1. servis - Gde, Šta, Kada...

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Preporuke su po pravilu pisane za neke "normalne" uslove korišćenja. Za vožnju autoputevima 15.000km je možda malo za zamenu filtera, ali je prašnjavim seoskim putevima i 1000km možda mnogo. Jedno su zahtevi garancije, drugo su preporuke, ali domaćinski odnos prema svom vozilu je treća i najbitnija stvar - to se ovde propagira u svakoj temi.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Max28

Danas bio na prvi servis za Sandera 1.2 benzinac, kod Zive u Pancevu. Presao 12.500 km i isteklo godinu dana.
Menjano motorno ulje, filter ulja, filter vazduha i na moj zahtev menjan i filter kabine - sve zajedno sa rukama 9.200,00 din. Pre toga sam se raspitao u nekoliko Beogradskih servisa (zvanicnih) i cenu su im oko 12.500,00 din bez filtera kabine. Sipano sinteticko ELF-ovo ulje iz kantice od 4 litra - sipali smo 3l a ostatak sam dobio u kantici da dospem ako ima potrebe (a moze i da stoji kao rezerva). Pitali me me dali zelim da menjam i filter kabine - ja reko, da izvadimo i da vidimo dali je  i koliko prljav. Kad smo izvadili, filter nije bio mnogo prljav, ali racunam, posto mi on cisti vazduh koji ide u unutrasnjost auta, daj da ga zamenim. Kosta 1.950,00 din, ali sad sam barem miran i siguran da udisem cist vazduh a ne kojekakvu prasinu i kozna sta jos sve. Ostali delovi, svi original Renaultovi - zapakovani (neotvarani) u fabricke kutije. Servis obaljen brzo i efikasno a ja sam stojao pored auta svo vreme (malo sam "gnjavio"/zapitkivao majstora dok je radio, sta i kako se menja i sl.)
Kazu, da se i oni (AutoZiva) muce kao i ostali servisi (ucenjuju ih da napune salon sa vozilima, koje moraju iz svog dzepa da plate) i da ne znaju dali ce da opstanu i dogodine. Nadam se da ce da izdrze i opstanu, kako bi i sledece godine radio servis kod njih.

Keka

 :offtopic:

Sto se mene tice, vecina ovlascenih moze i treba odmah da zatvori radnju.

Te delove da si kupio u gradu platio bi upola cene, a za njihove ruke ja treba da radim dva dana.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Max28

Apsolutno se slazem sa Kekom, ali na zalost onda bi uvoznici rekli da nam ne treba nikakva garancija na kola, s obzirom da bismo sav servis radili na svoju ruku.
Znam da te iste proizvode mozemo svi naci mnogo jeftinije, ali to je cena garancije, tako da moramo da istrpimo, barem dok traje garancija. Ja bih licno, pre istrpeo malo skuplji servis ali duzu garanciju, nego da mi rade servis za male pare, a kad "crkne/rikne" nesto ozbiljnije, da me onda oderu za taj deo "ko vola u kupusu". Ne dao bog da dodje do neke havarije na motoru ili menjacu (zbog nekog nestrucnog servisa o svoju ruku ili ustede od 10-20e na nekom ulju) - onda bi mi se vise isplatilo da gurnem kola u Dunav, neko da popravljam motor.
Danas su mi ispricali pricu (u servisu) da je jednom liku obijen novi Megan (koji je kasko osiguran) i ukradeno mu je kompletno zadnje sediste. Posto je bio Kasko osiguran, Osiguravajuca kuca je platila novo sediste, tako sto im je Reno dostavio cenu tog sedista od (verovali ili ne) 5.000 eura !?!? Bogte mazo, ako samo zadnje sediste kosta 5.000 Eura, a novi Reno Megan krece od 12.500,00 e, ne mogu da verujem da onda sve ostalo (motor, menjac, karoserija, sva oprema + prednja sedista, kosta samo 7.500 e)
Rekli su mi da nova prednja sedista za Sandero kostaju 350e a naslon za glavu (onaj pozadi) 150e.
Tako da su im cene neverovatne. Nije ni cudo sto sve vise zvanicnih servisa zatvara i prelazi da radi privatno (na crno).

Turbo

Citat: Max28 poslato 21.08.2013. - 15:17
Osiguravajuca kuca je platila novo sediste, tako sto im je Reno dostavio cenu tog sedista od (verovali ili ne) 5.000 eura !?!?
Ajte molim vas 5.000e!

Max28

Znam - ni ja nisam mogao da verujem da su toliko naplatili. Pa i da su od najfinije koze, nebi toliko kostala. Neverujem da je takvba cena ni u premium segmentu (BMW, Audi, Mercedes,..) a ne u Meganu.
Totalni absurd.

ivan-bgd


homeboybgd

Trebalo bi da uradim prvi servis na Sanderu 1.2 uskoro.Zanima me sta bi sve trebalo da promenim od filtera.U nekim servisima kazu da moraju da se menjaju i filter vazduha i filter klime uz naravno ulje i filter ulja dok u nekim servisima pricaju da je za prvi servis dovoljna zamena samo ulja i filtera ulja.U knjizici pise da je zamena ta dva filtera na 15000 km ili 1 godinu,tako da mi nije jasno kako neki ovlasceni servisi tvrde jedno,a neki drugo.Ako neko moze da napise svoja iskustva i cene gde je najpovoljnije servis uraditi

ivan-bgd

Poslušaj ovde druge kad je već tako i kad ti tako nude.Promeni ulje i filter ulja kod njih,a vazduh i klimu kupi sam i promeni,proći ćeš jeftinije duplo što se ta dva filtera tiče.

Loganovac

A što radiš prvi servis ako još nemaš uslov 15.000km ili godinu dana?

Filter ulja bez dileme menja se na svakom servisu, kadgod i ulje. Filter vazduha po knjižici ne mora, ali je dobro da se zameni i ja bih to preporučio. Polen filter (filter klime) menja se po potrebi, u zavisnosti od stepena zaprljanosti i to je na tebi. Preporučujem bar jednom godišnje, ali to ne mora da bude kod ovlašćenih i ne sme da ima uticaja na garanciju. Jednostavno kupiš uložak za Vajferta uvrh glave i zameniš ga sam za minut uoči servisa.
Što se cena i iskustava tiče, moraćeš da se pomučiš da pročitaš šta smo sve pisali u temi ili da zoveš servise telefonom, ne radi nam room service.

P.S. Preteče me Ivan...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ivan-bgd

#475
E i ja jednom  nekoga da preteknem  :whistling: :)
P.S.Preporuka za filter klime je na 6 meseci,bez obzira na kilometražu i ostale servise....

homeboybgd

Radim servis za 15ak dana jer mi tada istice uslov od godinu dana. Hvala na savetima,mislim da cu tako i da uradim,jer su cene servisa bezobrazno skupe ako menjaju sve filtere (12-14 hiljada RSD)

miki-bgd

Sve su ti lepo odgovorili, ja samo da pitam u kojim si servisima pitao za cenu? Ako se secas, da napises i zbog ostalih koji treba da rade prvi servis  :wave:

homeboybgd

Ulje,filter ulja,filter vazduha,filter klime i ruke:
Kompresor                  13800
Sava                         13000
Hit auto                     12000
MasterGroup(Novi Sad) 9400

Mijatovic 7800 ali bez filtera klime
Borovic(Uzice) 6800 bez filtera klime
Sekulic(Novi Sad) 4300 samo ulje i filter ulja,a ruke su kod njih gratis za prvi servis

ivan-bgd

Ako se isplati ti pravac Užice.....