Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

speedo

Zorane, postoje dva pravilnika. Jedan govori tako kako si ti napisao, drugi propisuje i lance uz zimske gume. I oba su važeća! Dakle, i mi "konje" za utrku u ludilu imamo.

Zoran

 Dobro si mi skrenuo pažnju mada lance uvijek zimi imam u autu. Hvala.

                                                                                        Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

leotar

@speedo, ne znam gdje si cuo za dva pravilnika. Koliko ja znam, postoji samo jedan i postuje se u oba entita (Pravilnik o saobracaju u zimskim uslovima iz septembra 2007), a u njegovom clanu 4 se kaze:

"(2) Pod zimskom opremom koju treba da imaju motorna vozila u zimskim uslovima, smatra se:
a) Za putnička motorna vozila i ostala motorna vozila čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i nemaju više od 8 sjedišta:
1) zimski pneumatici na sva četiri točka. Zimska guma (pneumatik) je na svom boku označena sljedećim oznakama: MS, M+S ili M&S i znakom snježne pahuljice na stilizovanom obrisu planine s tri vrha, čija dubina gazećeg sloja po dubini iznosi najmanje 4 mm,
2) gume sa ljetnim profilom čija dubina gazećeg sloja iznosi minimum 4 mm i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uslova."

Druga stvar je uslovi kakvi znaju biti kod nas zimi jer mi se desavalo da uprkos zimskim gumama moram stavljati lance preko Cemerna.

Keka

Zimske gume postavljene po pravilniku (od 01.11.) a vremenski uslovi letnji: temperatura ovih dana cak i do +25 C.

Danas sam malo zavirivao u gume, prednje se momacki trose po ovoj vrucini, narocito spoljne ivice, zadnje mnogo manje, skoro neprimetno.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Leotar, ja mislim da si ti u pravu jer sam i ja našao samo taj text. Neki dan sam bio u motelu Klinje na ručku i prešao preko Čemerna. Lijepa će to trasa biti kad se završi. Mislim da bez obzira na uslove i gume uvijek je dobro imati i lance zlu ne trebalo.

                                                                                     Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

speedo

Izvinjavam se ako sam unio zbrku u stvar sa lancima. O tim pravilnicima sam pročitao negdje na internetu, i jasno su bila citirana oba, dakle nije ničije naklapanje ili prazna priča. A kako su i prije lanci bili obavezni, ja ih uvijek vozim sa sobom u autu od 15.11. do 15.4.
Prošlog decembra kontrolisali su me kod Lašvanske petlje i pored zimskih guma (koje uzgred imam sve četiri), tražili su da im i pokažem lance koje sam i imao u gepeku. A to je vrijeme kada je već važio taj novi bosanski ZOBS.

leotar

@Zoran: sve zavisi gdje se i kada ide. Sto se kaze: lanci hljeba ne traze, pa se mogu drzati u autu. Sumnjam da ce mi ikada zatrebati kroz primorske krajeve, ali bez obzira na ne znam kakve zimske gume - ne bih bez lanaca u planinu zimi.

@speedo: ma nije nikakva zbrka.  :to: Kod nas, doduse, problem ako si bez lanaca moze biti sa "organima reda". Ono tipicno: "dje su tebi lanci? Pusti ti meni M+S i nekakve pahulje, gdje su lanci druze?".  :banghead: Pa se onda prepiri sa njima i pozivaj na pravilnike.

gromovnik

Citat: krle poslato 06.11.2010. - 15:01


Montirane   Fulda Kristal Montero 3, Made in France.  :woo-hoo: :lux:
Ima ih i iz Slovenije i Poljske, a u većim dimenzijama i iz Nemačke. Prodavac kaže "da to nema veze, jer se sve proizvode u fabrikama  koje su pod   kontrolom Goodyear".
S obziom da  sam staromodan i da se  radi o mojim parama tražio sam one iz Francuske.
Čekanje na montažu od skoro 2.5 h se pretvorilo u  zadovoljstvo   vožnje sa novim pneumaticima.
Letnje Michelin Energy su posle pet godina i 71330km otišle u večna lovišta. Večna  im  slava i hvala .  :pop:



 

Je l ima jos negde da se kupe Fulda Kristal Montero 3? Ove na novosadskom autoputu sam zvao i više nemaju veličinu 185/65/15. Zanima me Novi Beograd i Srem uglavnom. Hvala.

mladja73

Montirao prednje dve wintere (znam da sam prekoracio rok - ali bilo je tako lepo vreme da nisam imao srca da trosim wintere) posto od sredine nedelje najavljuju pogorsanje vremena. 30 min laganog posla.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

gromovnik

Nisam uspeo da nađem Fulda gume pa sam montirao 4 save po 5000 plus 100 din po gumi balansiranje.  I to sam kupio u prvoj prodavnici pored koje sam prošao kolima, obavio sve za sat vremena uključujući čekanje na montažu.

Zoran

 U Sarajevu ima Savina prodavnica u kojoj se dobije besplatna montaža uz balansiranje i pisana garancija na godinu dana. Jeli u Beogradu tako?

                                                                                                                                                                                         Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

dzaga

Postoji i to ali se u Daciji za neke modele (i još nekim firmama) prilikom kupovine dobiju dve zimske gume besplatno (kod nekih proizvođača čak sve četiri). Pune su novine reklama o tome.

Zoran

To bi bilo lijepo ali nisam bio te sreće pri kupovini Sandera.

                                                                      Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

Keka

Jedna od gluposti na sajtu Blica:

Citat- Vozači uglavnom kupuju po dve zimske gume i stavljaju ih na prednje točkove. Međutim, događa se da te gume budu većeg prečnika od letnjih, pa samim tim dovode na istoj kilometraži do manjeg broja obrtaja prednjih točkova u odnosu na zadnje. Usled toga kod novijih vozila često se pali ABS senzor koji meri broj obrtaja točkova i dovodi u zabunu samog vozača. Zato je preporuka da se uzimaju sve četiri zimske gume – objašnjava Milan Ivanić, šef servisa ,,Beoauto,,.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Vihor

Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.