Zamena antifriza

prethodna tema - sledeća tema

Rimad

Nisam mislio u vozilu, već da li mogu  kupiti antifriz proizveden npr. 2010 (znači star 5 godina)?

roolet

Narode, da li moze da se sipa bilo koji g12+ antifriz, ima ih raznih i svi su razlicite boje? Ima Fam, Nisotec, Wurth... Ovo mislim pre svega ukoliko coveku nije pri ruci Totalov ili oridjidji renault. Ima li tu nekih razlika?

Loganovac

Pa nećemo svakih par godina isto da postujemo jer nekog mrzi da malo potraži podatak! Pisali smo o tome, i to baš u ovoj temi.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

roolet

Saj da procitam od prve  :offtopic:

Aleks

Pa trebalo bi da se razlikuje taman toliko koliko se razlikuje npr. BMB95 na NIS u odnosu na onaj sa OMV ili Luk oil.  :ne:

saša61beograd

Da li je g12+ antifriz obavezan za Dačije?To ne piše u uputstvu za održavanje (barem ne u mom),a ne piše ni na pakovanju originalnog Glaceol RX tip D koji je sipan fabrički i koji se prodaje u ovlašćenim servisima.
Mislim da je g12 ili g11 oznaka vezana za WV motore i da ne važi za Reno-e.
A ako se baš insistira na g12 mislim da je dobro rešenje FAM-Kruševac,njihov antifriz g12 viđam svuda po supermarketima,sigurno je originalan i dobro napravljen i nije skup (i nije neki sumnjivi no name).

kiconix

G12 mora da se sipa, nije vezan samo sa vw grupaciju.

zac

Zasto mora da se sipa G12 ????  :ne:

Taj G12 je antifriz novije generacije, kao ekoloski je, ima antikorozivna svojstva, dobro odvodi temperaturu, nije agresivan na alluminijumske hladnjake. itd itd... Svi do sada antifrizi su slicnih karakteristika, sem mozda ekoloski,  bili su nerazgadiviji i mozda otrovniji..al ito mi kao potrosaci ne znamo....
Sto se tice samog motora, semeringa u vodenoj pumpi, gumenih creva, hladnjaku....njima ne smeta bilo koji, pa ni stari korsantin...ali je bitno ne mesati razlicite vrste rashladnih tecnosti...

Ipak nisam pristalica sipanja starih vrsta rashladnih tecnosti bas zbog te ekologije, zbog koje su i nastali.... to je jedna sitnica koju mozemo da ucinimo za prirodu, naravno, pod uslovom da nas proizvodjaci ne lazu.

Na tebi je izbor.  :wave:


Aleks

Stariji antifrizi iz doba celicnih hladnjaka su se menjali na 2 godine, G11 na 3, G12 i 12+ na 4-5 godina uz neku prosecnu godisnju kilometrazu. Nije samo ekologija u pitanju... Ima dosta objasnjenja na netu da sad ne prepisujemo. I loz ulje je gorivo, i Uk2 je takodje kociono ulje, postoje jos uvek mineralna motorna ulja, voze ljudi i na zejtin.... jbga...

zac

#219
Samo mala ispravka, celicni hladnjaci nisu postojali.. ranije su se proizvodili od mesinga i bakra... sace je bilo od bakarnih cevi sa bakarnim lamelama, a kadice mesingane, u odnosu na danasnje plasticne. Ti stari hladnjaci su se mogli popravljati i po 100 puta ako procure...let lampa u ruke i zakrpis...danas to nije tako jednostavno.  :wink:

Sto se tice roka izmene, da, stariji su se cesce menjali...

Aleks

Lapsus, htedoh reci da su bili skroz metalni i da su ostavljali vise prostora za popravke.

roolet

vazi, ce da gledamo FAM-ov ovoga puta

kiconix

@Žac
Ne mora, kao i sve ostalo.
Ja sam viđao glave motora posle sipanja svega i svačega, meni je to dovoljan motiv da sipam ono što se preporučuje.
Koliko se sećam preporuka je g12.
Ima dosta stručnijih judi od mene koji su to propisali.
Naravno, ko voli nek izvoli, sipajte ljudi šta god hoćete na svoju ruku.

Andrix

I ja smatram da je bolje sipati kvalitetnije pogotovo sto se menja na 4/5 god
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

zac

Citat: kiconix poslato 24.01.2015. - 19:12
@Žac
Ne mora, kao i sve ostalo.
Ja sam viđao glave motora posle sipanja svega i svačega, meni je to dovoljan motiv da sipam ono što se preporučuje.
Koliko se sećam preporuka je g12.
Ima dosta stručnijih judi od mene koji su to propisali.
Naravno, ko voli nek izvoli, sipajte ljudi šta god hoćete na svoju ruku.


Ok...a kako izgleda glava sa drugim antifrizom...mi smo Moskvica na cistu vodu vozili 20 000 km...nista mu nije bilo...ne razumem...  :ces:

i ja s eslazem za bolje, skuplje, samo kazem da mu nece poci krv ako s esipa i stari tip antifriza...