Pritisak u gumama

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Kako ste strucno ispamovali temu  :aplause:

Set TP je za sisteme koji pad pritiska ocitavaju indirektno preko promene broja obrtaja tocka preko ABS.

Na kartingu vozilo mora da miruje da bi prihvatio reset. Podrazumeva se da je pritisak proveren pre toga i adekvatno korigovan. Ukoliko se u nekom vremenskom roku ne odradi ponovo set TP, pali lampicu, bez obzira da li stvarno postoji gubitak pritiska-tera zgubidane da povremeno provere pritisak.

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


szs

#241
Citat: bsamadzija poslato 02.02.2022. - 09:40
i dalje mi na bordu stoji to "set tp"  :bonk:
SET TP JE OPCIJA koju možeš da izabereš
I stajaće sve dok dugmetom sa desne strane ne prebaciš na npr potrošnju
Držiš dok ne počne da trepće, onda nestane ona izduvana guma
Voziš oko 20km i setovano
Pisao sam o tome ranije na forumu
A inače svaki put kada dugmetom na desnoj ručici prebaciješ pojaviće se u jednom trenutku i SET TP kao OPCIJA
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Veterinar

Moze reset i u voznji. Moze da se desi da se upali lampica nakon proklizavanja, kada se meri preko ABS-a. Novi modeli mere preko ABS-a, hvala Bogu. Na jednom automobilu imam i senzore na samom ventilu, što je loša opcija.

Loganovac

Citat: bsamadzija poslato 02.02.2022. - 14:41
Ubo si pitanje  :to:

Zato i pitam. Ovaj dodatak su prethodnom vlasniku prodali kao dodatnu opremu. Ja sam isto bio u nedoumici na koji nacin auto (bez board compa) meri taj pritisak. Doduse gume nisam skidao sa felni da proverim dal postoje senzori unutra. TPMS je dobra stvar, gledam na aliex te stvarcice, ali su mi nesto nerealno skupe (oko 80e) pa rekoh da proverim sa iskusnijim Dacija vozacima sta i kako.

Ali i dalje nisam dobio odgovor šta piše u f*cking uputstvu!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Veterinar

A mene zanima sta kosta 80 evra? U servisu je jedan senzor oko 4000, a svakako oni moraju da ga "upare" sa autom.

szs

Citat: Loganovac poslato 03.02.2022. - 08:19
Ali i dalje nisam dobio odgovor šta piše u f*cking uputstvu!
Piše
Ako se upali znak za nizak pritisak u gumama
Zaustavite auto na prvom sigurnom mestu
Proverite pritisak u gumama
Regulišite ako je potrebno
A onda
Kao u ovom videu


Vozite neko vreme dok sistem ne setuje novu vrednost

Samo da napomenem
Dok sam se bavio sa DDT4all video sam i vrednost od 365 dana da se taj sistem upali sam iako je sve OK da bi nas podsetio da bar jednom godišnje proverimo pritisak
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

bsamadzija

Fala Vi svi, sad je jasno   :too:

Za vikend cu jos malo prelistati uputstvo  :fiju:, probati neke opcije pa se javim ako jos nesto nije jasno  :to:


Trumpeter

Upravo stavio 4 nove zimske gume i posle nekoliko minuta upalila se lampica za pritisak u gumama. Koliko sam shvatio moj Stepvej 3 nema senzore u gumama već računar na osnovu parametara od ABSa signalizira taj problem.
Uputstvo je pisao debil za debile tako da tamo nisam našao opciju za restart tih vrednosti. Jel zna neko kako se gasi ta lampica a da ne zalepim izolir traku preko nje.

shole

Prvo proveri pritisak u gumama,jer znaju vulkanizeri da omanu sa pritiskom,da bude različit pritisak u gumama. Za poništavanje greške daš kontakt,preko borda dođeš do opcije za pritisak u gumama i malo duže držiš dugme od bord kompjutera.

rubiroza

Meni se juče ujutro pojavilo ovo upozorenje na display-u:


Uradio sam upravo ovo što piše u uputstvu i od tada je sve ok:


Bilo mi je čudno samo što nije upalio lampicu, već samo ispisao ovo upozorenje.
Resetovanje sam uradio sa uključenim motorom, stajajući.

Trumpeter

U mom papirnatom uputstvo te procedure nema ili je uspešno sakrivena, elem, na semaforu mi se pojavi ta poruka za restart. Sad se lampica ugasila a ja nešto naučio :)

Keka

Na kartingu je bilo indirektno merenje pritiska preko ABS, ali je racunar na svakih mesec dana zaboravnog vozaca terao na proveru i reset paljenjem lampice. Veliki ima direktno merenje putem senzora sa ocitavanjem uzivo.

Moguce da je prosao vremenski resurs za proveru i reset pa opominje vozaca.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Yaris

Posle 20ak dana nakon vraćanja na letnje gume mi se upalilo ovo upozorenje za pritisak u gumama. Gume sam držao u "hotelu" jer u stanu nemam mesta za njih. Prilikom vraćanja letnjih guma mi je rečeno da su gume namerno naduvane nešto preko preporučene vrednosti kako bi vratile prvobitan oblik. I da tek posle mesec dana odem na neku pumpu i vratim pritisak na normalu. Da li je moguće da je ovo indirektno merenje toliko precizno? Ili je u pitanju koincidencija, tj. sistem podseća da treba proveriti pritisak u gumama na neki određeni vremeski interval pa je tako ispalo?

Loganovac

Ja bih batalio te gluposti i gume napumpao na propisani pritisak.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

MitarMrgulic

Inače sam primjetio, da servisi i vulkanizeri, uglavnom pumpaju gume, na malo iznad fabričkih vrijednosti, na Loganu mi uvijek uvijek budu na 2.4

Sad mi na uputstvu za Opel Crossland, piše da se svakih 14 dana, treba provjeravati pritisak u gumama :)