Woofer kutije - potrebna pomoć

prethodna tema - sledeća tema

staracstol

Da li neko zna da izračuna kutije za zvučnike? Nisam neki audiofil i ne tražim savršenstvo ali znam toliko da zvučnik ne može da se stavi u baš bilo kakvu kutiju. Pogledao sam i neke programe za izračunavanje ali oni traže neke parametre koje ja jednostavno nemam. Cenim svaki savet, sugestiju i ideju. Unapred hvala.

Zvučnici su:

Prečnik membrane 165mm
Pmax 110W
Z 4Ohm
f: 35-5.000Hz
Spl: 89 dB/W/m
Magnet 13Oz
Voice Coil: 30mm

Pojačalo koje je stiglo sa njima je:


Snaga: 2x55W / 4 Ohm, 2x75W / 2 Ohm
Namenjeno za dvosistemske komplete
Filter propusnika opsega: 30-40000 Hz

Loganovac

Rado bih pomogao. Međutim, što se računanja tiče, biće slaba vajda. Čak i najozbiljnije firme u audio biznisu mere, računaju, simuliraju, da bi na kraju napravili taj sistem i odneli ga u gluvu sobu na testiranje, posle čega se postupak ponavlja, sve dok ne budu zadovoljni.
Dalje, nisi naveo kog oblika misliš da praviš kutije i gde bi ih smestio. Pretpostavljam oblika kvadra, u gepeku.
Sledeća stvar, nisu svi zvučnici date veličine konstruktivno isti. Neki su namenjeni za ugradnju u kompresionu (hermetički zatvorenu) kutiju i oni po pravilu imaju "mekše" vešanje, a drugi su predviđeni za "open air" ugradnju, odnosno u bas refleks ili recimo transmission line zvučne kutije. Krutost vešanja membrane zvučnika, zajedno sa masom pokretnog dela (namotaja i membrane) definiše njegovu rezonantnu frekvenciju, od koje u mnogome zavisi način ugradnje, odnosno potrebna litraža kutije. Isto toliko bitan podatak je Vas, ekvivalentna zapremina vazduha u kompresionoj kutiji koja bi imala isti efekat na membranu zvučnika kao i njegovo sopstveno vešanje. Tu se pojavljuje i Q faktor, kako električni tako i mehanički, koji opisuju širinu krive odziva oko rezonantne frekvencije...
Hoću da kažem, nema nekog proračuna bez poznavanja svih parametara zvučnika i postavljanja limita dimenzija kutije.

Trebalo bi da si u setu dobio podatak o preporučenoj zapremini i vrsti kutije za ugradnju, a u slučaju da nisi moj predlog bi bio da pokušaš da pronađeš i/ili čuješ slične zvučnike u realnom sistemu pa da ideš na siguricu - eksperimentisanje u tom pogledu je ćorav posao.

Na kraju, da ne bude da sam samo filozofirao, evo ti linka sa praktično upotrebljivim savetima za izradu kutije, doduše opet baziranim na fabričkom podatku o potrebnoj litraži  :ne:
http://www.crutchfield.com/S-QAUUuX243AF/learn/learningcenter/car/subwoofers/box_building.html?page=3
Dodao bih samo mali savet - kakve god kutije da praviš, potrudi se da budu što čvršće. Nadam se da ćemo biti u toku sa realizacijom ovog projekta, biće još sitnih saveta...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

DrJekyll

#2
Odmah da kažem da nisam neki znalac.
Koliko se ja sećam ima dosta razlike između woofer-a i subwoofer-a. Sub-ovi su obično zatvoreni u kutijama (kao moj) i imaju dve rupe za vazduh, izlaznu i ulaznu mada ima i onig tube sub-ova koje nisu. Dok woofer ide na stranicu kutije i ima jednu rupu obično na dnu dok je spoljni deo napolju. Sve zavisi od zvučnika.
To je iz nekog mog iskustva i tako sam viđao kod drugih ljudi u kolima. Ima dosta razlike jer sub daje ono povratno drmanje posle bass-a, a dok woofer daje pravi bass u datom trenutku (i ja sam sebe zbunio sad :fiju: )
U svakom slučaju treba proveriti subwoofer ili woofer.

Evo i nekog malo boljeg objašnjenja koje sam našao na engleskom:
Typically a woofer will make higher range bass frequencies while a subwoofer will produce lower frequencies going as far down as 16 Hz which we can't even hear.....but we can sure as hell feel it hehe.

The difference is that higher range bass is like a bass-drum while lower range bass has more of a deep rumbling sound like an explosion or earthquake. Woofers can sometimes produce low-frequency rumbling bass....but not as effectively as a subwoofer.



Nadam se da sam pomogao malo :wink:
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

staracstol

Pa ovo su wooferi bez "sub", kako god i sta god radili, oni su poklon od kuma i ici ce u prtljaznik pa taman karoseriju seko. To sa "rupama" je bas reflex, to je jako tesko proracunati i ja se nadam da cu moci da zavrsim sa kakvom - takvom kompresionom tj zatvorenom kutijom. Na nekom site-u sam nasao podatak da bi odnos stranica trebao biti 0,62:1:1,62 ali mi zapremina kutije predstavlja problem, to nemam predstavu kako da izracunam. Ovaj odnos stranica su dali kao neki univerzalan primer kako izbeci "stojeci talas" i napomenuli da su "studijski monitori" takvi. Ovo "monitor" me je na trenutak izbezumilo jer u mom recniku to je isto sto i display ali to je neka klasa zvucnika. Shvatio sam i kako se prave, dihtuju i dampuju i sa tim dampovanjem se igras dok ne dobijes neki zadovoljavajuci zvuk ali ta zapremina u lit je nesto sto stvarno ne mogu da provalim. U jednom trenutku mi pade na pamet da "skinem" dimenzije neke kucne zvucne kutije pa da probam da "skaliram" dimenzije uzimajuci precnik membrane kao osnov za poredjenje. Sto bi rekao moj prijatelj Micaga "neznam, stvarno nisam pametan"...