Rezervni tocak

prethodna tema - sledeća tema

doowla

Pozdrav svima,
Imam Sandero Stepway 2010 god. i na njemu alu felne 16-ice, nemam rezervni tocak pa sad zelim da kupim. E sad me interesuje koja je dimenzija za rezervni tocak 15-ica ili 16-ica jer sam zvao oglese i kazu da bez obzira sto moj auto noci 16-ice rezervni tocak na svim modelima je 15-ica. Dali je to tacno ?

miki-bgd

Ukupni precnik tocka je isti za obe gume (ako je felna manje dimenzije one je profil gume - bocna strana, veca da nadoknadi), pa je sto se tice prostora svejedno koji uzmes.

Za 16" je dimenzija 195/55/16 a za 15" je 185/65/15 .
Mozes da proveris na nekom online kalkulatoru (npr. https://tiresize.com/tyre-size-calculator/ ) da su precnici skoro pa isti.

Najverovatnije 15" jeste dimenzija rezervnog tocka (nisam 100% siguran), ali imaj na umu da je kod vecine taj tocak stajao netaknut godinama, i guma nije vise za upotrebu. Ima na forumu informacija oko tog problema.

Ali ti mozes da uzmes bilo koji tocak, nemoj da trazis iskljucivo rezervni. Jedino preporucujem 15" jer je guma jeftnija za tu dimenziju.

Cisto informativno, nova metalna felna 15" je oko 4000.

stepwau-LPG

Imam stepway 2010, rezervni ti je 16ca 195/55 R16. Sigurno, jer mi je u gepeku, imam tng pa ga gledam cesto  i dva puta ga koristio.

Veterinar


Erazmo

U Sanderu iz 2016.g., imam rezervni točak 15", guma na njemu 185/65/15 (daklem - nije "ćopavac") - ali na točku stoji nalepnica da je max dozvoljena brzina 80 km/h?  :ces: Kad sam u AutoKompresoru pitao šta fali tom točku tj šta je to lošije na njemu u odnosu na "normalan" točak (guma lošija? Felna lošija?) - dobih filozofski odgovor "da ga koristim u skladu sa uputstvom za upotrebu"  :badmood: Ako je stvarno "sakat" - lepo će da leti u djubre - jer volim da imam "pravi" rezervni točak - a pogotovu kad zauzima isto mesta  :c:

kiconix

Nije sakat nego stoji a onda se lepo ograde i mirna Backa.

Veterinar

Da li sakati ili ne,  ali uvek sam koristio (iskoristio) rezervni točak tako sto bih od nekoga kupio njegov i upario sa svojim. To se najčešće desi kada je nečiji auto pred prodajom, pa je ljudima nebitno kakvo će biti stanje rezervnog točka za budućeg vlasnika (jer,  naravno,  prilikom kupovine nekoriscenog tocka na poklon dajem i svoj izlizani).

Goran25

Erazmo,

Hvala na podeljenoj nedoumici.

Nikada ne bih pomislio da rezervni točak normalne veličine može imati ograničenje, moraću prvom prilikom da zalegnem pod auto i proverim stanje...

Erazmo

Znam, i ja sam još uvek zbunjen i ne nadjoh nigde objašnjenje šta fali tom točku... A kako treba da kupim 5 felni za zimske gume, izgleda da ću da kupim i šestu... :/

Loganovac

Kupio si polovan auto, sve je moguće. Ima nas ovde stotine koji smo kupili nov auto sa rezervnim točkom pune veličine, na kome nema nikakvih nalepnica niti postoje bilo kakva ograničenja u tom pogledu. Dakle, ako je točak sa sve gumom istih dimenzija i tipa kao ona četiri na autu, skini tu nalepnicu i vozi bez brige. Ionako ti nikad neće ni trebati, pu, pu...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Detaljno pregledaj taj točak i uporedi svako sitno slovo i broj sa drugim gumama.Tamo sve piše.I na felni sve piše.Ako se sve poklapa onda je jedino objašnjenje ovo:fabrika je predpostavila da se prečnik/obim rezervnog točka (gume) razlikuje u odnosu na ostale (koje su trošene).Pošto i mala razlika ima uticaja na ABS,ASR,ESP i ostalo,oni su se ogradili od mogućih problema tom nalepnicom.

Loganovac

Jasno, malo si detaljnije opisao istu stvar. Ali svi ti problemi postoje i na 80 km/h. U principu nije dozvoljeno voziti sa dve različite gume na istoj osovini, to više ni kod nas ne prolazi tehnički pregled.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Erazmo

#12
Znam da nisam prvi vlasnik, al kako je auto praktično nov po godini proizvodnje, zanimalo me da li još neko ima takav točak, a da je prvi vlasnik. Dacia ima u ponudi "dodatne opreme" rezervni točak (50e), jedino da tražim da mi donesu jedan iz magacina da ga vidim tj da vidim ima li nalepnicu :D
A lako moguće da se zbog te nejednakosti izmedju rezervnog točka i radnog - "peru" od odgovornosti za sve eventualnosti tj "upozorili smo te na vreme"

Loganovac

Koje nejednakosti? Jedino ako guma na rezervnom točku koji (normalno) nije vožen nije ni istrošena...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Stvar je u stvari vrlo jednostavna, posto tocak stoji i ne koristi se,  stavili su upozorenje da se ograde.
Jasi taj tocak i ne brini.