Pametni punjači akumulatora za kućnu upotrebu

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Najavili zahlađenje, jes' da imam relativno nov akumulator ali svakodnevno vozim ubitačni režim: start - par kilometara - stop.
Rešim da ga dopunim, ali ne onim starim, klasičnim punjačem, već nečim malo boljim. Istražim pre neki dan situaciju i pronađem raznorazne varijante. Bez želje da se utrkujem sa profesionalcima, pronađem po mom mišljenju jeftino i dobro rešenje, pa da vam ga ovde predstavim:



Postavio sam slike uputstva jer detalje nigde drugde ne možete da pronađete.
Na papiru aždaja, 12V/12A, puni sve vrste akumulatora koje sam viđao po vozilima, automatski režim punjenja u sedam faza sa svim potrebnim zaštitama. Kupio na kupujemprodajem za 3.000 RSD + dostava sutradan.
Priključio sam akumulator posle vožnje od jednog kilometra, pravilno detektovao napon akumulatora i prikazao 13.5V na displeju, pravilno detektovao zimski režim punjenja (spoljnja temperatura 8 stepeni). Nisam sve vreme stajao pored njega, ali sam video da je odradio fazu desulfatizacije i da je ubrzo ušao u fazu testiranja. Dakle, akumulator je bio pun. Ja zadovoljan.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

Capriolo

Bravo!
Dobra stvar kada može da se dopuni akumulator bez skidanja klema. San mnogih vozača.

Loganovac

Da, dao si  mi dobar šlagvort - kad sam priključivao punjač na akumulator u kolima gledao sam da štipaljke zakačim direktno za stubiće akumulatora a ne na zavrtnje na klemama, računam "pametni" digitalni punjač isporučuje povorku impulsa, pa da slučajno ne bude da zbog lošeg kontakta klema sa stubićima akumulatora (koji normalno to ispegla) spali nešto od elektronike, pu, pu, daleko bilo... A ima 3-4mm slobodnog stubića, štipaljke su veoma precizne i postavio sam ih tako bez problema.  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Capriolo

Baš zbog potrebe da se pri punjenju običnim punjačem otkače kleme (pa sat u automobilu izgubi vreme ili radio zaboravi stanice), davno sam poželeo da kupim takav punjač, ali sam se na predlog prijatelja potrebe isključenja klema (i sprečavanja prepunjavanja) ipak rešio upotrebom kontrolera za solarne panele. No, ove fabričke varijante pametnih punjača su svakako lepše. Nekako elegantnije. A danas na svakom koraku čovek može da ih kupi za mali novac. I valja imati (ako imate gde da ih uključite).

Loganovac

Nisi razumeo, klasični punjač može da se koristi i bez skidanja klema pod uslovom da se isključi na vreme, čim napon na akumulatoru dostigne 14.6-14.7V. I nikad ne može 100% da napuni akumulator. U toku samog punjenja manji je rizik da se nešto skenja. Struni impulsi koje isporučuje pametni punjač daleko su veći rizik za elektroniku u automobilu od klasičnih punjača, objasnio sam gore. Klasičan punjač, ako nije dobro dimenzionisan ili se napon u mreži znatno poveća, može da prepuni akumulator i time ugrozi i njega i elektroniku. U tom smislu regulator koji pominješ dakako pomaže. Ali ovo čudo košta 25 EUR i sve radi sam i kako treba, desulfatizacija, sporo punjenj, brzo punjenje, apsorpciono punjenje (održavanjem konstantnog napona na akumulatoru), onda prekida i meri pad napona (test faza), rekondicioniranje na maks. napon. Posle ovoga punjenje je završeno, a uređaj prelazi u režim održavanja napunjenosti akumulatora, može tako u nedogled. Idealno za akumulatore koji u principu retko rade (backup napajanja pumpi za grejanja, agregati i drugo), ali isto tako može da vam održava akumulator u garaži maksimalno punim i spremnim za ugradnju svakog časa. Uključiš i zaboraviš. Super. Ostaje samo da vidimo koliko će da potraje za te pare.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Capriolo

Da, o tome i ja govorim. Ostaviš danas kola u garaži "na punjaču" (bez skidanja klema), akumulator se sam dopuni koliko treba i onda sam predje u fazu dopune radi održavanja pune napunjenosti, dodješ kada hoćeš, pa i za par dana i čeka te automobil sa akumulatorom napunjenim sa 100%. Samo spustiš haubu i vozi. A to rade i ti pametni punjači. I zato i jesu dobri. Jednostavni za upotrebu. A danas su baš jeftini (smešne cene u odnosu na neka prošla vremena). Svakako su značajno jeftiniji nego EFB ili AGM akumulatori, kojima možda u nekoj meri (zavisno od uslova upotrebe) mogu malo i da produže život.

silent

@Loganovac

Који пуњач је у питању, имаш ли линк са КП? Ја размишљам да узмем неки квалитетнији за кућну употребу, али ЦТЕК нпр. ми је доста скуп.

Има ли неко искуства са овим пуњачем из Лидла, чини ми се да је коштао око 2.000?




Делује ми врло слично као овај:

https://www.akumulator-shop.rs/proizvod/punjac-akumulatora-cars-pro-ebc4000-612v-4a/


mali.alen

Ja već godinama imam pamtni punjač iz Lidla, prva verzija bez displeja. Radi bez greške. puni akumulator od 80ah bez problema. Skinem akumulator s traktora preko zime i do proljeća stoji na punjaču u režimu "zimsko održavanje"

papicdu1

isti imam, radi odlično kao i c-tek koji košta 3-4 puta više.Motor preko zime jednom tjedno na punjač i ko grom

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

#11
Meni je ova ponuda vrlo ok.Na drugim forumima čitam o punjačima i nijedan nije loše ocenjen,svi rade posao.Čak i onaj iz Lidla koji je oko 2000 dinara.Ja imam onaj iz Akumulator shop-a,prikazan gore,samo što je bio jeftiniji kad sam ga ja kupovao (Cars-Pro 4A).
Svaki radi posao za kućne,amaterske potrebe,mislim da nije potrebno bacati pare na Bosch i slične fensi brendove.
Jedina mana ima je kratak kabl.Meni bi odgovarao neki sa 200 metara kabla da ne moram da vadim akumulator i da ga teglim kući svaki put.

LeNgenda

Citat: silent poslato 20.12.2021. - 16:22
Има ли неко искуства са овим пуњачем из Лидла, чини ми се да је коштао око 2000?

Ja.

Radi.

:D

Pred zimu izvadim amburator, dopunim ovim, vratim u auto.
Zašto?
Zato.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Aleks

Takođe pozitivno iskustvo sa punjačem iz Lidla.

Loganovac

Važan detalj, poželjno je da punjač ima svakojake zaštite, podrazumeva se od prepunjavanja, ali i od pogrešno priključenih polova akumulatora, kratkog spoja i pregrevanja. Ovaj moj sve to ima, za Lidlov ne znam. :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.