indikator pritiska u gumama

prethodna tema - sledeća tema

Goky

Od početka 2015. izgleda da su prešli na drugi sistem  (preko ABS-a) praćenja pritiska u gumama. To je podatak sam našao na engleskom forumu.
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

Loganovac

Očigledno. I bolje je tako, kad već imaš informaciju o obimu točkova (to se znači setuje na opisan način sa ispravnim pritiskom u gumama) i imaš senzore koji daju informaciju o brzini obrtanja svakog točka pojedinačno, zašto bi komplikovao život skupim i nepouzdanim senzorima pritiska u gumama?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

michaeldacia

Kad sam menjao gume pre mesec dana, radnici mi rekoše da nisu primetili nikakve senzore na felni. A pošto mi je lampica definitivno ispravna (odnosno, već mi se tri puta palila  :c: ) prilično sam siguran da je u pitanju računanje preko ABS-a. Hteo bih da dodam, da otkada sam počeo da primenjujem savete koje sam pročitao na forumu, ne pali mi se više bespotrebno, a to je pre svega da ne treba da se resetuje sistem odmah nakon podešavanja pritiska u gumama, nego tek nakon 10ak minuta vožnje od dopumpavanja/ispumpavanja, da bi sistem imao vremena da obradi nove podatke.

szs

Citat: michaeldacia poslato 09.12.2016. - 10:35
Kad sam menjao gume pre mesec dana, radnici mi rekoše da nisu primetili nikakve senzore na felni.
Možda malo zbunjuje jer je o ovome pisano na više mesta..
Ako hoćeš možeš o tome da pogledaš ovde gde i piše koliko je potrebno stvarno za reset:
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=8255.msg184934#msg184934

Ako ti je za utehu, nema niko na Dačijama posle kraja 2015 pa ni ja a evo i slike kao dokaz.
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=8255.msg184926#msg184926
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

michaeldacia

szs, ja sam baš o tome i pisao ranije na forumu :) A i upravo tvoje savete sam iskoristio (hvala puno na tome, od tada sam tek ukapirao "foru"  :hall: ). Inače, pri menjanju guma sam samo hteo da definitvno potvrdim da nema nikakvih fizički pristunih senzora na felnama, obzirom da i dalje ima oprečnih mišljenja na forumu.

szs

Danas skoro u dan posle godinu dana http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=9077.msg183224#msg183224
se upalila indikacija LP iz čista mira na sred autoputa od Šimanovaca ka Rumi.
Naravno "fake"  :jea:
Proverio na pumpi i sve 4 na idealnom pritisku kao i pre mesec dana kada sam ih pumpao za odlazak na more.
E sad... Siguran sam da sam pre godinu dana, nekoliko dana nakon pomenutog dogadjaja, objašnjavao gospoJi kako da to resetuje ako se pojavi. Moguće da je bilo i nedelju dana posle, nisam 100% siguran. i Čisto mi zazvonilo u glavi da nije VREMENSKI limitirano da se ponekad resetuje???  :ne:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Keka

Trebalo bi povremeno proveriti pritisak u gumama, i nakon toga resetovati na dugme. Mozda sistem ako dugo nije resetovan tera vlasnika da uradi ono sto je trebao, a nije.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


slavko_bgd

Kod "indirektnih" sistema za nadzor pritiska u pneumaticima dešava se da iako je sa pritiskom sve u redu sistem aktivira upozorenje ako jedan ili više točkova naiđe na neravnine na kolovozu. To se već dešavalo i dešavaće se.  Nema nikakvog vremenskog ograničenja za kontrolu i reset. Način rada sistema već su lepo objasnili Goky, Goran25 i Loganovac.

szs

Uopšte ne sumnjam u objašnjenje rada "roll-radius based iTPMS". Medjutim, u mom slučaju niti je bilo razlike u pritiscima niti vidljivih, osetnih neravnina ili zakrpa na putu. Čak ni posle zamene letnjih guma na gume za sve sezone nisam resetovao (znam da treba ali nisam  :ne: ). Seo i vozio i nije se ni palilo ovih 10 meseci nakon zamene guma.
slučaj 1
Ibarska, malo pre Lipovice (kod Jorge), nisam video neravnine ni kolotrage ali ajde to je Ibarska pa da kažemo da je možda bilo, laganica vožnja, bez obilaženja i sl, brzina oko 80kmh, temp OKO 36c, pritisak u letnjim gumama bez razlike-idealan, dve osobe u kolima bez dodatnog opterećenja.
slučaj 2
Autoput, na oko 2/3 do Rumskog skretanja, idealno ravno, brzina oko 110, opuštena vožnja, bez obilaženja i sl, temp OKO 30c, pritisak u gumama za sve sezone bez razlike-idealan, dve osobe u kolima bez dodatnog opterećenja.

Zajedničko im: Pritisak sasvim ok, da su bile 2 osobe i da je bio toplo  :ne:
Zato pomislih da nije nešto vremenski da natera nas lenjivce?
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

saša61beograd

Moglo bi da bude.Zato što ovo nije merač pritiska,nego relativne razlike u pritisku jedne gume u odnosu na druge.Zapravo,ne razlike u pritisku,već u obimu/prečniku (što je posledica pada pritiska).
Teorijski,neki "lenjivac" bi mogao da se osloni samo na podatke od "merača" i da godinama ne kontroliše pritisak.Ako bi pritisak padao ravnomerno na sve četiri gume,ovakav "merač" ništa ne bi javio.Vizuelno,guma izgleda normalno i sa 2/3 pritiska i neko lenj i naivan bi tako mogao da vozi dugo,a bez upozorenja.Možda je fabrika imajući u vidu manjkavost ovog sistema softverski primorala "lenjivca" da posle nekog vremena zaista proveri pritisak,onako kako se to radi.

Zoran

Provjeravati povremeno, pogotovo u jesen, bar jedanput mjesečno (kada je plata )
Sam svoj gazda - vazda.

szs

Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Veterinar

Interesantna pojava, primećena  pre i potvrđena sada, opet ... Juče sam preobuo auto, zimske gume otišle na tavan. Na njima su bile 16'' felne koje su nasledjene od Stepwaya. Pošto povremeno u prtljažniku imam nešto više robe, u svim gumama pritisak je bio 2.2. Obuvene fabričke 15"" (mislim da smo računali da je obim gotovo, ali ne i potpuno, isti). U njima isti pritisak. Nakon 50 km pali se indikator lampica pritiska u gumama. Šta konstatuje?

kiconix

Da je precnik guma promenjen.
Resetuj pa javi, mislim da ce problem biti resen.
U slucaju da si vec resetovao prilikom zamene, proveri ponovo pritisak.
Ako ni to nije, onda  :ne:.

Veterinar

Ne resetujem prilikom zamene. Resetovao cim se upalila. Naravno, sve je u redu. Interesantno je da se lampica pali nakon 50-60km.