Katalizator

prethodna tema - sledeća tema

zaki

Gledajući slike po netu ako sam dobro video TCe 90 motor koji se ugrađuje u novog Sandera ima katalizator odmah iza turbine, znači u motornom prostoru a samim tim jedna briga manje oko eventualne krađe.
:nami:


Capriolo

Meni to samim položajem više liči na GPF. Taj motor bi trebalo da ga ima. I logično je da se stavlja gde i DPF (kod savremenih vozila), što bliže izduvnoj grani, radi lakšeg obezbedjenja što više temperature i cilju lakših regeneracija GPF-a.
A mada se i kod dizela DPF stavlja veoma blizu izduvne grane ( i uglavnom se nalazi u samom motornom prostoru), lopovi i njega uspešno "isecaju". Mom komšiji ga isekli sa 2,0 HDI.
Mislim da je i kod 1,0 TCe katalizator negde ispod kola, na uobičajenoj lokaciji.

zaki

Da na žalost, a ja se ponadao, pogledao sam na netu i taj filter je tu kod svih novih benzinaca sa direktnim  ubrizgavanjem, ebiga ono saće mi ličilo na katalizator.

zaki

Na Yotube sam našao jedan video gde su u recenziji prikazali kako vozilo izgleda odozdo. Katalizator kod novog  Sandera je u "kanalu" što omogućava da se relativno lako zaštiti tako što će se taj kanal zatvoriti nekom pločom ili rešetkom.


Aleksabgd

Kasko ti je najbolja zaštita za nov automobil. :friends:

zaki

#110
Pogledao sam nekoliko klipova na netu, postoje komercijalna rešenja sa sajlom kojom se uplete katalizator, ovde će to biti lakše izvodljivo sa nekom rešetkom od čeličnog flaha koja se pričvršćuje torban vijcima sa maticom u kabini, uzgred ovako izgleda korodiran auspuh na bukvalno novom automobilu tek izašlim  iz salona.
:ces:


Trumpeter

Ovo sa krađom katalizatora ne staje, očigledno radi se o organizovanom biznisu koji se neguje od države i ništa se ne radi da se prekine taj lanac kod onih koji otkupljuju. Čoveče, KP pun oglasa za otkup katalizatora.

https://www.kupujemprodajem.com/automobili-delovi-i-alati/auto-auspusi/grupa/591/595/1?action=list&data%5Baction%5D=list&data%5Bgroup_page%5D=1&data%5B_page_url%5D=automobili-delovi-i-alati%2Fauto-auspusi%2Fgrupa%2F591%2F595%2F2&data%5Bcategory_id%5D=591&data%5Bgroup_id%5D=595&data%5Bno_price%5D=yes&data%5Bpage%5D=1&data%5Blist_type%5D=group&data%5Bkeywords%5D=katalizator

Uskoro mi dolazi novi Sandero i sve sam bliži odluci da ga sam skinem i vratim pred sledeći tehnički pregled za dve godine. Koliko vidim na slikama na samom katalizatoru nema nekih senzora koji bi uklanjanjem katalizatora davali neku grešku u dijagnostici.
Među vama ima sigurno neko ko je uklonio katalizator, zanima me da li to ima posledice i uticaj na rad motora ili se se to odnosi samo na ekologiju.

cika mili


Keka

Skidanje sa EU6 motora bez posledica nece da moze.

Proveriti gde je cat, kod novih motora je obicno pod visoko pod haubom, integrisan sa turbinom i GPF.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Trumpeter

Ima slika gore, katalizator se nalazi u tunelu pre auspuha, konstruktori su se potrudili da ga učine što dostupnijim na izvolte lopovima.

Capriolo

Da, kod svih savremenih automobila katalizator je ispod ola i "na izvol'te". Još ako imaš dobar klirens, treba automobili manje da ga dižu da bi mu se prišlo.

Capriolo

Sinoć na jednom domaćem forumu je napisan ovakav post:

"Sinoc mom kumu na Novom Beogradu isekli katalizator na Tucsonu 2016,benzinac.
Jutros da krene na posao,kad ono brunda kao blesav. Sagne se i ima sta da vidi....
Zvao ovlasteni servis,kazu 210.000 din ...
Strasno sta rade....ne zna covek sta da radi povodom toga...."

dejanz

Danas je još jedan katalizator pao za slobodu u po bela dana na parkingu iza Sava Centra.

Capriolo

U ul. Vladimira Popovića? Koji deo parkinga? Onaj poslednji deo, uz samu Gazelu ili negde drugo ?

dejanz

Jeste taj deo bliže Gazeli