzinu na 3500 rpm cisto rasipanje goriva? Ti imas ubedljivo najmanju potrosnju na forumu pa mi je to malo cudno. Ja sa stepway-em 1.6 saltam u vecu na 2600 i pada mi na 2000, na uzbrdici saltam na 3000. Do 3500 i preko idem samo u preticanju i u rizicnim situacijama. Ostvario sam potrosnju 6.5 na otvorenom, 7.8 u gradu. Sad kad sam ugradio plin gradska voznja po Pancevu i Bg-u sa cesto upaljenom klimom, cesto u spicu i guzvi potrosnja 9 - 10 plina.

Raja

Što se tiče potrošnje (Zoran konkretno), u pitanju su male tajne velikih majstora....Moraš još da čitaš Forum i da vežbaš, pa da prešteluješ ventile, pa da ne prelaziš preko 80km/h...

Zoran

Crevce, ubrzanje do 3500 rpm pa odmah šaltanje pa opet ubrzavanje... nije rasipanje goriva. Rasipanje goriva je vožnja na 3500 rpm bez opterećenja ili kočenje poslije ubrzavanja i sl.
Raja - hvala, nemam više ništa za dodati sve važno si napisao  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

gromovnik

Citat: Zoran poslato 29.08.2011. - 21:00
Crevce, ubrzanje do 3500 rpm pa odmah šaltanje pa opet ubrzavanje... nije rasipanje goriva. Rasipanje goriva je vožnja na 3500 rpm bez opterećenja ili kočenje poslije ubrzavanja i sl.

Hvala i u moje ime, to saznanje mi je nedostajalo, mada sam naslućivao da je tako nešto moguće.

Goky

Zaječar - Beograd (četri osobe u automobilu)
Beograd - Zaječar (tri osobe u automobilu)

Ukupno pređeno 499km, od toga oko 180km magistralnim putem a ostatak na autoputu (brzina od 120 - 140) bez klime potrošeno 35,40l BMB.... što je prosek od 7,1l
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

speedo

Kako već par točenja ne koristim klimu, potrošnja pala na oko 7,2-7,3 l prosječno. Ljetos se vrtila oko 8l, nije značajnije prelazila tu vrijednost, klimu sam palio bez brige o potrošnji.

Zoran

Danas cijeli dan za volanom - laganica vožnja sa prikolicom. Max. brzina 80 km/h. Uspon nijedan - Bijeljina i nazad (570 km). Prosjek 5,6 l/100 km  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

DarioGTI

Tebi će auspuh trajati jako dugo!  :woo-hoo: :zurka:

Da nije bilo prikolice, moglo bi i pola litre niže, šta misliš?
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

ex-user

Puštena gazela, potrošnja se smanjila sa 9l na 8l... ali primećujem da troši više otkad je zahladnelo... ?

Kakva je potrošnja kod vlasnika 1.2, nisam uspeo da nadjem da je neko napisao utiske?
bla bla bla

Loganovac

Nisam primetio da neko od članova vozi 1.2  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

braneer

Ja sam merio poslednjih 541km, za tu distancu sam sipao 40.5 litara benzina, što mu dođe oko 7.5l na 100km. Tu sam imao 2 puta relaciju Novi Sad-Apatin (ukupno oko 360km), oko 80km po Apatinu i okolini, a ostalo gradska vožnja po Novom Sadu. Nisam do sada merio potrošnju kada vozim samo po gradu, ali hiljadarka mi se jako brzo istopi.  :banghead:

Goky

1.000 din otprilike 7.4 l BMB  :banghead: :bonk: :banghead: :bonk:
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba