Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

Gledao sam nešto Mercedes Benz oil specifikations (odobrenja).Prijatno sam se iznenadio kada sam tu video i neka domaća ulja.FAM Fenix bmb extra 10w40 (MB odobrenje 229.3).Zatim,FAM Fenix premijum 5w30 i 5w40 i Galax Racing plus 5w30 (MB odobrenje 229.51).To su dakle domaća ulja za koja kredibilna ustanova tvrdi da imaju odličan,svetski kvalitet!Odlično,samo što ta ulja nigde nisam video u prodaji.Ono ulje kojeg ima u prodaji na svakih 500 metara i koje mnogi od nas koriste,Nisotec sint,nema to zvanično MB odobrenje (a na ambalaži piše da zadovoljava MB229.51).Znači,idemo onako bratski,na poverenje.
MB odobrenja nisu presudno značajna za nas,ali se verovatno poklapaju sa Renoovim odobrenjima i svakako su dokaz kvaliteta.Samo što taj dokazani domaći kvalitet,ponavljam, nigde ne može da se kupi.

Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Zoran

Lista  proizvođača iz bivše SFRJ svakim danom je bogatija. Prve korake je napravila INA, pa Modriča. ..
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Da,na sajtu MB su i neka INA ulja.Optiminih ulja tamo nema,imaju neka odobrenja koja su davno istekla,kao što su istekla i Nisotecova.
Od svih njih zapravo je Optima Modriča jedini pravi proizvođač ulja jer jedini prave svoja bazna ulja (II grupa,znači ne vrh,ali ono što čini pristojnu osnovu polusintetičkih i nekih ulja na "sintetskoj osnovi",što se pogrešno tumači kao "sintetičko).
Uopšte,Modriča mi deluje kao najozbiljniji proizvođač na ovim prostorima,ali ovde im je ponuda nikakva.Izgleda da žive od prodaje baznih ulja drugima,a svoj konačni proizvod zanemaruju jer za to treba pameti,truda i marketinga,a to hronično fali.

Zoran

Optimina ulja su skupa u maloprodaji.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Jos uvek mi nije jasno sta fali Elfu.  :ne:

Zoran

Ja ne vjerujem u originalnost, kod nas u BiH. Jedina prepreka.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix


Zoran

Ja sam u ovlaštenom, kupio desetak litara Elfa i na svima su serijski brojevi šarže i kantica bili isti. ?  Pa serijski brojevi i postoje da budu različiti? Tada sam napustio Elf.
Sam svoj gazda - vazda.

MitarMrgulic

Cinjenica da je najskuplji ovlašteni servis u SA, koji insistira na originalnim dijelovima i ne ugrađuje ništa što nema znak Renaulta na sebi, odustao od Elfa i redovito na servisima sipa Castrol, meni je bil znak da ima neki problem sa Elfom na ovim prostorima.


Po BiH su čak kružile priče, da dole u Zap. Hercegovini gdje je leglo mutnih trgovaca i zastupnika, ima neka punionica u kojoj se pune neoriginalna pakovanja ulja.

Aleks

https://www.castrol.com/sr_rs/serbia/sponsorship/cars/renault-formula-one.html

Ovo je razlog zašto se u ponudi ovlašćenih servisa pored Elfa nudi i Kastrol. Daleko od toga da je Elf u ovlašćenim servisima falš, izbor je na serviserima koje će ulje da preferiraju a to je uglavnom ono ulje na kom je veća zarada.

Zoran

Upravo sam kupio 10 l NIS Autolein Sint 5w40 za iduću godinu . Plaćeno 67 KM na Nisovoj pumpi Stup.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Citat: Zoran poslato 22.12.2018. - 15:31
Ja sam u ovlaštenom, kupio desetak litara Elfa i na svima su serijski brojevi šarže i kantica bili isti. ?  Pa serijski brojevi i postoje da budu različiti? Tada sam napustio Elf.
Na novijim pakovanjima ELF i Total ulja (od letos,otprilike),postoji broj šarže ili serije,a zatim svaka kantica ima svoj serijski broj.Pogledao sam više kantica i lepo se vidi da je svaka posebno numerisana.A sećam se da su ranijih godina zaista sve kantice (litarske) imale isti broj.Sada,sa ovako detaljnom numeracijom,nisam daleko od ideje da se na proleće vratim na ELF.Jedino što nama geografski sleduje rumunska varijanta,šta god to značilo.A i auto mi je rumunski i nije nešto naročito,ali je meni odličan!

Zoran

Onda ti je odluka sigurno dobra
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Citat: Zoran poslato 22.12.2018. - 17:12
Upravo sam kupio 10 l NIS Autolein Sint 5w40 za iduću godinu .

Autoline - čita se autolajn.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.