Da podelim frustraciju sa kolegama forumašima

prethodna tema - sledeća tema

Veterinar

Monopolski polozaj je zbog nekog dokumenta koji je neophodan za uvoz, a imaju ga ovlasceni uvoznici, posto su prosli kroz neophodnu proceduru. Ne znam kako se dokument zove, a ako je ovo sto znam zastarelo, sorry.

krle


LeNgenda

Kude nauci taj rec?  :huh:

Mislim da homologaciju radi drzava za svaki pojedinacni model automobila, a u cilju utvrdjivanja da li se ovaj uklapa u propisane standarde, pa zbog homologacije npr. nema vise novog Marutija da se kupi jer nije prosao na delu o bezbednosti, nema Riva i Samara (sad vec Samara 2) zbog toga sto su "samo" Euro 3 itd.

Mislim, bar kad je homologacija u pitanju, da to nema veze jeste li lice koje uvozi auto pravno ili fizicko.

Mozda postoje neki drugi propisi koji to blize odredjuju. :ne:
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

hobbista

#18
Homologaciju daje proizvođač, a pošto mi ne priznajemo standarde EU, USA, niti ijedne normalne zemlje, kod nas mora uvoznik da homologira tip vozila (A-test u Vinči).
U principu, ako neka naša auto-kuća već uvozi i prodaje neki model automobila, nije potrebno raditi A-test.
Moj prijatelj je uvezao Hondu Jazz - davno je to bilo, kupio je u švici novu kada se pojavila, pa je posle godinu dana uvezao ovde. Imao je tu nesreću da niko nije homologirao taj model ovde, pa je on bio prvi :(

Što se tiče uvoza automobila - dogovorite se sa špediterom koji je u tom poslu, prebacite auto na njega, on uveze, ocarini, proda (prenese ponovo na vas) i sve to košta manje para nego da sami uvozite.
Možda deluje šašavo, ali ovo je Srbija :D
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Zoran

Ne živim u Srbiji ali mislim da je ovo najrealnija opcija.

                                                           Zoran
Sam svoj gazda - vazda.