Spone-Kugle

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Ja mislim da je glavni krivac za propadanje kugli i spona nedostatak maziva. Moje su procijukale na manje od 100 000 km.Ponekad ih bocnem i još nisu za zamjenu a imaju 161 000 km.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Verovatno ima u tome istine, ali ne bi trebalo zanemariti vibracije i naročito udarce (udarne i ostale rupe, trotoari, ležeći panduri i slično...). Kako ja to vidim: uzmeš komad čelika i biješ ga čekićem. Normalno da će se deformisati. Uzmeš isti takav komad čelika, namažeš ga i nauljiš dobro pa uzmeš opet da ga biješ čekićem. Šta će se desiti? Maltene isto kao i u prvom slučaju, osim što ćeš biti sav ulipan mazivom.  :D
Oću da kažem, mazivo jeste tu da smanji trenje i habanje, ali u svakom mašinskom sklopu postoji zazor, pa se dejstvom impulsa sile ta dva komada ponašaju baš kao čekić i nakovanj - kovu jedno u drugo i polako povećavaju zazor, a što je veći zazor sve jače i jače kovu...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Isti taj čekić i nakovanj je klipnjača i radilica,i tu postoji zazor,pa to ipak traje i traje...Da može i kugla da traje,može.Mogli su staviti je samo par mm veći prečnik kugle i niko ih nikad ne bi menjao.Kuglu i sponu sa nekog većeg Renoa,a ne ovu sa Klia.
Razumem i prihvatam sve uštede na Dačiji,ali ovo mi smeta jer sam baš tu očekivao robusnost.

Loganovac

Nije dobro poređenje - pritisak uljnog filma ne dozvoljava da klizne površine klipnjače i radilice dođu u kontakt. Kad to više nije slučaj brzo stvar prolupa.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Kugle da su većeg prečnika sigurno bi bile trajnije...
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Pa i točkovi da su dva metra kao kod dampera ne bi rupe ni osetio, kugle bi večito trajale.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

peras

Dok sam vozio megan na svakih 20.000 km morao sam da  menjam krajeve spona, meni ovo uopšte ne izgleda loše.

jasho

Kad se mota čuje se škripa sa desne strane upao u rupu prekjuče, juče gledali po principu podigni točak zavuci se pod auto, vrti volan, drži sponu , skini mažetnu gledaj letvu i zaključak, desna spona do točka otišla na 85650 km, leva izgleda ok.
Neki savet preporuku gde i šta uzeti?

Pozz

zac

Ne uzimaj ASAM...crkavaju na 20 000 km.  Ima neke zamenske "Sasic"  navodno Francuske, skuplje su od ASAM-a

Veterinar

Po rečima mog majstora, Sidem su bolje.  :ne:

jasho

#100
Uzeo Ferdinand Bilestain FEBI  1420 din made in germany.

Kaže prodavac da su dobri ( a šta drugo da kaže  :-)1) gledao u TTD imaju ASAM za 900 din, u AK Kompresoru  ,,original'' 5400 din :doh: u Euro 07 imaju za dve 1400 i 1800 dinara.

nemačka medecina di beste  :D

hobbista

SASIC je bio dobar, mada nemam skorija iskustva sa njihovim proizvodima :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

vujanovgoran

Sasic ugradjuju u ovlasceim servisima, ali sam i ja cuo da su Sidem bolje. Obe imaju kod Zeljka.
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

maestral5747

moje su još na nitnama, 3 stoje uskoro na satu

vladimiris

Sad sam zvao HIT auto da pitam za kraj spone.Imaju Sidem 1300 i neki dinar po komadu...uskoro menjam,,,