Zamena sajle gasa na Loganu

prethodna tema - sledeća tema

boban66

Napravljen veliki servis, štelovani ventili i ajde da se isproba kako radi motor. Tada je primećeno da je sajla gasa počela da puca i da se raspreda.


Kupjlena nova sajla i odlučim ja da je sam zamenim, šta tu ima da bude komlikovano?
Odmah na startu mi ispadne žičani osigurač na sajli koji obezbeđuje zategnutost iste. Tražio sam ga svuda po motornom pogonu, na kraju skinuo i šus pleh ali ga nema.
Uz par Piiip ! nastavim dalje, naći ću ga kasnije. Skinem kraj sajle sa jabučice poluge leptira vazduha, oslobodim sajlu kako bi je skinuo sa pedale gasa.
Tamo gde se zakačinje sajla za pedalu, visoko i nepristupačno, iziskuje vežbanje joge . Tu je usledilo još par Piip!!. Mnogo je lakše skinuti Osiguravajuće plekčiće sa osovine same pedale i skinuti samu pedalu, što je i urađeno ali mi je taj osigurač ispao iz ruke i uleteo ispod stiropora na podu. Norrmalno, Piip!, Piiip! I uz tešku muku i zavrtanje tapacirunga i samog stiropora ipak dohvaćen. Isčupam staru sajlu i probam da uguram novu onako nervozan ne ukapiram odmah da prvo treba da skinem gumeni zaptivač sa nove sajle i prvo njega uguram u otvor na limariji a tek onda plastiku kraja sajle. Na kraju i to je odrađeno. E tek onda nastupa jedno 30-ak Piiip!!!
Kraj sajle koji ide na jabučicu poluge leptira vazduh , nije original i neće da se zabravi, već samo ko poklopac može da se stavi a ispada sam od sebe.


Mislio sam da treba jače da se stisne, u malo nisam nešto polomio ali neće.  Skinuo sam stari kraj sajle, koji se zabravljule ali ni tu mi nije bilo kraj muka. Kako je sajla zapertlovana i između ide opruga kod stare sajle to pertlovanje je bilo oko 4mm debelo a kod nove oko 8mm . Morao sam da razbušujem stari plastični deo kako bi nova sajla mogala da ulegne. Da vam ne pričam kako sam se osećao, kupiš nešto novo a ono nije to to ,pa moraš da karabudžiš. Sve u svemu, posao koji je trebao da traje oko 1/2 h odužio se na 2h. Inače žičani osigurač je bio zapao ispod bloka motora i menjača, jedva sam ga dohvatio. U po 1000000 din da nikad nebi uleteo opet na to mesto..
Naštelovana sajla gasa. Inače video sam da ljudi kude ovo rešenje sa žičanim osiguračem, mada je super. Postaviš onako od prilike zategnutost sajle gasa, postaviš osigurač kako treba i onda stisneš pedalu do kraja, do patosa .Ako je sajla kratka, osigurač preskoči za 1-2 rebra na bonžiru i sam odredi gde je maksimum.
Jedino što zaista nije dobro , a to je da krak na papuči gasa na koji se kači sajla prekraatak, tako da kada se povlači sajla ona uopšte ne ide pravo , već se lomi preko plastike uvodnika. Potencijalno  može da ošteti plastiku, uz mogućnost zaglavljivanja. Ali tako je bilo i na original sajli.

Ovde se ne vidi najbolje ali hoće da struže po plastici.
Na kraju isprobano, sve radi kako treba.
Zaliveno s pivom, mada bolje da sam na početku, ne bi bilo toliko traljavo. Nadam se da če ovo pomoći nekome da ne greši kao i ja. Pivo prvo !  :ziveli:
Ko sebe osudi, služi doživotnu robiju.

zac

 :aplause:  Svaka cast...  :too:

Jel ta nova sajla kupljena kao original..ili kod Zike-sajle..ili slicnog proizvodjaca?


boban66

Kupljena u prodavnici gde i svi delovi za veliki servis. Mada i vodenu pumpu sam morao da menjam, nije pasovala. Izgleda da je moja Dacia neki hibrid između Reno klio 2 i  ostalih dacia. Na primer i PK kaiš je kao kod klia. Merio sam i šublerom otvor kraja sajle, nove i star i sve je isto. Jedino da nova plastika nema odgovarajući luk na koji nalaže jabučica i onda ona nema gde da ulegne. Znači pre montiranja nove sajle, probajte da li će da se zabravi na jabučici poluge leptira vazduha, a ne ko ja , na kraju pa onda udri po karabudževini. Ispalo je OK i to je najvažnije.
Ko sebe osudi, služi doživotnu robiju.

ivan-bgd

#3
E tako je kad se kupi ,,original,, .... na žalost... a i ja mu dođem ,,sličan,, proizvođač ali napravim da nema budženja,tj koriste se originalni delovi sa stare sajle a tu je i strug ako treba nešto da se ,,nabudži,, .Ova je sajla cenim kao i sve kineska,turska.....a oni ne obraćaju baš pažnju na detalje.Bitno je da liči na original.