Svecice - prva ugradnja i njihova zamena

prethodna tema - sledeća tema

glavonja3

Sta se desava ako se svecice ne promene na tih 30.000km? Sta moze da strada od skupljih delova na autu? Ili samo losije startuje i sl? Cisto me interesuje, nemojte me odmah tuci  :palica:, menjacu ih kako fabrika i forum kazu  :hihi1:

zac

Nista ne strada na motoru. Istrosene svecice, sa povecanim zazorom, mogu samo praviti probleme u radu motora.  :wave:

Loganovac

... i mogu izazvati detonaciju...

Postoji razlika između interventnog i preventivnog održavanja. Kad se nešto pokvari ti popraviš, to mu dođe interventno. Menjati delove na vreme, prema preporukama i iskustvu, kako ne bi bilo problema - preventivno. Na tebi je da odlučiš. Ništa ni više ni manje od toga.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Svjećice bar odvij očisti i podesi zazor.
Sam svoj gazda - vazda.

trajce

Ja menjao svecice juce, equem, vec pominjane sa dve elektrode 440 din komad. Razliku u radu jos nisam primetio jer sam u medjuvremenu prao dizne pa je promena primetna ali usled pranja.

Keka

Blizi mi se srednji servis pa sam zbog krize resio da parcijalno menjam sta mogu sam, a ostalo da prepustim servisu.

Danas sam u Mass company u NS kupio svecice NGK V-28, cena 320 din/kom. Kao opcija postoje i NGK LPG 1 2100 din/kom i itrijumske za ~1500 din/kom. Stare su Motrio 070 sa 2 pipka, made in France, u pristojnom stanju, jedino je zazor izmedju centralne eletrode i bocnih oko 1,3 mm mereno sublerom.

Nisam primetio promene u radu na leru, ni na benzin ni na gas.

Dobice u licnoj reziji i novi filter vazduha, goriva, ulje i filter ulja, a za stelovanje ventila cu u servis.


Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Andrix

Danas sam pitao u Krio gasu na pocetku Partizanskog puta za Brisk svecice za gas. Sa ugradnjom nesto ispod 2000 d. Nasmejao sam se za to ~ sa ugradnjom~, i nepitah koliko je bez ugradnje....
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Keka

NGK LPG za gas je iridijumska i komad kosta preko 2000 din, ali se menja na 100.000 km.

Ovaj Brisk LPG je srebrna i menja se max na 30.000 km, isto kao i fabricke i obicne zamenske svecice, tako da nisu ni malo zanimljive zbog ekonomskog aspekta.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Svjećice se najlakše odvijaju na vrućem motoru. Prilikom zavijanja novih trebaš rukom zaviti pa sačekati par minuta da se svjećica zagrije na temperaturu motora pa tek tada zaviti propisnim momentom - valjda nekih tridesetak Nm.
Sam svoj gazda - vazda.

krle


Mx

Ne znam da li je neko imao slican problem, ali je meni nakon 9000 predjenih km i dve godine starosti sandera (1.4mpi), motor krenuo da trza nakon paljenja.
Radio je vrlo nepravilno, uglavnom se smirivao kada se zagreje.
Po iskustvu sa supernovom, kupio sam 4 nove NGK svecice (~1000din su bile), sa jednim pipkom, i zamenio ove equiem fabricke sa 2 pipka. Od tada opet radi odlicno.
Zagledao sam te stare svecice, i nisu izgledale lose. Kod njih je nemoguce podesiti zazor jer pipci stoje bocno u odnosu na elektrodu, pa imaju polukruzni oblik.
Zasto su se tako brzo pokvarile, posle tako male kilometraze, ne znam, ali necu ih vise kupovati (i skuplje su duplo u odnosu na NGK).

Pozdrav

manijac

Da li neko koristi ove , ja ih narucio uz druge delove. Da li da ih stavljam na Logana ili da zaboravim na njih?

speedo

Zorane, šta "kažu" Bosna svjećice?

zac

@Mx: Equiem svecice meni odlicno rade 43 000 km. Ne mora da znaci da su te svecice generalno lose, mozda ti je naletela falicna....desava se da i vrhunska svecica zakaze pre roka, usled pucanja keramicke izolacije ili prekida centralne elektrode...ovo se moze desiti dok je svecica vruca ako se iz nekog razloga zapljusne vodom i naglo ohladi....


saša61beograd

@Manijac:Ja bih ove zaboravio iz mnogo razloga.