Menjac i I brzina

prethodna tema - sledeća tema

zveki66

Vec neko vreme hocu da postavim pitanje ali ne stizem. Naime od prvog dana sam primetio da ako hocu da ubacim u prvu, moram skoro da zaustavim auto, jednostavno ako se malo brze krecem rucica menjaca odbija da udje u I brzinu, s tim sto nema nikakvog krcanja. U pocetku sam mislio da je to normalno jer je nov auto, jos ne razradjen, ali sada evo gazim 9000km i isto. Imao sam neke druge automobile gde nisi bas morao da milis da bi ubacio u prvu ili je to mozda kod sandera fabricki tako. 

zac

#1
Koliko znam, kod nasih menjaca postoji sinhron prve brzine.
Trebao bi da ubaci u prvu bez problema, sem ako se kreces prebrzo, tipa 40-50km/h.  :ne:

PS: ako se kreces prebrzo za prvu, sasvim je normalno da menjac ne slusa (velika razlika u brzinama pogonskog i goneceg zubcanika)

krle

Naravno da postoji sinhron.
Postavlja se pitanje koliko je realno potrebno da se u toku vožnje dođe, osim za polazak, do I stepena prenosa.  To što ti menjač ne dozvoljava  "ubacivanje" u I stepen  se može tretirati kao dobra stvar, jer znači da se krećeš većom brzinom od one za koju je I stepen namenjen. Ja u dosadašnjoj eksploataciji Logana nisam imao ovaj problem

zveki66

Recimo kada u koloni usporis do te mere da bi polazak drugom bilo mucenje za motor, tu bi trebala onda da ide prva. Ubacim ja u prvu ali nekako ne ide to glatko kao sto bi ja mislim trebalo, kao da negde nesto zapne.

LeNgenda

Mora da se gadja da bi uslo u prvu ako se auto krece. Nekad ide glatko, nekad se zupci malo "traze", da, i meni se to desava redovno, zato sam se navikao na drugu i jaci gas.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

zac

Pa sad, mozda stvarno nesto nije kako treba, na znam tacno da ti kazem kako se kod mene ponasa u takvim situacijama, posto prvu koristim iskljucivo za kretanje iz mesta, a za voznju u koloni i to, skoro do zaustavljanja, uvek vozim drugom.

Citat: krle poslato 10.02.2012. - 23:23
Ja u dosadašnjoj eksploataciji Logana nisam imao ovaj problem

Takodje.  :to:

saša61beograd

Ovo sa 1. brzinom sam i ja primetio.A da u prvu može glatko i pri većoj brzini uverim se svaki put kad vozi staru Z101!U partiji "sinhronizacija 1.brzine" Zastava :Logan - 1:0 !!!
Mislim da nije kvar,jednostavno tako je.U cimanju u kreni-stani kolonama Z 101 je lakša za vožnju zbog ovoga.

zveki66

Upravo tako, prava rec je da mora da se gadja. Zabrinuo sam se da nesto nije u redu, ali izgleda da je to tako napravljeno.

bocca

i kod mene se slicno ponasa. mali je problem sto 2. brzinom skoro nikako ne mozes krenuti iz mesta a uz dosta mucenja motora kreces kad su minimalne brzine u pitanju. ali i te minimalne brzine su velike za saltanje u 1. brzinu. moracemo da zivimo sa tim.

glavonja3

Desava mi se ovo cesto, ali ne bas uvek. Poceo sam to da primecujem kada sam do krajnjih granica kocio motorom - pa rekoh da kocim prvom, ali je tesko ubaciti u prvu. Tada imam osecaj kao da je nestala prva...

Keka

I kod mene tesko ulazi u prvu ako se auto iole krece. Zato u slucajevima kad idem presporo za drugu, zaustavim auto, ubacim u prvu i krenem.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Veterinar

Normalna pojava. Cini mi se da kod dizelasa lakse ulazi u prvu brzinu pri sporom kretanju u odnosu na 1.6, ali moguce da gresim. Sve u svemu, u odnosu na Opel kadeta i korsu 1.4 koje sam ranije vozio (korsa je bila tudja, ali je vazilo isto) kod kojih je bilo nemoguce ubaciti u prvu ako auto ne miruje, sa Dacijom nema problema.

zac

Citat: žac poslato 10.02.2012. - 23:15

Ako se kreces prebrzo za prvu, sasvim je normalno da menjac ne slusa (velika razlika u brzinama pogonskog i goneceg zubcanika)

Veterinar  :to: , tako je, kod dizela je moguce da lakse ulazi u prvu, posto je ova razlika u brojevima obrtaja zubcanika manja.

Gagi1/2

Potvrđujem da lakše ulazi u prvu kod dizela. :dobro:
Obično uvek stanem da bi ubacio u prvu, ali ovih dana, po snegu, sam baš morao da ubacujem u prvu dok se još krećem. Nisam primetio da je teže ubacivao. :ne:

Zoran

Ako je ladno ulje problem je malo izraženiji pa se pomognem međugasom.
Sam svoj gazda - vazda.