Nivo ulja u motoru

prethodna tema - sledeća tema

jasho

Kod fijatovih motora ,,normalna'' potrošnja ulja može biti i 1l na 1000 km, to po meni nije normalno, moj smanji za oko 0,6 l na 15000 km mereno po pricipu sipano-istočeno, i ono što primećujem prateći nivo ulja na šipci jeste da se to naglo primeti nakon nekih 12000 km.

saša61beograd

Ovo je normalno,to znači da je ulje stiglo za zamenu.Mada i dalje vrši,ovako "razbijeno",nekih 70-80 % svoje funkcije.
Nervira me što u uputstvu nigde nije tačno navedeno koliko je ulja između min i max.Litar (valjda)?

Andrix

trebalo bi da je oko litar min/max
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Zoran

Ne sipajte do max, jer zimi ako voziti malo kratkih relacija nivo može i porasti zbog prisustva goriva .
Sam svoj gazda - vazda.

Aleks

#94
Citat: Aleks poslato 26.10.2018. - 07:32
Treba znati da inženjeri osim maksimuma i minimuma - projektuju i tzv. apsolutni maksimum i apsolutni minimum.
Čuo sam,  pročitao,  da ta količina miže ići i do 0.5L iznad i ispod.
Tako da,  verujem,  da nema mesta panici ako je nivo ulja  malčice iznad max..
Zoki,  verujem da su konstruktori predvideli sve moguće uslove eksploatacije motora tako da podeoci na meraču dačno definišu optimalnu količinu ulja u motoru.

Zoran

Optimalna = 3/4. Slažem se da ovo sve stručnjaci znaju bolje od nas.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Optimalna je izmedju min i max, bilo gde.
Ne treba mi da tupimo ovde, zna se koliko treba da se sipa u koji motor, sipka je tu da kontrolise nivo i da se po potrebi dolije.

Zoran

To nije optimalno, nego dozvoljeno.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Znaci optimalno, motor ce raditi bez posledica.

Zoran

Radno područje =motor će raditi bez poslijedica.
Optimalno = najbolje za motor
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix


LoganBoy

Citat: Loganovac poslato 26.10.2018. - 08:57
1) Sredina nije preporučena
2) Motor bi trebalo da bude "suv kao barut" kad se naliva novo ulje
3) Normalno je da se ulje puni do maksimalnog nivoa, kao i sve ostale tečnosti jer je takođe normalno da motor troši ulje u izvesnoj meri. Posledica toga je da se ulje na ispravnom motoru ne mora dolivati do sledeće zamene.
4) Neodgovorno je od tebe što "podrazumevaš" umesto da se raspitaš.

1) Sredina jeste preporučena. Minimum nije preporučen.
2) Motor nikada ne može biti suv kao barut kada istočiš staro ulje.
3) Nije normalno da se ulje puni do max. Ne mora motor da troši ulje do toga da se mora dolivati. Nikada nisam dolivao ulje niti primetio pad nivoa ulja.
4) Tehničko uputstvo je nedorečeno. Ulje nikada nisam lično  sipao već su to uvek radili majstori koji nikada nisu čitali tehničko uputstvo. Rade na primer 20 različitih modela automobila pa je potpuno normalno da nemaju pojma koliko ulja ide u koji auto. Znaju za svoj privatni auto i po koji drugi model a sve ostalo sipaju na max. i preko toga i još ako je auto na kosini onda ni oni ne znaju koliko su sipali. Podrazumevam koliko ja hoću i kada ja hoću. Raspitujem se kao vid neobaveznog informisanja.

kiconix

U svom dosadasnjem pisanju niko nije prijavio neki problem.
Utoliko smatram da je svo ovo pisanije osim cistog teoretisanja uzaludno.
Bilo kako bilo, ja uvek sipam do max, nikad preko i tako cu nastaviti.

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

LoganBoy

Citat: kiconix poslato 27.10.2018. - 09:50

Bilo kako bilo, ja uvek sipam do max, nikad preko i tako cu nastaviti.

Pa o tome sve vreme pričamo. Ne treba preko max. Razlika je što ti lično sipaš (ako sam dobro shvatio), a mnogima od nas sipaju majstori pa to bude preko max. opušteno. Pitanje je da li višak preko max. treba istočiti. Mnogi su istočili sami ili su to tražili od majstora. Usput se javilo pitanje tačne količine za 1.4 MPI jer u uputstvu nije jasno napisano šta je min. a šta max. a piše u tom delu teksta "nikako preko max.". Dakle, diskusija je bila u redu. Ne mora biti vezana za probleme.